Ważne
  Katowice: Robotnicy wracają do Filharmonii [WIZUALIZACJE]

  Katowice: Robotnicy wracają do Filharmonii [WIZUALIZACJE]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Filharmonia po rozbudowie zyska dodatkową kondygnację
  1/3
  przejdź do galerii

  Filharmonia po rozbudowie zyska dodatkową kondygnację ©mat. prasowe

  Do zabytkowego gmachu Filharmonii Śląskiej wracają budowlańcy. Wczoraj dyrekcja FŚ podpisała z przedstawicielami Mostostalu Warszawa umowę na dokończenie rozbudowy siedziby przy ul. Sokolskiej w Katowicach. Roboty ruszą z początkiem marca. Zakończą się za 16 miesięcy, rok później niż planowano.
  ZOBACZ AKTUALNE ZDJĘCIA Z PLACU BUDOWY FILHARMONII ŚLĄSKIEJ

  Wstrzymano je pod koniec 2010 r., po tym jak okazało się, że budynek z 1873 roku jest w fatalnym stanie technicznym. Co rusz robotnicy natrafiali na nowe spękania w starych murach, które powstały w wyniku szkód górniczych.
  Co gorsza wykonane w latach 90-tych naprawy nie zostały uwzględnione w dokumentacji technicznej obiektu, na podstawie której powstał projekt rozbudowy. Prace więc wstrzymano do czasu przygotowania ekspertyzy stanu konstrukcji gmachu. Gdy ta była gotowa, projektanci musieli poprawić projekt. Ze względu na wzrost kosztów inwestycji oraz zmianę zakresu prac, konieczny stał się też wybór nowego wykonawcy rozbudowy.

  - Kosztorys inwestorski zakładał, że roboty budowlane pochłoną 24 mln zł, w tej chwili kwota wzrosła do ok. 31 mln zł - wyjaśnia Grażyna Szymborska, dyrektorka Filharmonii. Przetarg wygrała firma, która rozbudowę rozpoczęła, czyli Mostostal. Teraz przed wykonawcą najtrudniejszy etap robót w starym budynku.

  - Wzmocnienie konstrukcji i budowa słupów nośnych, po to, aby przystąpić do nadbudowy dodatkowego piętra - zapowiada Julian Kiełbasa dyrektor oddziału Katowice Mostostalu. Prace konstrukcyjne potrwają do trzech miesięcy. W dalszej kolejności zostanie zdemontowany dach i dobudowana czwarta kondygnacja pokryta częściowo przeszklonym dachem. W tym roku zostanie także wyczyszczona elewacja.

  Rozbudowa Filharmonii rozpoczęła się w 2010 r. i od początku nie miała szczęścia. Jeśli budowlańcom krwi nie psuła konstrukcja budynku, to... sąsiadka, właścicielka sąsiedniej kamienicy, która zaskarżyła pozwolenie na przebudowę. Sprawa skończyła się w sądzie pomyślnie dla Filharmonii, ale opóźniło się wejście na plac budowy.

  Gdy prace ruszyły prowadzone była dwuetapowo: w starym gmachu przy Sokolskiej i na jego tyłach, gdzie rozpoczęła się budowa nowego, czterokondygnacyjnego budynku. Nowy budynek jest już gotowy. Po rozbudowie w Filharmonii przybędzie ok. 2 tys. m kw. powierzchni. W gmachu będą nowe garderoby, sale prób, biblioteka nut, magazyn instrumentów, sala kameralna, seminaryjna, kawiarnia, czy sklep z nutami. Melomani zyskają też organy zaprojektowane przez prof. Juliana Gembalskiego, które prawdopodobnie już jesienią będą zabudowywane w sali koncertowej.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *A JEDNAK POLSKIE OBOZY ISTNIAŁY. MOŻE NIE KONCENTRACYJNE I NIE ZAGŁADY, ALE JEDNAK. TUŻ PO WOJNIE ZMARŁO W NICH TYSIĄCE LUDZI, ZATRZYMANYCH JAKO "ELEMENT NIEPEWNY". ZOBACZ FILM I PODYSKUTUJ
  *PRZEZ 100 DNI LICZYLIŚMY NA PO, ŻE SPEŁNI OBIETNICE I PORADZI SOBIE Z USTAWĄ
  METROPOLITALNĄ. ALE POLITYCY ZAPOMNIELI, CO NAM OBIECALI


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejny piekny budynek na Slasku tym razem w katowic

   p (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 78

   ok

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama