Wiślanka zablokowana przez miłośników kolei [ZDJĘCIA]

  Wiślanka zablokowana przez miłośników kolei [ZDJĘCIA]

  Witold Kożdoń

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pikieta na wiślance
  1/16
  przejdź do galerii

  Pikieta na wiślance ©Witold Kożdoń

  W piątek po południu na popularnej wiślance, czyli drodze wojewódzkiej z Wisły do Katowic, w Ustroniu Nierodzimiu dziewięć osób związanych z Cieszyńskim Stowarzyszeniem Miłośników Kolei urządziło pikietę.
  Zebrani przechodzili przez przejście dla pieszych, blokując ruch samochodów na "wiślance". W ten sposób zaprotestowali przeciwko marcowej likwidacji połączeń kolejowych i autobusowych na Śląsku Cieszyńskim.

  Zniknęły pociągi ZOBACZ ROZKŁAD JAZDY

  - Nie chcemy być dla Ślązaków jedynie parkiem rozrywki albo skansenem.
  Wisła i Ustroń czerpią krocie z turystyki weekendowej, ale w innych gminach musimy żyć od poniedziałku do piątku, tymczasem po ostatnich cięciach w rozkładzie dojazd do pracy wielu osobom mocno się skomplikował - przekonywał Mariusz Janoszek, jeden ze współorganizatorów protestu.

  Przypomnijmy, W nowym rozkładzie jazdy PKP zlikwidowanych zostało 10 pociągów kursujących na trasie z Cieszyna do Zebrzydowic i Czechowic-Dziedzic, a także 2 pociągi kursujące na trasie do Katowic. Zdaniem cieszyńskich miłośników kolei rocznie korzystało z tych połączeń około 75 tys. osób.

  Jak ominąć korki na drodze? ZOBACZ TUTAJ

  Jakby tego nie dość, 1 marca ponad 30 kursów zawiesił cieszyński PKS. Likwidacji uległy autobusy wożące pasażerów z centrum Wisły do wiślańskich dolin, ale także kursy z Cieszyna do Kończyc Wielkich, czy Dzięgielowa. Z kolei bielski PKS 1 marca zawiesił kursy w soboty, niedziele i święta na trasach z Bielska-Białej do Cieszyna i Skoczowa.

  - Po tych zmianach pasażerowie znaleźli się w kropce. Na szóstą rano do Bielska nie ma jak dojechać, podobnie jest po godzinie 22. W Polsce nie ma drugiego tak źle skomunikowanego regionu jak Śląsk Cieszyński - przekonuje Przemysław Szczepanek, który brał udział w dzisiejszym proteście.

  - Oczywiście liczymy się z tym, że nic nie wskóramy. Sądzimy nawet, że pan marszałek się z nas śmieje. Chcemy jednak zwrócić uwagę na problem. Niech władze wiedzą, że nie wszyscy godzą się z ich działaniami - mówił z kolei Damian Kazimierczak, prezes CSMK.

  Dzisiejsza pikieta miłośników kolei była jednak nielegalna. Zgody na blokowanie dwupasmówki nie wydał bowiem burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec. Mimo to policja nie interweniowała, ograniczając się do kierowania ruchem. - Wniosek o ewentualne ukaranie organizatorów wraz zebranym materiałem dowodowym prześlemy do Sądu Rejonowego w Cieszynie, teraz natomiast koncentrujemy się na tym, by nikomu nic się, nie stało i by utrudnienia w ruchu były jak najmniejsze - mówił asp. Rafał Domagała, oficer prasowy cieszyńskiej policji.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *A JEDNAK POLSKIE OBOZY ISTNIAŁY. MOŻE NIE KONCENTRACYJNE I NIE ZAGŁADY, ALE JEDNAK. TUŻ PO WOJNIE ZMARŁO W NICH TYSIĄCE LUDZI, ZATRZYMANYCH JAKO "ELEMENT NIEPEWNY". ZOBACZ FILM I PODYSKUTUJ
  *PRZEZ 100 DNI LICZYLIŚMY NA PO, ŻE SPEŁNI OBIETNICE I PORADZI SOBIE Z USTAWĄ
  METROPOLITALNĄ. ALE POLITYCY ZAPOMNIELI, CO NAM OBIECALI


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popieram Stowarzyszenie Miłośników Kolei.

   Józef Brzozowski Żory. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 41

   Nie popieram blokady Wiślanki.

   Jak już chcecie coś blokować, bo walka o rozwój komunikacji szynowej jest słuszna, to raczej Urząd Marszałkowski. By Koleje Śląskie, które są podległe Panu...rozwiń całość

   Nie popieram blokady Wiślanki.

   Jak już chcecie coś blokować, bo walka o rozwój komunikacji szynowej jest słuszna, to raczej Urząd Marszałkowski. By Koleje Śląskie, które są podległe Panu Marszałkowi przejęły tory i komunikację szynową całego woj. Śląskiego, nie tylko odcinki Tychy – Katowice i Gliwice – Częstochowa. To w Wiśle widziałem wspaniały dokument w postaci wmurowanej tablicy informującej kto i kiedy wybudował wiadukt kolejowy na trasie Ustroń – Wisła Głębce.
   Cytat:
   Wiadukt wybudowano w latach 1931 – 1933 przez Śląski Urząd Wojewódzki.

   Nie PKP budowało te trasy kolejowe, PKP miało użyczone by służyć ludziom, jak się nie wywiązuje, to należy zmienić użytkownika tak, by to mieszkańcom służyło.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A czym jeszcz chcecie być? ;-)

   z2006 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 51

   Pozdrawiam mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiślanka zablokowana przez miłośników kolei

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 48

   Ludzie mają rację.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Blokada

   Damian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 45

   Ja wiem że Marszałek się z tego śmieje. Ale zabrał nam połączenia akurat te najbardziej potrzebne. My też się z niego będziemy śmiać przy następnych wyborach. Jak PR są drogie to nie jeździ ktoś...rozwiń całość

   Ja wiem że Marszałek się z tego śmieje. Ale zabrał nam połączenia akurat te najbardziej potrzebne. My też się z niego będziemy śmiać przy następnych wyborach. Jak PR są drogie to nie jeździ ktoś tańszy. Uczestnikzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ->

   Mr. Normalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 52

   Jaki marszałek? O czym ty bełkoczesz?

   PKP PR to spółka niezależna od Marszałka, która tylko wyciąga łapy po pieniądze.

   Czekam na Koleje Śląskie. Śląsk Cieszyński zawsze na Górnym Śląsku!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama