Nie będzie łatwo o ślub w kościele

  Nie będzie łatwo o ślub w kościele

  Magdalena Foltys

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nie będzie łatwo o ślub w kościele

  ©123rf

  Rozmowa z psychologiem, wnikliwe pytania dotyczące doświadczeń seksualnych oraz wydłużone kursy przedmałżeńskie - tak zdaniem niektórych biskupów miałyby wyglądać przygotowania narzeczonych do ślubu kościelnego. Zmiany wynikają z rosnącej liczby wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jakie zalewają sądy biskupie.
  Nie będzie łatwo o ślub w kościele

  ©123rf

  Ślubne formalności będą skomplikowane, a czas trwania kursów przedmałżeńskich wydłuży się z kilku tygodni do nawet pół roku. Decyzja w tej sprawie ma zapaść 30 maja w Mediolanie, podczas VII Światowego Spotkania Rodzin.

  ARCYBISKUP WIKTOR SKWORC CHCE UJAWNIć FINANSE DIECEZJI KATOWICKIEJ!


  Na razie trwają konsultacje biskupów w tej kwestii. - Chodzi o to, by przygotowanie do ślubu było głębokim doświadczeniem wiary, a nie załatwieniem papierka - mówi ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

  Ks. kanonik Jerzy Lisczyk, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, uważa, że do nowych ról przygotowujemy się całe życie. - Jednak to właśnie ten ostatni etap przed przyjęciem sakramentu jest szczególnie ważny - mówi.

  Pierwsze zmiany w kursach przedmałżeńskich wprowadziła już diecezja sosnowiecka, która zwiększyła liczbę spotkań odbywających się przed ślubem z trzech do pięciu.

  Pierwszym etapem są rozmowy z doradcami, w trakcie których przyszli małżonkowie rozmawiają o problemach małżeństwa. Druga część to spotkanie z księdzem i rozmowa o duchowej kwestii małżeństwa.

  Rzecznik diecezji, ks. Jarosław Kwiecień mówi, że zmiany w przygotowaniu do ślubu są potrzebne. - Wydłużenie czasu trwania kursu przygotowania do sakramentu małżeństwa może mieć bardzo pozytywny wpływ m.in. na lepsze poznanie wad i zalet przyszłej żony i męża, a także na bardziej świadome podjęcie decyzji o ślubie - mówi ks. Kwiecień.

  Już wkrótce wydłuży się lista formalności, jakie będzie musiała spełnić para narzeczeńska, która chce stanąć na ślubnym kobiercu. Na przełomie maja i czerwca dowiemy się, jak będzie wyglądała nowa formuła kursów przedmałżeńskich. Ksiądz Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, twierdzi, że kursy przedmałżeńskie powinny być formą rozmowy, a nie monologu jednej strony.

  - Spotkanie powinno być utrzymane w charakterze warsztatów, żywej interakcji i wspólnego przeżycia przyszłych małżonków - opowiada ks. Drąg.

  Do tej pory kurs przedmałżeński to 8-10 jednogodzinnych spotkań i trzy konsultacje indywidualne w parafialnej poradni rodzinnej. Kurs można zacząć najpóźniej trzy miesiące przed wyznaczoną datą ślubu, ale to nie zawsze jest przestrzegane.
  - Okres przygotowania do sakramentu małżeństwa powinien być dłuższy i zaczynać się już w liceum - tłumaczy ks. dr Łukasz Gaweł, rzecznik archidiecezji katowickiej.
  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  *ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Syndrom Gardnera nie jest powodem unieważnienia małżeństwa??

   Zgłoś naruszenie treści

   https://www.facebook.com/media/set/?set=a.809525795780217.1073741831.100001684112018&type=1&l=6efaf4446d

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Syndrom Gardnera

   Zgłoś naruszenie treści

   https://www.facebook.com/media/set/?set=a.809525795780217.1073741831.100001684112018&type=1&l=6efaf4446d

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zdegustowana Lisczykiem

   brr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 16

   Lisczyk niech się lepiej nie wypowiada. Prowadzi wiejską parafię gdzie miesza, obraża ludzi i zachowuje się arogancko w stosunku do wiernych. Zgryźliwy stary czlowiek. Powiem szczerze,że przez...rozwiń całość

   Lisczyk niech się lepiej nie wypowiada. Prowadzi wiejską parafię gdzie miesza, obraża ludzi i zachowuje się arogancko w stosunku do wiernych. Zgryźliwy stary czlowiek. Powiem szczerze,że przez niego straciłam ochotę chodzenia do kościoła. Ksiądz Adam jest za to świetny i ma zdrowe, szczere podejście do człowieka. Tego ksiedza można słuchac godzinami a kazania ma rewelacyjne. Za to religia z Lisczykiem (przedkomunijna) to porażka, farsa. I on sie dziwi ze malo ludzi chodzi do Kościoła?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam wrażenie...

   tebe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 23

   ...że jest to delikatna odpowiedź polskiej agendy KK na próbę wyciągnięcia na światło dzienne jego finansów, do czego nie będą chcieli dopuścić za wszelką cenę. Jak jest powszechnie wiadomo plebs...rozwiń całość

   ...że jest to delikatna odpowiedź polskiej agendy KK na próbę wyciągnięcia na światło dzienne jego finansów, do czego nie będą chcieli dopuścić za wszelką cenę. Jak jest powszechnie wiadomo plebs jest głównym narzędziem nacisku na władze więc manipulują ludźmi na każdy możliwy sposób. Niegodziwość czarnej mafii poraża.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panowie w sukienkach sami się okłamuja!!

   Hern (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 18

   Liczy się tylko kasa, za worek srebrników ślub dostają grzesznicy.
   I KTO TYLKO CHCE!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uniewaznienie slubu koscielnego

   zibi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 32

   to jest najlepsze w tym wszystkim - to jak rozwodnik czy nierozwodnik? czy rozwodnik tylko "urzedowo":) czy tez nie, jak to jest???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Młody człowieku, weź ślub kościelny bo się w piekle będziesz smażyć!

   kaktusnadłoni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 10

   Coraz więcej ludzi ślub kościelny bierze ze względu na jakąś tam religijną ciotkę, by nie było gadania. Takie ich fochy tylko sprawę ułatwią, weźmie się cywilny i po kłopocie.
   A jak komuś bardzo...rozwiń całość

   Coraz więcej ludzi ślub kościelny bierze ze względu na jakąś tam religijną ciotkę, by nie było gadania. Takie ich fochy tylko sprawę ułatwią, weźmie się cywilny i po kłopocie.
   A jak komuś bardzo zależy na ślubie konkordatowym, to pokona nie takie przeszkody.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i dobrze

   reset (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 87 / 17

   Teraz może ślub kościelny zaczną brać ludzie faktycznie wierzący..
   hehe kościół sam na siebie bat kręci... jak młodych do zawierania ślubów kościelnych zniechęci

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ej, panowie hipokryci sukienkowi

   han (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 65

   przecież "...stwierdzenie nieważności małżeństwa" to nic innnego jak tylko dodatkowa dla was kasa...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sluby nowoczesne

   wiecha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 26

   sluby ktore odbyly sie nalezy uniewaznic nalezy przejsc nauki przedmalzenskie a dopiero prawdziwy slub to dopiero bedzie wdeche kiedys bylo najpierw slub a potem ciup potam ciup i slub a terez...rozwiń całość

   sluby ktore odbyly sie nalezy uniewaznic nalezy przejsc nauki przedmalzenskie a dopiero prawdziwy slub to dopiero bedzie wdeche kiedys bylo najpierw slub a potem ciup potam ciup i slub a terez ciup,ciup i chrzan slub wszystko idzie z postepem p-o-w-o-dz-e-n-i-azwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama