Osiem lat więzienia dla byłego prokuratora Jerzego Hopa...

  Osiem lat więzienia dla byłego prokuratora Jerzego Hopa [AKTUALIZACJA]

  PS, TES

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Akta do sprawy Hopa
  1/8
  przejdź do galerii

  Akta do sprawy Hopa ©Arkadiusz Gola

  Przewodniczący składu orzekającego Sądu Okręgowego w Katowicach odczytał oskarżenie byłego prokuratora apelacyjnego Jerzego Hopa. Prokuratora skazano na karę ośmiu lat bezwzględnego więzienia. Jerzego Hopa oskarżono o wyłudzenie od firm ponad 1,7 mln zł oraz przekroczenie uprawnień.
  Według aktu oskarżenia (liczącego 115 stron), w latach 1993-2002 Hop zapraszał szefów firm na spotkania, podczas których przedstawiał im trudną sytuację prokuratury, wskazując na jej potrzeby i braki, np. sprzętu biurowego. Według prokuratury w rzeczywistości sprzętu nie kupowano, a pieniądze trafiały do kieszeni oskarżonego. W ten sposób miało zostać oszukanych 65 firm i osób.

  - Prokuratora Hopa zgubiły pycha, arogancja i chciwość - powiedział przewodniczący składu sędziowskiego Piotr Pisarek.


  PROKURATOR HOP SKAZANY: CZYTAJ O JEGO PRZEKRĘTACH

  Po siedmioletnim procesie zapadł wyrok w głośnej sprawie Jerzego Hopa, byłego szefa Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, oskarżonego o wyłudzenie pieniędzy od firm woj. śląskiego na rzekome zakupy sprzętu biurowego dla podległych mu prokuratur. Katowicki Sąd Okręgowy skazał go na karę łączną 8 lat pozbawienia wolności, 72 tys. zł grzywny i naprawę szkody do wysokości 1,7 mln zł. Tyle wyłudził pieniędzy w ciągu 9 lat urzędowania. Wyrok nie jest prawomocny.

  - Gdyby prokurator Jerzy Hop miał mniejszy apetyt, mógłby uniknąć kary, bo przecież sprzęt, który rzekomo kupował, z czasem się zużywa i nikt by go nie szukał - mówił sędzia Piotr Pisarek. - Zgubiła go chciwość, pycha i arogancja, że nikt nigdy nie postawi mu zarzutu, bo to przecież on jest od ścigania przestępców.

  Kara jest wysoka nie tylko ze względu na kwotę wyłudzenia, ale przede wszystkim z powodu zajmowanego przez Jerzego Hopa wysokiego stanowisko urzędnika państwowego.

  Oskarżyciel Paweł Baca z krakowskiej Prokuratury Okręgowej domagał się dla niego 10 lat pozbawienia wolności. Po ogłoszeniu wyroku mówił nie bez satysfakcji, że w demokratycznym państwie wszyscy są równi wobec prawa. Nawet tak wysokiej rangi prokurator, jak były szef katowickiej apelacji, poniesienie odpowiedzialność za swoje czyny.

  - Ten wyrok pokazuje, że nie ma osób, które potencjalnie nie mogłyby popełnić przestępstwa - dodał prokurator Baca - a ta sprawa rzucała się cieniem na całe nasze środowisko.

  Kłopoty Jerzego Hopa zaczęły się w kwietniu 2002 roku po publikacji "Newsweeka", który donosił, że szef katowickiej apelacji żyje ponad stan. On bagatelizował te podejrzenia i twierdził, że pieniądze ma od teściowej, która otrzymała spadek z Anglii, a dolary przechowuje w klasztorze.

  Wkrótce jednak zgłosili się pierwsi dyrektorzy i ujawnili, że wręczali Hopowi pieniądze na zakup kserokopiarek, faksów, tonerów itp. dla biednej prokuratury. Na dowód mają faktury wystawione przez American Computer Service w Rybniku.

  Jerzy Hop na trzy lata trafił do aresztu. Śledztwo wykazało, że wyciągnął pieniądzę od co najmniej 65 firm. Faktury były fikcyjne.
  - Darczyńcy wspomagali kieszeń oskarżonego Hopa, a nie podległe mu prokuratury - uzasadniał wyrok sędzia Pisarek.

  Sposób działania był zdumiewający i prosty. Jerzy Hop zapraszał do swojego gabinetu prezesów wielkich firm i przy kawie mówił im o kłopotach finansowych. Sugerował wprost wpłatę pieniędzy na zakup sprzętu poprzez zaprzyjaźnioną firmę z Rybnika, którą prowadził jego kolega szkolny. Darczyńcy nie odmawiali i przywozili pieniądze, jednorazowo nawet po 10 tys. zł. Otrzymywali w zamian fikcyjną fakturę.

  Forma zapłaty nie dziwiła prezesów. Zdumiał się tylko jeden Szwed, który zaproponował Hopowi, że on kupi te kserokopiarki, bo chodzić z kasą do prokuratora nie wypada. Z takiej usługi Hop jednak nie skorzystał.

  Firma American Computer Service (ACS), która wystawiała lewe faktury nawet nie prowadziła działalności gospodarczej. Jej właściciel, Krzysztof G. twierdzi, że nic nie wiedział o niecnych zamiarach prokuratora Hopa, ale potwierdził, że faktury były fałszywe, bo żadnego sprzętu Hopowi nie sprzedawał. Sąd nie dał wiary Krzysztofowi G.. Musiał wiedzieć, że Hop kręci, bo po co mu fikcyjne faktury. Dlatego skazał go na 2 lata w zawieszniem na 5 lat i 28,8 tys. zł grzywny.

  Gdy Krzysztof G. wycofał się z tych fikcyjnych zakupów, Jerzy Hop sam wystawiał lewe faktury podrabiając podpis właściciela firmy ACS. Im dalej było od pierwszej wyłudzonej kwoty, tym żądał więcej i więcej.

  Hop skazany został także za fałszowanie dokumentów oraz naklanianie do składania fałszywych zeznań.
  Bulwersujące jest też to, że Jerzy Hop od 2002 r. nie świadczył pracy, ale do ub. roku pobierał połowę pensji. Odszedł w stan spoczynku ze względu na zły stan zdrowia. Formalnie nadal jest prokuratorem.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *A JEDNAK POLSKIE OBOZY ISTNIAŁY. MOŻE NIE KONCENTRACYJNE I NIE ZAGŁADY, ALE JEDNAK. TUŻ PO WOJNIE ZMARŁO W NICH TYSIĄCE LUDZI, ZATRZYMANYCH JAKO "ELEMENT NIEPEWNY". ZOBACZ FILM I PODYSKUTUJ
  *PRZEZ 100 DNI LICZYLIŚMY NA PO, ŻE SPEŁNI OBIETNICE I PORADZI SOBIE Z USTAWĄ
  METROPOLITALNĄ. ALE POLITYCY ZAPOMNIELI, CO NAM OBIECALI


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prokurator

   swoj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   takich ludzi w tym srodowisku jest cala masa, to siedlisko zmij bo maja sprzyjajace warunki w panstwie do rozwoju a rzad nic nie robi aby to zmienic bo che ich miec po swojej stronie, dlatego w...rozwiń całość

   takich ludzi w tym srodowisku jest cala masa, to siedlisko zmij bo maja sprzyjajace warunki w panstwie do rozwoju a rzad nic nie robi aby to zmienic bo che ich miec po swojej stronie, dlatego w Polsce jest ludziom szukajacym sprawiedliwosci tak ciezko jak w krajach latynoskichzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prokurator hop

   jozef (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 31

   niech ktos mi wyjasni dlaczego ten lapownik po zawieszeniu go w czynnosciach prokuratora dalej bral polowe wynagrodzenia ateraz sie jeszcze okaze ze pojdzie na wczesniejsza emeryture bo...rozwiń całość

   niech ktos mi wyjasni dlaczego ten lapownik po zawieszeniu go w czynnosciach prokuratora dalej bral polowe wynagrodzenia ateraz sie jeszcze okaze ze pojdzie na wczesniejsza emeryture bo prokuratorzy moga ja tez bym tak chcial?Napewno ten przekret sie odwola i daja mu wyrok w zawieszeniu jak to u nas bywa.A potem pomoze mu ab.D. Zimon ktory tak bardzo porecz** za tego lapownika i zlodzieja stojacego na strazy prawa i nazywajacego siebie prokuratorem az z** d*** sciskazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :(

   jfjkf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 38

   ale ma syfa na środku czoła. o, nie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koniec bezkarności białych kołnierzyków.

   dość bezkarności ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 29

   Ma odsiedzieć cały wyrok, a nie, że zostanie zwolniony przed czasem z powodów zdrowotych lub za dobre sprawowanie. Czekam na następnych "nietykalnych" rychów, zbychów, grześków na ławie...rozwiń całość

   Ma odsiedzieć cały wyrok, a nie, że zostanie zwolniony przed czasem z powodów zdrowotych lub za dobre sprawowanie. Czekam na następnych "nietykalnych" rychów, zbychów, grześków na ławie oskarżonych... Ich miejsce za kratami !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie dało sie załatwic ?

   ZOMO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 66

   ta sprawa ma już chyba "brodę" liczyłem na przedawnienie tak jak w podobnych sprawach! a co z "teściową "

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kieszonkowe

   Reimund (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 64

   Dobry sposub na podreperowania kieszonkowego. Po 8 latach pieniadze jak znalazl.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po jakich 8 -miu ?

   Janek Dzbanek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 67

   W tym popierdolonym chorym kraju , 8 lat za takie wałki , toby normalny "obywatel " nie dostał , tylko co najmniej 10 , ale to " swojak " , więc teraz pójdzie na 4 lata do ciepłego , czyściutkiego...rozwiń całość

   W tym popierdolonym chorym kraju , 8 lat za takie wałki , toby normalny "obywatel " nie dostał , tylko co najmniej 10 , ale to " swojak " , więc teraz pójdzie na 4 lata do ciepłego , czyściutkiego "pudełka" , dadzą pazerniakowi 3 razy dziennie świetne jedzonko , w celi będzie pazerny cham , miał kolorowy telewizor , raz w tygodniu , dostęp do łaźni i biblioteki , codziennie możliwo9ść 2-ch spacerów po 1 godzinie na świeżym powietrzu, co 10 dni możliwość kupienia wiktuałów w kantynie , i wiele innych , ciekawych rzeczy , a to wszystko temu złodziejskiemu bydlakowi zafunduje pojebana żydokomuna , na kosz , oczywiście , durnego Państwa , rzekomo "Polskiego ", czyli , krótko mówiąc , nas , społeczeństwa . Po maksimum 4 latach , takie bydlę wyjdzie niby to na wolność , ale będzie się bydlak śmiał z nas wszystkich , mając co najmniej 1 mln złociszów ( teraz dobrze zakamuflowanych ) . Pojebany system, chore to wszystko .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po zwykłych 8-miu.

   Astarte. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 39

   najprawdopodobniej już wielokrotnie siedziałeś, skoro tak doskonale znasz warunki panujące w więzieniach. :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odszkodowanie !

   lolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 49

   jak odlicza to co już odsiedział to dostanie jeszcze odszkodowanie !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama