W Śląskiem panie nadal zarabiają mniej niż panowie

  W Śląskiem panie nadal zarabiają mniej niż panowie

  KD

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Śląskiem panie nadal zarabiają mniej niż panowie

  ©123rf

  Co różni kobietę i mężczyznę pracujących na tych samych stanowiskach w urzędach miasta w województwie śląskim? Zarobki. Kobieta, choć pracuje tak samo, dostaje mniejsze wynagrodzenie. I to dużo mniejsze!
  W Śląskiem panie nadal zarabiają mniej niż panowie

  ©123rf

  Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w październiku 2010 roku (wtedy ostatnio przeprowadzono badania, kolejne zaplanowano na październik tego roku) średnia pensja urzędniczki w Śląskiem wynosiła 6 tys. 125 brutto, zaś mężczyzna urzędnik na tym samym stanowisku zarobiła 8 tys. 753 brutto. Czyli - bagatela - o 2 tys. 628 więcej!

  Podobnie jest w przypadku kierowniczek, ekspedientek czy pań kierujących autobusami.
  Na ich konta pracodawca zawsze przelewa mniej pieniędzy, niż mężczyznom. Tylko sprzątaczki zarabiają o 6 zł więcej od płci przeciwnej wykonującej ten zawód. Ten problem potwierdzają również badania dr Sławomiry Kamińskiej-Berezowskiej, socjolożki z Uniwersytetu Śląskiego, która bada stosunek pracy kobiet i mężczyzn w naszym regionie.

  - Głównym czynnikiem, który doprowadza do dyskryminowania kobiet jest niestety stereotypowe nastawienie pracodawców - uważa pani doktor. I jak dodaje, składa się na to m.in. segmentacja kobiet na rynku pracy. O co chodzi? Panie częściej sytuują się na mniej opłacanych stanowiskach. Jednak niezależnie od tego, nierówności dotyczą osób pracujących na tych samym stanowiskach. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu można było mówić, że kobiety są gorzej wykształcone, teraz jest odwrotnie. Do tego - jak podkreśla pani doktor - nie ma żadnych dowodów, by kobiety wychowujące dzieci były mniej efektywne w pracy.

  Dodatkowo wyniki opublikowanego w tym tygodniu Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2011 roku pokazuje, że nierówności w pensjach zwiększają się wraz ze szczeblem zarządzania.
  - Im wyższy, tym większa różnica między wynagrodzeniami pań i panów - wyjaśnia Teresa Hantz, autorka raportu. I jak dodaje, o ile w przypadku pracowników szeregowych różnica ta wynosi niecałe 10 proc. pensji - ok. 250 zł, o tyle na najwyższym szczeblu - dyrektor, zarząd - rozbieżności sięgają już 23 proc. wynagrodzenia - nawet 3 tys. zł.

  Oto pensje w zależności od płci


  Kierownicy ds. finansowych, w bankach czy innych przedsiębiorstwach: mężczyźni 8 tys. 602 kobiety 5 tys. 605. Kobiety zarabiają mniej o 2 tys. 997.
  Kierowcy autobusów i motorniczowie tramwajowi: mężczyźni 3 tys. 101 kobiety 2 tys. 685. Kobiety zarabiają mniej o 416 zł.
  Sprzedawcy sklepowi, ekspedienci: mężczyźni 2 tys. 974 kobiety 1 tys. 785. Kobiety zarabiają mniej o 1 tys. 189.
  Akwizytorzy czy konsultanci: mężczyźni 3 tys. 495 kobiety 1 tys. 410. Kobiety zarabiają mniej o 2 tys. 085
  Sprzątaczki lub sprzątacze domowi, sklepowi czy hotelowi: mężczyźni 1 tys. 740 kobiety 1 tys. 746 Kobiety zarabiają więcej o 6 zł. (Podajemy kwoty brutto)

  Kobieto, zostań pozytywną egoistką


  Różnice w zarobkach pokazują, że mężczyźnie łatwiej być egoistą i walczyć o swoje. Między innymi dlatego Dagmara Skalska właścicielka pracowni ArtPARA w Katowicach wystartowała z ogólnopolską kampanią dla kobiet pod hasłem Pozytywny Egoizm = Siła Kobiety. - Pozytywny egoizm polega na utrzymywaniu rozsądnej koncentracji na sobie, dba-niu o siebie i śmiałym zajmowaniu pozycji centralnej w swoim własnym świecie - wyjaśnia pani Dagmara, twórczyni projektu.
  Już 10 marca w ramach akcji odbędzie się bezpłatne spotkanie dla 100 kobiet. Godz. 16.30-20.30 w Katowickiej Silesia City Center, klub fitness PURE. Zapisy pod tel. (32) 209 52 87.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  *ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lepiej wykształcone?

   erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 24

   To ze panienki sobie porobia kursy, kursiki, podyplomówki postudiują psychologię, socjologię to nie znaczy ze sa lepiej wykształcone. To znaczy, że liczą na papier i studiują niepraktyczne rzeczy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zarobki

   kabaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 44

   bzdura to co piszecie. Wszedzie, nie tylko na Slasku kobiety zarabiaja mniej. Przestancie wypisywac bzdury.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda czasu

   Guwernantka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 31

   Zaś te Egoistki... Przecież to jawne wyłudzanie pieniędzy. Idea może i słuszna, ale co z tego? Niestety nie chodzi w niej o pozytywny egoizm tylko o kasę dla organizatorów....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama