Częstochowa: Poszukiwani kandydaci na rodziny zastępcze

  Częstochowa: Poszukiwani kandydaci na rodziny zastępcze

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie wraz z trzema ośrodkami adopcyjnymi poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze. Akcja pt. "Masz serce-otwórz do niego drzwi" potrwa do 12 marca.
  Jej celem jest propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego, pozyskanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, a także znalezienie osób chcących prowadzić placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego.

  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poszukuje osób, które są gotowe poświęcić dzieciom "swój czas i serce", osób odpowiedzialnych, które nie boją się wyzwań.

  Jak powiedziała PAP Agnieszka Sędziwa-Kogut kierownik sekcji ds.
  wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz pomocy instytucjonalnej z MOPS-u obecnie w rodzinach zastępczych przebywa ok. 420 dzieci. "Potrzeby sukcesywnie rosną. Na dziś potrzebujemy ok. 30 rodzin zastępczych dla kilkudziesięciu dzieci, które przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a mogłyby trafić do rodziny zastępczej" - powiedziała.

  W ośrodku zapewniają, że spotkają się z każdą osobą, która się z nimi skontaktuje.

  Rodziną zastępczą mogą być wspólnie zamieszkali małżonkowie, a także osoba samotna - niezamężna lub rozwiedziona. Rodzice zastępczy mogą być bezdzietni lub mieć własne dzieci, być spokrewnieni z przyjmowanym pod opiekę dzieckiem albo dla niego obcy.

  Dzieci trafiające do rodzin zastępczych są czasem sierotami, ale najczęściej pochodzą z rodzin, w których występujące problemy, różnej natury, uniemożliwiają rodzicom naturalnym zapewnienie odpowiedniej opieki dzieciom.

  Do obowiązków rodziny zastępczej należy m.in. wyrównywanie deficytów rozwojowych; wspieranie rozwoju dziecka poprzez umożliwienie kształcenia, rozwój zainteresowań i indywidualizowanie oddziaływań wychowawczych; przygotowanie do samodzielnego życia a także utrzymywanie więzi dziecka z rodziną i umożliwienie jego powrotu do rodziny biologicznej.

  Według obowiązującej od początku tego roku ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej rodziny niespokrewnione otrzymają 1 tys. zł wsparcia finansowego bez względu na wiek dziecka, a rodziny spokrewnione (np. dziadkowie, dorosłe rodzeństwo) - 660 zł. Wsparcie może być pomniejszone o kwotę nie wyższą niż 50 proc. dochodu dziecka. Za taki dochód uważa się m.in. alimenty, rentę rodzinną.

  Akcja prowadzona jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie we współpracy z częstochowską filią Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego, Ośrodkiem Adopcyjnym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Katolickim Ośrodkiem Adopcyjno-Opiekuńczym. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *A JEDNAK POLSKIE OBOZY ISTNIAŁY. MOŻE NIE KONCENTRACYJNE I NIE ZAGŁADY, ALE JEDNAK. TUŻ PO WOJNIE ZMARŁO W NICH TYSIĄCE LUDZI, ZATRZYMANYCH JAKO "ELEMENT NIEPEWNY". ZOBACZ FILM I PODYSKUTUJ
  *PRZEZ 100 DNI LICZYLIŚMY NA PO, ŻE SPEŁNI OBIETNICE I PORADZI SOBIE Z USTAWĄ
  METROPOLITALNĄ. ALE POLITYCY ZAPOMNIELI, CO NAM OBIECALI


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama