Minsister Cichocki: Akcja ratunkowa po katastrofie kolejowej...

  Minsister Cichocki: Akcja ratunkowa po katastrofie kolejowej przebiegła bardzo sprawnie

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Akcja ratunkowa po katastrofie kolejowej w okolicach miejscowości Szczekociny przebiegła bardzo sprawnie - ocenił szef MSW Jacek Cichocki. Dodał, że wszystkie osoby zakleszczone w wagonach zostały oswobodzone w ciągu pierwszych kilkudziesięciu minut.
  Cichocki poinformował na niedzielnej konferencji prasowej, że do katastrofy doszło w sobotę o godz. 20.57. Informacja o zdarzeniu dotarła do straży pożarnej w Zawierciu już o godz. 20.58. O katastrofie informowali pasażerowie pociągu, wśród których był funkcjonariusz policji.

  Szef MSW podkreślał, że pierwsza jednostka straży pożarnej dotarła na miejsce zdarzenia o godz. 21.05. Do godz. 21.30 było tam już sześć jednostek ochotniczej straży pożarnej.
  "To ci strażacy zdecydowali o sprawności akcji ratowniczej" - powiedział Cichocki. Jak mówił, na miejsce zdarzenia docierali także mieszkańcy okolicznych domów, którzy za pomocą drągów i młotów, pomagali pasażerom wyjść na zewnątrz i zejść z nasypu.

  Cichocki zapewnił, że wszystkie osoby zakleszczone w wagonach zostały oswobodzone w ciągu pierwszych kilkudziesięciu minut. Dodał, że nie ma informacji, żeby ktokolwiek zmarł w wyniku upływu krwi lub wychłodzenia. Zaznaczył jednak, że informacje te potwierdzi prokuratura.

  Szef MSW podkreślił, że pogoda sprzyjała ratownikom. "Gdybyśmy mieli roztopy byłoby bardzo ciężko ratownikom dotrzeć na miejsce" - mówił. Cichocki wyraził także uznanie dla wójta i dyrekcji najbliższych szkół, gdzie spontanicznie urządzono punkty pomocy pasażerom, którzy nie ucierpieli w katastrofie, mogli otrzymać tam posiłek, ubrania i koce. Następnie autokarami zostali przewiezieni do Krakowa i Warszawy. Otrzymali pomoc psychologiczną. (PAP)

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Ludzie wciąż uwięzieni w zmiażdżonych wagonach
  Rośnie liczba ofiar śmiertelnych
  ZOBACZ drastyczne zdjęcia z miejsca katastrofy
  Poznaj przyczyny katastrofy kolejowej w Szczekocinach
  Śledź relację na żywo z miejsca katastrofy kolejowej

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo