Samorządy płacą miliony za nauczycielskie urlopy

  Samorządy płacą miliony za nauczycielskie urlopy

  Justyna Krzyśków

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nauczyciele znaleźli sposób na ucieczkę przed ewentualnymi zwolnieniami i masowo uciekają na płatne urlopy dla poratowania zdrowia. Tylko w tym roku szkolnym na taki krok w województwie śląskim zdecydowało się aż 2188 pedagogów. To aż o 1/3 więcej aniżeli jeszcze 2 lata temu. Odpoczynek w domu nie oznacza jednak rezygnacji z pensji. Nauczycielskie urlopy sporo kosztują samorządy miast.
  Samorządy płacą miliony za nauczycielskie urlopy

  ©123rf

  W samych tylko Katowicach z miejskiej kasy pójdzie na ten cel w tym roku szkolnym ponad 8,9 miliona złotych. - Z urlopu zdrowotnego korzysta 133 nauczycieli - informuje Jakub Jarząbek, rzecznik katowickiego magistratu.

  Niewiele mniejszą kwotę musiał na ten cel wydać Sosnowiec. W stolicy Zagłębia choruje 122 nauczycieli, co kosztuje miasto ok. 5 mln złotych. Mniej chorowici są jednak pedagodzy w Gliwicach. Tutaj z rocznego urlopu dla podratowania zdrowia skorzystało w tym roku tylko 70 osób. Podobnie wygląda sytuacja w Częstochowie. Tam jednak władze miasta (wydają na urlopy nauczycieli w tym roku szkolnym 4,5 mln zł) postanowiły ukrócić skalę procederu.
  Dyrektorzy tamtejszych szkół zobowiązani są odesłać wnioskującego o taki urlop nauczyciela do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Dopiero po rozpatrzeniu odwołania może udzielić nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. Jeszcze w 2010/2011 na wolnym przebywało 156 nauczycieli. Teraz liczba ta zmniejszyła się do 73. W 2011 r. 30 nauczycielom odmówiono urlopu, a 10 skrócono go do 3 - 6 miesięcy.

  Anna Wietrzyk, rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach tłumaczy, że aby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia musi przepracować co najmniej 7 lat i dodatkowo musi przedstawić odpowiednią dokumentację medyczną.

  - Jeżeli okaże się, że nauczyciel podczas urlopu jest zatrudniony w innym miejscu lub podjął jakąkolwiek działalność zarobkową to wtedy zostaje natychmiast z wolnego odwołany - dodaje Anna Wietrzyk.

  Nauczycielska rzeczywistość nie jest jednak tak kolorowa jak się wydaje. Marek Fabryczny, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach tłumaczy, że czas spędzony na płatnym urlopie musi zostać przez pedagoga odpracowany.
  - To nie jest taki miód jak się każdemu wydaje. Wielu z naszych nauczycieli nie może przez to odejść na emeryturę ponieważ zwyczajnie brakuje im tak zwanych lat z kredą - objaśnia Marek Fabryczny.

  Warunki urlopu


  Uzyskanie przez nauczyciela płatnego urlopu zdrowotnego to żaden wyczyn. Wystarczy, że spełni kilka prostych wymogów.
  Zgodnie z art. 73 Karty nauczyciela może go otrzymać, jeśli jest zatrudniony na pełnym etacie (18 godzin pensum). Dodatkowo pedagog musi przepracować co najmniej siedem lat. W ciągu całej kariery nauczyciel ma do wykorzystania 3 lata wolnego. Może skorzystać z urlopu rocznego lub półrocznego. Minimalna przerwa między urlopami wynosi zaledwie rok. Warunkiem płatnego wolnego jest również uzyskanie orzeczenia lekarskiego o potrzebie przeprowadzenia leczenia. Dwa tygodnie przed zakończeniem urlopu dyrektor szkoły wydaje nauczycielowi skierowanie na badanie kontrolne.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  *ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No

   stary belfer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 31

   niestety , ale nie tylko na Śląsku istnieje przerost kadry nauczycielskiej w stosunku do coraz bardziej zmniejszajacej sie ilości uczniów.
   Panie i panowie nauczyciele , musicie to przyjąć do...rozwiń całość

   niestety , ale nie tylko na Śląsku istnieje przerost kadry nauczycielskiej w stosunku do coraz bardziej zmniejszajacej sie ilości uczniów.
   Panie i panowie nauczyciele , musicie to przyjąć do wiadomości z pokorą , bo żaden samorząd nie będzie wyrzucał pieniędzy w próżnię , kiedy sam boryka się z wieloma większymi problemami.
   Co wam pozostało ?. ANO , skupić się w w waszym gremium i pojechać do WARSZAWY pod kancelarię DT. Górnicy za was tego nie zrobią. (a te płatne urlopy :WSTYD)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieroby

   bolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 65

   Nauczyciele-NAJWIEKSZE DARMOZJADY!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to jest FUCHA !!!!!!!!!

   zbulwersowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 36

   18 godz. w tygodniu , WAKACJE , ferie zimowe , ferie letnie , gdzie tylko okazja by "zrobić" długi weekend , kina ,teatry ,wystawy i jeszcze po 7 latach a 3x w czasie pracy jako...rozwiń całość

   18 godz. w tygodniu , WAKACJE , ferie zimowe , ferie letnie , gdzie tylko okazja by "zrobić" długi weekend , kina ,teatry ,wystawy i jeszcze po 7 latach a 3x w czasie pracy jako nauczyciel URLOP "ZDROWOTNY" to jest normalny SKANDAL !!! takie urlopy(?) ewentualnie powinni mieć tylko ci nauczyciele których szkoły uzyskuja b.dobre WYNIKI !!!
   bo to znaczy że tam dobrze pracują !!!
   POMIJAM ZAROBKI które są już lepsze niż w górnictwie ! (tylko brak efektów bo jaka młodziez jest to wszyscy widzimy)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zaproszenie do pracy w szkole

   gg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 23

   Zapraszamy zapraszamy do tego raju:)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lenie

   wozna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 31

   Nauczyciele w przedszkolach to lenie śmierdzące wysługujące się przy każdej okazji woznymi.Zamiast zajmować sie dziećmi to odwiedzają się ,kserują,wieszają prace w godzinach pracy...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do woźnej o leniach.

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To trzeba było zrobić studia praktyki w przedszkolach kilka fakultetów i szkoleń ,a nie kuźwa woźną zostawać jak się uczyć nie chciało to się woźną zostało. Punkt patrzenia zależy od punktu...rozwiń całość

   To trzeba było zrobić studia praktyki w przedszkolach kilka fakultetów i szkoleń ,a nie kuźwa woźną zostawać jak się uczyć nie chciało to się woźną zostało. Punkt patrzenia zależy od punktu siedzenia.
   Proszę przygotować jedno zajęcie edukacyjne w domu samodzielnie kserujac w domu na drukarce swojej ×20 wycinając w domu × 20 dzieciom zaproponować , ciekawie przedstawić, zainteresować, zabawić i nauczyć. Zapraszamy do grupy przedszkolnej na 8.5 godzin gwarantuje że po 0.5 godzinie szanowna woźna by zwiała. Zazdrośnicy!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gdzie Ty jesteś woźną ?

   nauczycielka przedszkola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 14

   Zapraszam do przedszkola na godzinę- wejdź do sali i tylko poobserwuj i posłuchaj tej "ciszy"

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama