Nowy znak: Przepuść bus. Tylko w Tychach

  Nowy znak: Przepuść bus. Tylko w Tychach

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowy znak: Przepuść bus. Tylko w Tychach
  Tychy będą pierwszym miastem w Polsce, w którym na ulicach pojawią się znaki "proszące" kierowców o przepuszczenie autobusów i trolejbusów.
  Nowy znak: Przepuść bus. Tylko w Tychach
  Na specjalne buspasy, czyli pasy ruchu przeznaczone wyłącznie dla autobusów, na tyskich ulicach nie ma miejsca. A szkoda, bo buspasy z powodzeniem funkcjonują m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście
  Władze Tychów wybrały więc rozwiązanie "grzecznościowe". Liczą na dobrą wolę kierowców.

  Zobacz nowy znak na autostradzie A4

  Oznakowanie "Przepuść bus" (znaki, napisy i specjalne czerwone linie) ma ułatwić zmianę pasa ruchu autobusom na ośmiu strategicznych skrzyżowaniach. Niestosowanie się do znaku nie pociągnie za sobą żadnych sankcji. Projekt spodobał się Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Latem oznakowanie ma być gotowe.

  Najnowsze informacje o kodeksie ruchu drogowego

  Szacowany koszt inwestycji to ok. 81 tysięcy złotych. - Mieliśmy do wyboru wariant tańszy, za 51 tys. zł, i droższy, ale odblaskowy, świecący nocą - mówi Mieczysław Podmokły, zastępca prezydenta Tychów.

  Kierowcy autobusów, niestety, nie wierzą w powodzenie całego przedsięwzięcia.

  - Kierowcy są niecierpliwi - mówi Grzegorz Pabiańczyk, kierowca autobusu. - Większość nie tylko nie ułatwia autobusowi wyjazdu z zatoczki, ale nawet jak już jest na swoim pasie, to jeszcze próbuje go wyprzedzić, przejeżdżając ciągłą linię i wjeżdżając na pas przeznaczony do ruchu w przeciwnym kierunku. Wszystko po to, by nie jechać za autobusem. By go zostawić za sobą - uważa Pabiańczyk.

  Artur Kruczek z Wydziału Komunikacji UM w Tychach
  Ze względu na specyfikę Tychów, nie możemy zrobić dodatkowego pasa wyłącznie dla autobusów, bo nie mamy na to miejsca. Dlatego, żeby pomóc autobusom we włączeniu się do ruchu, zaprojektowaliśmy oznakowanie grzecznościowe, jakiego nie ma jeszcze żadne miasto. Liczymy na uprzejmość kierowców jeżdżących po tyskich drogach.


  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  *ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama