Goprowcy alarmują: tylu akcji nie było w Beskidach od 20 lat

  Goprowcy alarmują: tylu akcji nie było w Beskidach od 20 lat

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ratownicy GOPR pomagają narciarzom na stokach i szukają zagubionych w górach turystów
  1/4
  przejdź do galerii

  Ratownicy GOPR pomagają narciarzom na stokach i szukają zagubionych w górach turystów ©Łukasz Klimaniec

  Rejon Babiej Góry, niedzielne popołudnie. Ratownicy GOPR dostają zgłoszenie o rannym turyście. W stromym terenie mężczyzna potknął się i wbijając sobie w nogę rak, osunął się kilkanaście metrów, łamiąc obie kości podudzia. Ratownicy znajdują go, opatrują i w noszach transportują w miejsce, gdzie może wylądować śmigłowiec. Licznik GOPR notuje kolejną akcję.
  - To rekord - gorzko kwituje tegoroczną ilość interwencji Jerzy Siodłak, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR. - Wydawało się, że ubiegły rok - biorąc pod uwagę ilość wszystkich interwencji, czyli 2064 - był niesamowity. A teraz w ciągu dwóch miesięcy mamy ich prawie 1300! Co najgorsze, to 29 wypraw ratunkowych - zaznacza.

  Statystyki nie kłamią - tylu akcji nie było na terenie Beskidzkiej Grupy GOPR od 20 lat. Ratownicy są zgodni także co do tego, że bardziej niż ilość martwi nonszalancja turystów, którzy nieraz ruszali w góry, mimo warunków, które niemal gwarantowały kłopoty.

  NAJGŁOŚNIEJSZE AKCJE GOPR


  1. 21/22 stycznia 2012 r. Akcja poszukiwawcza na Babiej Górze. Ratownicy szukają w sumie 30 turystów, którzy wyszli na szlak. Gwałtowne załamanie pogody sprawiło, że turyści nie wiedzieli, w którą stronę mają iść. Po sprowadzeniu większej grupy, na drugi dzień goprowcy zostali wezwani do ściągnięcia pięciu osób, które zdecydowały się nocować pod szczytem Babiej Góry.

  2. 18 stycznia 2005 rok. Goprowcy w rejonie Pilska szukają 12-letniej dziewczynki z Gdańska, która zgubiła się w czasie drogi na szczyt. Oprócz goprowców, uczestniczą w niej funkcjonariusze Straży Granicznej. Mają kamerę termowizyjną. Dziewczynkę odnajduje po słowackiej stronie pracownik schroniska, który też bierze udział w akcji. W czasie samotnego marszu dziewczynka pokonała 7 kilometrów. Kilka razy wpadła do strumyka.

  3. Lipiec 2004 rok. 26 godzin spędzili w jaskini na Trzech Kopach koło Klimczoka dwaj mężczyźni z okolic Bielska-Białej. Zostali uwięzieni w grocie, bo baterie w ich latarkach wyczerpały się. Do akcji ruszyło 26 ratowników GOPR. Ratownicy Grupy Beskidzkiej dotarli do nich, kiedy byli jeszcze w dobrej kondycji fizycznej.

  4. 1 stycznia 2012 r. Siedmioosobowa grupa turystów z Bielska-Białej, która postanowiła powitać Nowy Rok na Baraniej Górze w Beskidzie Śląskim, podczas schodzenia ze szczytu zabłądziła. Konieczna okazała się interwencja ratowników GOPR

  5. 21 stycznia 2005 r. Goprowcy dostali telefon od grupy harcerzy z Katowic, którzy wybrali się na szlak z Węgierskiej Górki na Halę Rysiankę. Młodzi ludzie przekazali, że zgubili szlak i nie mają siły iść dalej.

  6. Styczeń 2004 r. Dwóch nastolatków zgubiło się w górach. Mogli zginąć, bo ruszyli na szlak nieprzygotowani. Nie mieli rękawiczek, latarki, wiele zastrzeżeń może także budzić obuwie. Postanowili zdobyć Szyndzielnię. Kolejka gondolowa nie kursuje, dlatego wyszli na szczyt o własnych siłach. Na ratunek wyruszył ratownik dyżurny z Klimczoka. W Szczyrku szykowała się kilkuosobowa grupa, która w razie potrzeby miała go wesprzeć. Na górę mieli dotrzeć na nartach skitourowych. Użycie skuterów śnieżnych w tak trudnych warunkach nie wchodziło w rachubę. Po około 30 minutach ratownik odnalazł chłopców.

  Ile kosztują akcje GOPR? Czytaj na szczyrk.naszemiasto.pl


  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama