Barszcz Sosnowskiego w Jaworznie: Jest czy go nie ma?...

  Barszcz Sosnowskiego w Jaworznie: Jest czy go nie ma? Mieszkańcy szukają

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak wysokie okazy barszczu Sosnowskiego nie wcale niczym niezwykłym.
  1/8
  przejdź do galerii

  Tak wysokie okazy barszczu Sosnowskiego nie wcale niczym niezwykłym. ©jaroslaw staskiewicz / nowa trybuna opolska

  Barszcz Sosnowskiego jest niezwykle groźną rośliną. Nawet bez fizycznego kontaktu ze skórą człowieka, może poparzyć. W skrajnych przypadkach barszcz Sosnowskiego może nawet być rośliną śmiercionośną. Jaworznicki magistrat ogłosił wielką akcję poszukiwania barszczu Sosnowskiego. Mieszkańcy odpowiedzieli na apel. Mylą jednak tę rośliną z innymi.
  Jaworzno walczy z barszczem Sosnowskiego

  Po natrafieniu przez jedną z jaworznianek na barszcz Sosnowskiego na Pechniku w Jaworznie, mieszkańcy boją się, że ta trująca roślina może "zaatakować" też w innych częściach miasta. Urząd Miejski ogłosił więc wielką akcję poszukiwania barszczu również z udziałem samych jaworznian. Ktokolwiek widział tę roślinę, powinien od razu zawiadomić urzędników. Do tej pory do magistratu napłynęło już 14 zgłoszeń. Mieszkańcy robią zdjęcia, opisują miejsce, w którym napotkali podejrzaną roślinę. Działa specjalny mejl, na który mogą przesyłać wszelkie informacje na ten temat.

  Jest tylko jeden problem, okazuje się, że poważny. Jak na razie, żadne ze zgłoszeń nie było trafione. Bowiem barszcz Sosnowskiego bardzo łatwo pomylić z innymi roślinami, np. z pasternakiem zwyczajnym, arcydzięgielem litworem czy dzięgielem leśnym. I jaworznianie się mylą, a ich tropy mogą okazać się fałszywe.

  - Ze zdjęć nadesłanych do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa wynika, że rośliny, zgłoszone przez mieszkańców, nie wyglądają na barszcz Sosnowskiego. Jeden jaworznianin przyniósł nawet do magistratu spory krzak, na który wpadła jego wnuczka. - podkreśla Marcin Miłek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie. - W przyszłym tygodniu pracownicy wydziału wybiorą się w teren i ocenią to na miejscu - dodaje.

  GROŹNY BARSZCZ SOSNOWSKIEGO
  W międzyczasie urzędnicy wyplenili barszcz na Pechniku. Pojawił się na łące między wiaduktem przy ul. Mostowej a myjnią samochodową. Teren został odgrodzony i posypany specjalnymi środkami.

  Rosnący wśród jaworznian niepokój jest tym większy, że nieco ponad miesiąc temu z powodu oparzenia barszczem Sosnowskiego zmarła 67-letnia mieszkanka Jeleniej Góry. Mimo fachowej pomocy lekarskiej w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich kobieta zmarła. Jaworznianie nie chcą, aby doszło do podobnej tragedii również w Jaworznie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama