Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN: Sesja o podziemiu antykomunistycznym na Górnym Śląsku

PS
1 marca po raz drugi w historii obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, któryz doznali cierpienia w czasach PRL. Podobnie jak w całej Polsce, również Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach włączył się w organizację uroczystości. Już dzisiaj sesja popularnonaukowa o podziemiu antykomunistycznym na Górnym Śląsku.

29 lutego 2012 r. o godz. 12.00 w Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1) odbędzie się sesja popularnonaukowa "Podziemie antykomunistyczne na Górnym Śląsku 1945-1956". Konferencja odbędzie się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, Muzeum w Tarnowskich Górach oraz oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

PROGRAM:

dr Adam Dziuba (OBEP Katowice) - Podziemie poakowskie na Górnym Śląsku 1945-1947: walka, działalność polityczna i zwalczanie przez UB
dr Dariusz Węgrzyn (OBEP Katowice) - Podziemie narodowe na Górnym Śląsku 1945-1947
Robert Ciupa (OBEP Katowice) - Górnośląskie antykomunistyczne organizacje młodzieżowe
Projekcja filmu dokumentalnego "W pogoni za bandą" z komentarzem historycznym

W ramach działaniach edukacyjnych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddział IPN w Katowicach zainteresowanym szkołom przekaże wersję elektroniczną wystawy "Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r." (płyta CD z wystawą).

Ekspozycja została przygotowana przez Oficynę Wydawniczą "Volumen" przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wystawa prezentuje sylwetki ludzi walczących z komunistyczną okupacją po 1944 roku, ich tragiczną i heroiczną zarazem walkę. Ekspozycja składa się ze zdjęć, opisów i fotokopii interesujących dokumentów, ma przyczynić się do lepszego zrozumienia wydarzeń z lat 1945-1956, kiedy to trwała nierówna walka o kształt i ustrój Polski. Na kilkudziesięciu planszach wystawienniczych przedstawione zostały, w postaci zdjęć oraz stosownych opisów, dzieje m.in. oporu na kresach południowo-wschodnich, Nowogródczyźnie po lipcu 1944 r. Dzięki nim można zapoznać się z historią walki V i VI Brygady Wileńskiej AK w latach 1944-1952, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!