Śląskie: Trefna sól trafiła do dwóch firm z naszego regionu

  Śląskie: Trefna sól trafiła do dwóch firm z naszego regionu

  KD

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląskie: Trefna sól trafiła do dwóch firm z naszego regionu

  ©Piotr Krzyżanowski

  Dwie firmy z województwa śląskiego produkujące żywność, które podlegają kontroli Głównego Inspektoratu Weterynarii, kupowały sól od firm zamieszanych w aferę solną.
  Śląskie: Trefna sól trafiła do dwóch firm z naszego regionu

  ©Piotr Krzyżanowski

  Chodzi o trzy firmy z terenu woj. wielkopolskiego i kujawsko - pomorskiego - ZPS Łojewski, Amasol i Konsalt - wobec których postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

  - Dla dobra śledztwa na razie nie zdradzamy o jakie firmy chodzi - wyjaśnia Jarosław Naze, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii. I jak dodaje obydwa zakłady to podmioty z branży mięsnej, które kupowały sól w przekonaniu, że jest to produkt spożywczy.
  Trefna sól została przez nich już zatrzymana. Teraz trzeba czekać na wyniki badań laboratoryjnych, które określą jakie dokładnie związki chemiczne znajdują się w soli technicznej, nie nadającej się do jedzenia, którą wspomniane firmy sprzedawały jako sól spożywczą.

  Przeprowadzone do czwartkowego popołudnia kontrole GIW-u wykazały, że 118 przedsiębiorstw z 12 województw kupowało sól od firm oferujących oszukany produkt. Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach od poniedziałku skontrolowali około tysiąc firm działających w naszym regionie. Co więc z obawami czytelników, którzy zastanawiają się czy produkty ze sklepowych półek nadają się do jedzenia?

  CZYTAJ WIĘCEJ O AFERZE SOLNEJ

  - Żywność dostępna na rynku nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia - uspokaja ich Naze.

  Tymczasem pracownicy Powiatowych Stacji Sanepidu nadal odwiedzają zakłady produkujące, np. kiszonki, przyprawy i piekarnie, sklepy czy hurtownie w województwie śląskim, które podlegają pod ich jurysdykcję. Sprawdzają jaką sól wykorzystują do produkcji.

  - Do czwartku pobraliśmy próbki w ponad 120 przedsiębiorstwach, do skontrolowania mamy łącznie około tysiąc placówek - mówi Beata Kempa rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitaro - Epidemiologicznej w Katowicach. I jak dodaje na razie nie stwierdzili, by jakakolwiek z firm korzystała z trefnej soli.

  Na workach z solą, które przewozili pracownicy jednej z podejrzanych firm, pojawiła się nazwa firmy z naszego regionu.
  Chodzi o Zakład Odsalania "Dębieńsko", który na rynku solnym działa od 1974 roku. Romuald Klimek, wiceprezes zakładu, potwierdza że firmom Amasol i Konsalt sprzedawali sól spożywczą warzoną. Jej sprzedaż wymaga okazania odpowiednich świadectw jakości i certyfikatów.

  - Przypuszczam, że kupowano ją tylko po to, by zdobyć te certyfikaty - mówi Klimek. Bo później mogli okazać świadectwo, że kupują sól u jednego z najlepszych producentów w kraju. Zaś do sprzedawanej partii soli dołączali fałszywą, kupowaną od firmy Anwil z Włocławka. - W taki sposób chcieli uwiarygodnić swoją ofertę - mówi Klimek. Na miesiąc przed wybuchem afery solnej śląski sanepid skontrolował zakład "Dębieńsko". Przeszedł kontrolę bez zastrzeżeń.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *A JEDNAK POLSKIE OBOZY ISTNIAŁY. MOŻE NIE KONCENTRACYJNE I NIE ZAGŁADY, ALE JEDNAK. TUŻ PO WOJNIE ZMARŁO W NICH TYSIĄCE LUDZI, ZATRZYMANYCH JAKO "ELEMENT NIEPEWNY". ZOBACZ FILM I PODYSKUTUJ
  *PRZEZ 100 DNI LICZYLIŚMY NA PO, ŻE SPEŁNI OBIETNICE I PORADZI SOBIE Z USTAWĄ
  METROPOLITALNĄ. ALE POLITYCY ZAPOMNIELI, CO NAM OBIECALI


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No

   dana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 61

   poprawiliście pisownię,ale niezbyt dobrze to świadczy o piszącym!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sól

   dana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 64

   warzona od waru pisze się przez "rz" a nie ważona od wagi

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama