Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie łatwo o ślub w kościele

Magdalena Foltys
123rf
Rozmowa z psychologiem, wnikliwe pytania dotyczące doświadczeń seksualnych oraz wydłużone kursy przedmałżeńskie - tak zdaniem niektórych biskupów miałyby wyglądać przygotowania narzeczonych do ślubu kościelnego. Zmiany wynikają z rosnącej liczby wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jakie zalewają sądy biskupie.

Ślubne formalności będą skomplikowane, a czas trwania kursów przedmałżeńskich wydłuży się z kilku tygodni do nawet pół roku. Decyzja w tej sprawie ma zapaść 30 maja w Mediolanie, podczas VII Światowego Spotkania Rodzin.

ARCYBISKUP WIKTOR SKWORC CHCE UJAWNIć FINANSE DIECEZJI KATOWICKIEJ!

Na razie trwają konsultacje biskupów w tej kwestii. - Chodzi o to, by przygotowanie do ślubu było głębokim doświadczeniem wiary, a nie załatwieniem papierka - mówi ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Ks. kanonik Jerzy Lisczyk, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, uważa, że do nowych ról przygotowujemy się całe życie. - Jednak to właśnie ten ostatni etap przed przyjęciem sakramentu jest szczególnie ważny - mówi.

Pierwsze zmiany w kursach przedmałżeńskich wprowadziła już diecezja sosnowiecka, która zwiększyła liczbę spotkań odbywających się przed ślubem z trzech do pięciu.

Pierwszym etapem są rozmowy z doradcami, w trakcie których przyszli małżonkowie rozmawiają o problemach małżeństwa. Druga część to spotkanie z księdzem i rozmowa o duchowej kwestii małżeństwa.

Rzecznik diecezji, ks. Jarosław Kwiecień mówi, że zmiany w przygotowaniu do ślubu są potrzebne. - Wydłużenie czasu trwania kursu przygotowania do sakramentu małżeństwa może mieć bardzo pozytywny wpływ m.in. na lepsze poznanie wad i zalet przyszłej żony i męża, a także na bardziej świadome podjęcie decyzji o ślubie - mówi ks. Kwiecień.

Już wkrótce wydłuży się lista formalności, jakie będzie musiała spełnić para narzeczeńska, która chce stanąć na ślubnym kobiercu. Na przełomie maja i czerwca dowiemy się, jak będzie wyglądała nowa formuła kursów przedmałżeńskich. Ksiądz Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, twierdzi, że kursy przedmałżeńskie powinny być formą rozmowy, a nie monologu jednej strony.

- Spotkanie powinno być utrzymane w charakterze warsztatów, żywej interakcji i wspólnego przeżycia przyszłych małżonków - opowiada ks. Drąg.

Do tej pory kurs przedmałżeński to 8-10 jednogodzinnych spotkań i trzy konsultacje indywidualne w parafialnej poradni rodzinnej. Kurs można zacząć najpóźniej trzy miesiące przed wyznaczoną datą ślubu, ale to nie zawsze jest przestrzegane.
- Okres przygotowania do sakramentu małżeństwa powinien być dłuższy i zaczynać się już w liceum - tłumaczy ks. dr Łukasz Gaweł, rzecznik archidiecezji katowickiej.
* CZYTAJ KONIECZNIE:

*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
*Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

O zaletach tego rozwiązania mówi też psycholog, dr Stanisława Mielimąka.

- Dłuższy okres przygotowań do ślubu ma wiele zalet. Wśród nich jest choćby lepsze poznanie się przyszłych małżonków, bo dłuższa znajomość wpływa na większą świadomość podejmowanych decyzji i rozwiązań dotyczących ich obojga - stwierdza dr Mielimąka.

Nowości w naukach przedmałżeńskich mogą wprowadzić wiele pozytywnych zmian. Przekonana jest o tym Barbara Łaciak, która już w kwietniu zmieni stan cywilny. - Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ przyszli małżonkowie będą lepiej przygotowani do nowej roli. Większa świadomość konsekwencji zawarcia związku małżeńskiego sprawi, że nie będą podejmowali decyzji o współżyciu i posiadaniu dzieci w zbyt młodym wieku - tłumaczy pani Barbara.

O szczegółach zmian dowiemy się już w czerwcu, po odbywającym się w Mediolanie VII Światowym Spotkaniu Rodzin. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Archidiecezji Katowickiej, ks. Piotr Kurzela, także uważa , że wydłużenie czasu trwania kursu przedmałżeńskiego jest dobrą decyzją.

- Z jednej strony spełnia to wytyczne Watykanu, a z drugiej kandydaci będą lepiej przygotowani do przyszłej roli żony lub męża. Bo problem jest też w samym podejściu do sprawy zawarcia sakramentu małżeństwa - mówi ks. dr Piotr Kurzela,
Współpraca Marta Gołębiowska

Bez wpływu

Dr Andrzej Górny z Instytutu Socjologii WNS mówi, że zmiana czasu trwania kursównie będzie miała wpływu na decyzję młodych:
Wszystko zależy od nastawienia przyszłych małżonków. Jeżeli podejdą do obowiązku odpowiednio, to nawet zwiększenie liczby godzin kursu przedmałżeńskiego nie będzie miało wpływu na chęć zawarcia związku małżeńskiego. Natomiast jeżeli nie zależy im na przygotowaniu, to ich podejście będzie negatywne teraz i potem.

Podczas kursów rozmawiamy o tym, co interesuje narzeczonych

Rozmowa z ks. Jarosławem Kwietniem, rzecznikiem diecezji sosnowieckiej
Dlaczego organizuje się kursy przedmałżeńskie?
Do zawarcia sakramentu małżeństwa trzeba się dobrze przygotować. Kursy nam to umożliwiają. W rodzinach nie są poruszane pewne sprawy, a w trakcie spotkań mówimy o wszystkim, co interesuje przyszłych małżonków.

Czy przygotowanie do małżeństwa może mieć wpływ na jego trwałość?
Poruszając kwestię małżeństwa w szkołach, musimy być przygotowani na to, że ta sprawa nie będzie do końca zrozumiała. Natomiast przegotowanie przed samym ślubem ma ogromne znaczenie.

Jaka tematyka jest poruszana podczas takich spotkań?
Program kursu zależy od uczestników. Często zwykła rozmowa zmienia się w dyskusję. Rozmawiamy o wszystkim, co dotyczy rodziny, także o dzieciach i ich wychowaniu.
Rozmawiała Magdalena Foltys

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie będzie łatwo o ślub w kościele - Dziennik Zachodni