Dobudówka z Chorzowa i Spodek - kolejne nominacje do...

  Dobudówka z Chorzowa i Spodek - kolejne nominacje do Betonowej Kostki i Superjednostki

  Justyna Przybytek, RES

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dobudówka przy pawilonie w Chorzowie
  1/3
  przejdź do galerii

  Dobudówka przy pawilonie w Chorzowie ©arc/ Dziennik Zachodni

  Są kolejne nominacje do nagrody Superjednostki i antynagrody - Betonowej Kostki. Najgorszą ubiegłoroczną realizacją ma szansę zostać dobudówka do pawilonu dawnego rentgena w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Natomiast najlepszą - modernizacja elewacji Spodka.
  CZYTAJ WIĘCEJ O NAGRODZIE BETONOWEJ KOSTKI

  Czas na zgłaszanie nominacji do obu wyróżnień jest jeszcze do 6 marca. Jak na razie o Betonową Kostkę walczą słup wysokiego napięcia przy Spodku oraz wspomniana dobudówka. Co ciekawe ta ostatnia powstała - przy zabytkowym secesyjnym pawilonie rentgena - za wiedzą miejskiego konserwatora zabytków w Chorzowie. Są w niej winda i klatka schodowa.

  - Ta przybudówka została zrealizowana zgodnie z projektem - tłumaczył Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków. - Wytyczne dotyczyły głównie linii elewacji i wysokości, która nie mogła być wyższa niż gzyms pawilonu - dodawał Konserwator wyjaśniał, że budowanie czegoś, co przypomina zabytek nie jest trafionym posunięciem. Przyznał jednak, że kolorystyka elewacji jest daleka od pożądanej. - Efekt nie jest zbyt szczęśliwy. Inwestor zobowiązał się do wprowadzenia koniecznych zmian - dodawał.

  SUPERJEDNOSTKA TO NIE TYLKO NAGRODA, ALE TAKŻE BLOK. ZOBACZ ZDJĘCIA

  O Superjednostkę konkurują jak na razie dwie realizacje katowickie: gmach z czerwonego piaskowca, czyli Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka oraz remont elewacji Spodka. O to jak ma wyglądać fasada hali kłócili się w zeszłym roku urzędnicy z architektami. Bo nie od razu było oczywiste, że Spodek po remoncie będzie nadal zachwycał. Okazało się bowiem, że jego zarządca - katowicki MOSiR - do projektowania modernizacji wybrał firmę, która w przetargu złożyła najtańszą ofertę. Do tego MOSiR życzył sobie m.in., aby halę oplótł 200 metrowy ekran LED. Skutecznie zaprotestowali śląscy architekci. Miasto wybrało nowych projektantów, a z ekranu LED zrezygnowano.

  Przypomnijmy, że Betonowa Kostka to antynagroda dla tych, którzy szpecą nasze otoczenie. Superjednostka to Oscar za najlepsze realizacje architektoniczne w przestrzeni publicznej. Oba wyróżnienia przyzna w tym roku po raz kolejny katowickie Stowarzyszenie Moje Miasto. Betonową Kostkę po raz szósty, Superjednostkę po raz trzeci.

  Nominacje do obu nagród można zgłaszać do 6 marca drogą mejlową na adres smm@smm.pl, najlepiej ze zdjęciem i krótkim uzasadnieniem wyboru. Powinny to być realizacje w przestrzeni publicznej zakończone w ubiegłym roku, mogą być z całego regionu.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *A JEDNAK POLSKIE OBOZY ISTNIAŁY. MOŻE NIE KONCENTRACYJNE I NIE ZAGŁADY, ALE JEDNAK. TUŻ PO WOJNIE ZMARŁO W NICH TYSIĄCE LUDZI, ZATRZYMANYCH JAKO "ELEMENT NIEPEWNY". ZOBACZ FILM I PODYSKUTUJ
  *PRZEZ 100 DNI LICZYLIŚMY NA PO, ŻE SPEŁNI OBIETNICE I PORADZI SOBIE Z USTAWĄ
  METROPOLITALNĄ. ALE POLITYCY ZAPOMNIELI, CO NAM OBIECALI


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co oni pili jak projektowali tą dobudówke ;-)

   Mike1970 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 14

   ...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama