Prezydent w mieście, więc święto jest 11 października

  Prezydent w mieście, więc święto jest 11 października

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Miasto najwyraźniej idzie w kierunku oderwania się od reszty kraju - napisała na swoim blogu Mirosława Nykiel. Posłanka PO z Bielska-Białej wyśmiała pomysł zorganizowania koncertu z okazji Święta Niepodległości 11 października tylko z powodu przyjazdu do miasta prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
  O tym wydarzeniu informują plakaty wiszące w mieście. - Mamy do czynienia z polityką historyczną w iście kaczyńskim stylu - zaznaczyła w blogu Mirosława Nykiel.

  Sylwia Matusiak z biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP potwierdza, że koncert rzeczywiście organizowany jest z okazji obchodów 90. rocznicy odzyskania niepodległości. - Prezydent odwiedza różne miasta. Przed jego wizytą staramy się słuchać różnych podpowiedzi i sugestii gospodarzy. A ten koncert to pomysł Fundacji "Teraz Polska" - dodaje.

  Fundacja "Teraz Polska" nagrała niedawno płytę "Nasza Niepodległa", na której utwory patriotyczne zaśpiewali m.in. Irena Santor, Justyna Steczkowska, Krzysztof Kiliański i Ryszard Rynkowski.
  Według nieoficjalnych informacji, znani artyści mieli też pojawić się w Bielsku-Białej, ale odmówili, bo nie chcieli być kojarzeni z polityką. W zamian za nich w koncercie wystąpią artyści bielskiej estrady.
  Krzysztof Przybyła, szef Fundacji "Teraz Polska" podkreśla, że organizatorem występu jest gmina Bielsko-Biała.

  - Jako fundacja mogliśmy tylko pomóc miastu w skontaktowaniu się z artystami - twierdzi. O terminie koncertu, miesiąc przed Świętem Niepodległości, mówi krótko: - 11 października i 11 listopada to tylko zbieżność dat. Każdy powinien wiedzieć, a Kancelaria Prezydenta szczególnie, kiedy przypada Święto Niepodległości.

  Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego Ratusza uważa, że koncert patriotyczny to coś normalnego podczas świętowania okrągłej rocznicy.

  - Rok Chopinowski też obchodzony jest przez 12 miesięcy, a nie tylko w dniu urodzin pianisty. 90. rocznica odzyskania niepodległości, to dobra okazja, by świętować przez cały rok. Z drugiej strony, prezydent Kaczyński objeżdża wiele miast. 11 listopada nie dałby rady być wszędzie - tłumaczy Ficoń. Zaznacza, że 11 listopada w stolicy Podbeskidzia będzie obchodzone, jak co roku. I koncert też jest w planie. - Jest częścią obchodów. Uroczystości odbędą się na placu Ratuszowym z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego - wyjaśnia.

  Mirosława Nykiel, która na swoim blogu wywołała dyskusję, nie ukrywa, że zastanawiała się, czy prezydent miasta musi przyjąć prezydenta kraju.

  - Uznałam, że powinien. Ale czy powinien firmować koncert z okazji 11 listopada mający się odbyć miesiąc wcześniej? Tego, moim zdaniem nie musi, bo ośmiesza się tak samo jak pomysłodawca. Szkoda, że prezydent Bielska-Białej tak łatwo połknął haczyk. Miałam nadzieję, że będzie miał na tyle odwagi, by odmówić - dodaje.

  Lech Kaczyński do Bielska przyjedzie dzisiaj. Rano odwiedzi Wisłę. Jutro uda się do Cieszyna, gdzie spowodował jeszcze większe zamieszanie - choć 85 osób potwierdziło udział w spotkaniu z prezydentem w cieszyńskim urzędzie, spotkania nie będzie! Kancelaria Prezydenta odwołała je z powodu wywiadu Lecha Kaczyńskiego dla TVN, który zostanie przeprowadzony po nabożeństwie w cieszyńskim kościele Jezusowym.

  - Jestem bardzo zawiedziony - mówi Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna. - Zaprosiliśmy biskupów, wojewodę, marszałka. Wszyscy potwierdzili udział w spotkaniu. Będę teraz próbował zawiadomić kogo się da, że jest ono odwołane - dodaje.

  Co ciekawe, kancelaria zaproponowała przeniesienie spotkania z samorządowcami do Domu Narodowego, gdzie wcześniej zaproszono 160 osób i więcej już się... nie zmieści.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama