Wyścig rektorów rozpoczęty [PRZED WYBORAMI]

  Wyścig rektorów rozpoczęty [PRZED WYBORAMI]

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wyścig rektorów rozpoczęty [PRZED WYBORAMI]
  1/4
  przejdź do galerii
  Wiosenne wybory na śląskich uczelniach. Najwięcej emocji budzi zmiana warty na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.
  Śląskie uczelnie w najbliższych miesiącach czekają wybory nowych rektorów. To newralgiczny moment, bo dziś jak nigdy przedtem, osoba i osobowość rektora ma wielki wpływ na pozycję uniwersytetów, które muszą zabiegać o studentów i pieniądze na badania.

  Na Uniwersytecie Śląskim bitwę na głosy wygrywa na razie obecny rektor uczelni prof. Wiesław Banyś, który w przedwyborczym sondażu wśród elektorów zdecydowanie pokonał konkurencję, uzyskując poparcie 106 wyborców, podczas gdy drugi w kolejności kandydat prof. Krystian Roleder zdobył ich 27 (każdy z elektorów anonimowo mógł wskazać jedną osobę, która według niego powinna pełnić funkcję rektora.) Nowego rektora UŚ poznamy 27 marca lub 3 kwietnia, ale jak widać prof. Banyś już policzył szable.

  Prof. Banyś bez konkurencji [WYNIKI SONDAŻU]

  U innych też się już dzieje! Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach właśnie ukonstytuowała się komisja wyborcza, ale jeszcze nie ustalono konkretnych terminów. Tymczasem już wiadomo, że 18 kwietnia odbędą się wybory rektora, przeżywającej dobry okres, Politechniki Śląskiej i wiele wskazuje, że na reelekcję może liczyć obecny rektor prof. Andrzej Karbownik, naukowo od początku związany z gliwicką uczelnią.

  Najwięcej emocji budzi zmiana warty na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie swoją drugą kadencję kończy prof. Ewa Małecka - Tendera. Gdy ważył się przed laty jej wybór uchodziła za kandydatkę kompromisu. Rozpoczęła rządy w najtrudniejszym dla uczelni momencie. Ówczesna Śląska Akademia Medyczna miała złą opinię i fatalną sytuację finansową. (sprawy sądowe poprzednich władz uczelni jeszcze nie znalazły finału w sądzie). Ekipie prof. Małeckiej -Tendery udało się wyjść z wielu trudności.

  Z kuluarowych informacji wynika, że wśród kandydatów na nowego rektora, rektorelekt powinien być wybrany w kwietniu, liczyć się będzie trójka profesorów: prof. Krystyna Olczyk, dziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. Przemysław Jałowiecki, prorektor ds. klinicznych, kierownik Katedry Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej oraz najbardziej znany w tym gronie prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, uznany przez Puls Medycyny za najbardziej wpływowego człowieka w polskiej ochronie zdrowia w 2011 roku. (w rankingu wyprzedził m.in. Jacka Paszkiewicza prezesa NFZ).

  Oczywiście decyzja należy do elektorów, którzy wezmą na siebie odpowiedzialność za wybór rektora, na czekające polską medycynę bardzo ciężkie czasy. By przeciwdziałać m.in. finansowym cięciom potrzebny jest człowiek odważny i z wizją.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *A JEDNAK POLSKIE OBOZY ISTNIAŁY. MOŻE NIE KONCENTRACYJNE I NIE ZAGŁADY, ALE JEDNAK. TUŻ PO WOJNIE ZMARŁO W NICH TYSIĄCE LUDZI, ZATRZYMANYCH JAKO "ELEMENT NIEPEWNY". ZOBACZ FILM I PODYSKUTUJ
  *PRZEZ 100 DNI LICZYLIŚMY NA PO, ŻE SPEŁNI OBIETNICE I PORADZI SOBIE Z USTAWĄ
  METROPOLITALNĄ. ALE POLITYCY ZAPOMNIELI, CO NAM OBIECALI


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama