Z archiwum DZ: "Na nadmorskich plażach tłok. Na urlopie...

  Z archiwum DZ: "Na nadmorskich plażach tłok. Na urlopie chętnie czytamy Sienkiewicza"

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z archiwum DZ: "Na nadmorskich plażach tłok. Na urlopie chętnie czytamy Sienkiewicza"
  1/2
  przejdź do galerii
  Przez całe wakacje zaglądamy do archiwalnych wydań "Dziennika Zachodniego" i przypominamy, czym żyliśmy 5, 30 czy 50 lat temu. Oto, czym zajmowaliśmy się 8 sierpnia 1978 r.
  "Setki tysięcy ludzi wypoczywa w ciągu bieżącego lata na naszym 500-kilometrowym wybrzeżu. Wśród nich znaczny procent reprezentuje brać górnicza zakwaterowana w dziesiątkach domów wczasowych, pensjonatach, kwaterach prywatnych. Odwiedziliśmy jeden z bardziej reprezentacyjnych ośrodków w Dźwirzynie, małej wiosce położonej 12 km od Kołobrzegu. Gospodarzem ośrodka jest KWK "Anna" w Wodzisławiu, wypoczywają w nim górnicy z wszystkich kopalń Rybnickiego Zjednoczenia Węglowego" - pisaliśmy w DZ z 8 sierpnia 1978 r.


  Okazało się, że w czasie jednego turnusu w trzech pawilonach "Ania", "Górnik" i "Przodownik" mieszka blisko 500 osób.

  "Wczasowicze mieszkają w dwu- lub trzyosobowych pokojach wyposażonych w funkcjonalny i nowoczesny sprzęt. Bieżący turnus jednak gros czasu spędza na plaży. Żar leje się z nieba, od tygodnia nie pokazała się żadna chmurka" - informował reporter Dziennika Zachodniego.

  "Jedzenie jest wyśmienite. Wręcz niektórzy skarżą się, że przyjechali tutaj z zamiarem zrzucenia kilku kilogramów, lecz nic z tego. Jak nam powiedział Antoni Wiesiołek, mimo że uczestniczy we wszystkich imprezach sportowych, jakie się odbywają prawie codziennie, ze zgrozą stwierdził, że przybyło mu kilka kilogramów".

  Dziennikarz pisał też, że "młodzież uczestniczy w dyskotekach przy stereofonicznej aparaturze, a do dyspozycji wczasowiczów oddanych jest 17 aparatów telewizyjnych, boisko do siatkówki, piłki nożnej, klubo-kawiarnia, czytelnia czasopism, sala brydżowa".

  "Niedawno gościła tutaj Kronika Filmowa nakręcając ciekawy materiał filmowy z udziałem wszystkich pensjonariuszy" - zakończył reporter.

  W tym wydaniu gazety informowaliśmy także, jakie książki najchętniej czytamy latem. Informacja pochodziła z biblioteki w Domu Kultury KWK "Chwałowice". "Najbardziej rozchwytywanymi dziełami są książki H. Sienkiewicza, J. Kraszewskiego, K. Makuszyńskiego, wiele dzieci sięga po "Króla Maciusia I" Janusza Korczaka. Wśród nowości oczywiście przewodzą niepodzielnie "Polskie drogi" Stanisława Janickiego" - wyliczaliśmy.


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
  *Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
  *Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
  *Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama