Zburzą dyskotekę

  Zburzą dyskotekę

  Mirosława Książek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szpecący Rynek Pszowa budynek byłej dyskoteki Mega Astra zostanie wyburzony. Mimo wielu koncepcji zagospodarowania tego terenu, obiekt znajduje się w tak fatalnym stanie, że jego dalsze istnienie zagraża bezpieczeństwu przechodniów. Władze miasta zdecydowały więc o jego rozbiórce.
  - Przygotowujemy przetarg na wyburzenie budynku. Powinien zniknąć z powierzchni ziemi jeszcze w tym roku, być może już w listopadzie - mówi Marek Hawel, burmistrz Pszowa.

  Dyskoteka została zamknięta sześć lat temu. Choć obiekt był bardzo popularny wśród młodzieży z całego powiatu, władze, po protestach mieszkańców nie zgodziły się na kontynuację w nim "rozrywkowej" działalności. Pszowianie mieszkający w pobliżu narzekali na uciążliwe towarzystwo, zwracali też uwagę, że hałaśliwa dyskoteka znajduje się zbyt blisko bazyliki Matki Boskiej Uśmiechniętej, będącej sanktuarium Maryjnym znanym na całym Śląsku.


  Od czasu zamknięcia lokalu, budynek stoi pusty i niszczeje. Choć to mienie komunalne, urzędnicy nie zdecydowali się na remont.

  - Nie byłby on opłacalny. Obiekt jest naprawdę w fatalnym stanie technicznym. Grunt pod nim jest wart więcej niż same mury - podkreślał wielokrotnie burmistrz.

  Pomysłów na zagospodarowanie placu w samym centrum miasta było już wiele. Urzędnicy szukali prywatnych inwestorów z dużą kasą, którzy wybudowaliby tam centrum usługowo-handlowe w ramach tak zwanego partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto dałoby grunt, a prywatny inwestor wybudowałby trzypiętrowy gmach, w którym jedno piętro byłoby przeznaczone na nową siedzibę urzędu miasta. Ratusz dzierżawiłby pomieszczenia za około 100-200 tysięcy złotych rocznie. - Byłoby to więc takie budowanie nowego urzędu na raty - mówi Hawel. - W starym budynku ratusza ledwo się mieścimy, przydałyby się nowe biura, a dyskoteka stoi w bardzo reprezentacyjnym miejscu - mówi Hawel.

  Rozmowy na ten temat były już mocno zaawansowane. Okazało się jednak, że konsorcjum firm, które wygrało przetarg na zagospodarowanie terenu, ma problemy ze zdobyciem wymaganego zabezpieczenia finansowego. Miasto musiało unieważnić przetarg. W tej sytuacji po zburzeniu budynku miasto zainwestuje najprawdopodobniej w wybudowanie na placu parkingu i alejek spacerowych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama