Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważajcie na Słońce. Może uczulić [OBJAWY, LECZENIE]

Redakcja
Opalanie nie zawsze może się dobrze skończyć dla naszej skóry. Chodzi nie tylko o poparzenia, ale reakcje alergiczne. Dr. n. med. Agata Filipowska – Grońska – specjalista dermatolog – wenerolog ze szpitala specjalistycznego w Zabrzu wyjaśnia kogo może uczulić Słońce i jakie są objawy alergii słonecznej.

Uczulenie słoneczne często dotyczy osób, które już są uczulone na jakieś inne alergeny. Jednak wcale to nie oznacza, że reakcja alergiczna może nie wystąpić u osób, które nigdy wcześniej nie miały z tym problemu.

–Może to zależeć o odpowiedzi immunologicznej w danym momencie. Jeśli bariera naskórkowa i cała sieć immunologiczna w skórze jest osłabiona, to wtedy dochodzi do takiej alergizacji– wyjaśnia dr. n. med. Agata Filipowska – Grońska – specjalista dermatolog – wenerolog ze szpitala specjalistycznego w Zabrzu.

Narażone na uczulenie słoneczne są przede wszystkim osoby mające jasną karnację.

Uczulenie słoneczne może wystąpić na skutek nieprawidłowej i długotrwałej ekspozycji na Słońcu. Najczęściej reakcja alergiczna występuje na skórze dekoltu, ramion, twarzy, szyi. –Ale może też obejmować całe ciało – dodaje pani doktor.

Objawem takiej reakcji alergicznej jest m.in. rumień, jednolite zaczerwienienie na naszej skórze. Dr Agata Filipowska – Grońska dodaje również, że rumieniowi może towarzyszyć obrzęk i mogą pojawić się bąble. Objawem są też gródki wysiękowe ze świądem.

Kiedy już wystąpi u nas takie uczulenie, powinniśmy zastosować dermoprotektor. –Można zażyć też wapno lub, jeśli ktoś ma, leki przeciwhistaminowe, które są również dostępne bez recepty – dodaje pani doktor. Oczywiście powinniśmy zgłosić się do dermatologa, który właściwie oceni zmiany na naszej skórze.

Poza tym, gdy uczulenie już się pojawi, możemy zapomnieć o dalszym opalaniu. Zakrycie miejsc, gdzie wystąpiły zmiany może okazać się niewystarczające. –Skóra na skutek wtórej alergizacji, nawet tam, gdzie nie jest eksponowana na promienie UV, może zareagować nadwrażliwością – dodaje dermatolog.

Jak zatem zapobiegać takim uczuleniom? Po pierwsze powinniśmy stosować kremy z filtrami UV, powinniśmy też pamiętać o nakryciu głowy, która ochroni też naszą twarz. Rozwiązaniem też jest przebywanie w półcieniu albo unikanie godzin o największym nasłonecznieniu, czyli między godz. 11 do 15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!