Katastrofa z zimy 2006 r. nadal nie jest rozliczona

  Katastrofa z zimy 2006 r. nadal nie jest rozliczona

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mija rok, od kiedy prezydent Chorzowa, występujący w imieniu Skarbu Państwa, rozwiązał z Międzynarodowymi Targami Katowickimi umowę dzierżawy 22 ha gruntów oraz pawilonów wystawienniczych. Majątku dotąd nie odzyskał, a toczący się w tej sprawie proces nieprędko dobiegnie końca.
  Wczoraj przed katowicki sąd wezwani zostali byli członkowie zarządu spółki MTK - Bruce R. oraz Barbara H. Nie przyszli, bo pełnomocnik targów, adwokat Grzegorz Słyszyk, zachorował i na kilka godzin przed rozprawą poprosił o jej odroczenie.

  Targi popadły w kłopoty po styczniu 2006 roku, kiedy runął dach hali zabijając 65 osób. Głównym powodem rozwiązania umowy dzierżawy z MTK było wynajmowanie biur i magazynów innym firmom bez zgody właściciela, czyli Skarbu Państwa, a także brak troski o dzierżawiony majątek. Urzędnicy chorzowscy zakwestionowali 7 umów spośród 37, jakie spółka MTK zawarła z najemcami, którzy prowadzą dziś działalność na terenie katowickich targów.

  MTK utrzymuje, że zerwanie umowy dzierżawy z 1995 roku było bezpodstawne i żąda oddalenia pozwu o wydanie nieruchomości. Bez wątpienia liczy na to, że proces potrwa, a w tym czasie ciągle będzie zarabiać korzystając z publicznego majątku.

  Wczoraj sędzia Krzysztof Zawała, który w katowickim Sądzie Okręgowym rozpoznaje tę sprawę, analizował zgodność poszczególnych umów podnajmowania pomieszczeń targowych z uzgodnieniami, jakie i w 1995 roku poczynił Skarb Państwa z MTK. Wówczas strony konfliktu jasno określiły, że dzierżawca, czyli MTK, nie może nikomu podnajmować pomieszczeń bez zgody właściciela. Ta zgoda nie jest wymagana, jeśli biura wynajmowane są firmom, których działalność stale i bezpośrednio związana jest z organizowaniem targów.

  Wczoraj sąd ustalił z udziałem pełnomocnika Prokuratorii Generalnej występującej w imieniu Skarbu Państwa, że tylko umowy z pięcioma firmami łamią ustalone wcześniej zasady, ale to może zupełnie wystarczyć do rozwiązania dzierżawy.

  Nie wiadomo, jak targi będą się bronić. Następna rozprawa dopiero w grudniu. Wśród firm, które ulokowały się na terenie MTK, jest fundacja na rzecz ofiar tragedii ze stycznia 2006 roku, która również płaci targom czynsz, a z dokumentów dołączonych do akt sądowych wynika, że podpisała ugody z czterem ofiarami katastrofy, którym sąd już zasądził odszkodowanie. Zobowiązania chce spłacać w ratach.

  Zbliża się trzyletni termin przedawnienia roszczeń odszkodowawczych. Ofiary, które liczą na zadośćuczynienie, mają czas do końca stycznia 2009 roku. Przed sądami toczy się ponad 60 takich spraw przeciwko MTK. Najwięcej prowadzi ich katowickie Stowarzyszenie Wokanda - 33. - 13 spraw zakończyliśmy prawomocnym wyrokiem, 7 wyrokiem pierwszej instancji, kolejnych siedem pozwów już wkrótce trafi do sądów - zapowiada Marcin Marszołek, prezes Wokandy.

  Katowiccy prawnicy planują wezwać Skarb Państwa do zawarcia ugody i wypłacenia odszkodowania ofiarom tragedii w MTK. Ich zdaniem odpowiedzialność finansową ponosi nie tylko spółka MTK, która zbudowała halę, ale także państwo - właściciel gruntu, na którym stała zawalona budowla. Taki precedensowy wyrok zapadł w czerwcu przed Sądem Rejonowym w Chorzowie, który nakazał Skarbowi Państwa wypłacenie 8 tys. zł klientowi radcy prawnego, Piotra Misiewicza. Apelację złożyły obie strony, ale orzeczenie jeszcze nie zapadło. Prawomocny wyrok dałby szansę pozostałym poszkodowanym.

  Akta są, procesu nie ma  Od lipca w katowickim Sądzie Okręgowym leży akt oskarżenia przeciwko 12 osobom, które przyczynili się do tragedii w katowickiej hali targowej. Zdaniem prokuratora największa odpowiedzialność spoczywa na projektantach budowli. Śledztwo kosztowało 320 tys. zł. Akta liczą 454 tomów, sam akt oskarżenia sporządzono na 330 stronach. Nie wiadomo ciągle, kiedy sprawa wejdzie na wokandę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama