Dziś wierni pożegnają biskupa Adama Śmigielskiego

  Dziś wierni pożegnają biskupa Adama Śmigielskiego

  Sebastian Reńca

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wczorajszy Apel Jasnogórski, który rozpoczął się o godz. 21, zakończył modlitewne czuwanie przy trumnie z ciałem zmarłego we wtorek biskupa Adama Śmigielskiego. Dziś o godz. 11 rozpocznie się pogrzeb.
  Wczoraj do godz. 15 wierni modlili się przy katafalku ustawionym w dolnej kaplicy katedry, następnie trumnę przeniesiono do nawy głównej kościoła. Przez cały dzień można się było wpisywać do ksiąg kondolencyjnych, w których można przeczytać takie wpisy jak np.: "Zapamiętam Naszego Biskupa, jako ciepłego i bardzo sympatycznego człowieka", "Dziękujemy za Twoją miłość do prostego człowieka", "Odszedł wielki i szlachetny kapłan".

  - Złożyłem wpis, bo wydaje mi się, że odszedł ważny i dobry człowiek. Wezmę udział w jego pogrzebie - zapewnia Marcin Zapała z Sosnowca.

  Dziś już od godz. 6 rano wierni mogą modlić się przy trumnie wystawionej w katedrze. Od godz. 9 czuwać przy niej będą siostry zakonne, a godzinę później rozpocznie się jutrznia za zmarłego, którą poprowadzi ksiądz prałat Włodzimierz Skoczny. Msza pogrzebowa rozpocznie się o godz. 11, a homilię wygłosi arcybiskup Józef Michalik. W samo południe w kościołach diecezji będą bić dzwony.

  - Msza potrwa około trzech godzin. Przewidujemy, że oprócz wiernych i rodziny zmarłego biskupa, weźmie w niej udział około 30 biskupów i 300 księży. Zgodnie z wolą zmarłego w czasie pogrzebu nie będzie żadnych przemówień, które nie są przewidziane w liturgii. Prosimy też, żeby zgodnie z życzeniem zmarłego ograniczyć ilość wiązanek, a pieniądze przeznaczyć na pomoc najbiedniejszym - mówi ksiądz Jarosław Kwiecień, rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej.

  Biskup Adam Śmigielski zostanie pochowany w czarnej sutannie z mitrą na głowie, bez pastorału, a jedynie z biskupim łańcuchem oraz pierścieniem. Biskupa nie ubrano w czerwoną sutannę, ponieważ za życia niezbyt lubił w niej chodzić. Choć biskup miał prawo do pochówku w kryptach katedry, to nie chciał tego. Jego grobowiec będzie znajdować się na placu przy katedrze, w pobliżu Krzyża Misyjnego.

  Wierni, którym nie uda się wejść do katedry, a jedynie na plac przed nią, będą mieli możliwość śledzenia przebiegu uroczystości pogrzebowych na dwóch telebimach, ustawionych w pobliżu świątyni.

  Na utrudnienia muszą się przygotować kierowcy, bo od wczoraj zamknięta jest dla ruchu ul. Kościelna (na odcinku od ul. Sienkiewicza do Modrzejowskiej) i ul. Wyszyńskiego. Ruchem będą tam kierować policjanci. W okolicach katedry znajdą się dwa punkty medyczne - na rogu ulic Kościelnej i Sienkiewicza, a drugi przy ulicach Kościelnej i Modrzejowskiej.

  W poniedziałek o godz. 17 30 w kościele pw. Świętej Trójcy w Będzinie zostanie odprawiona msza święta za zmarłego biskupa, który miał tytuł honorowego obywatela tego miasta.

  Parkingi dla uczestników pogrzebu  Wyznaczono miejsca parkingowe dla osób, biorących udział w pogrzebie.

  Z użytku klientów zostanie wyłączony np. parking podziemny w pobliskim Centrum Handlowym Plaza (poziom -2). Samochód można będzie też zostawić między innymi na parkingu przy estakadzie (ul. 3 Maja), przy budynku Urzędu Miejskiego (ul. Mościckiego), przy Szkole Podstawowej nr 22 (ul. Urbanowicz), SP nr 4 (ul. Kościelna), przy dworcu PKP (ul. 3 Maja), przy Teatrze Zagłębia oraz supermarkecie (ul. Teatralna).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama