Miasto dopłaci do dziecka w niepublicznym żłobku [RAPORT DZ]

  Miasto dopłaci do dziecka w niepublicznym żłobku [RAPORT DZ]

  Tomasz Szymczyk, Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Miasto dopłaci do dziecka w niepublicznym żłobku [RAPORT DZ]
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©PIOTR KRZYZANOWSKI

  Nie ma miejsca dla Twojego dziecka w publicznym żłobku? Poślij je do niepublicznego. Miasto ci dopłaci. Zobacvz, w którym mieście to możliwe i jak wysokie są dopłaty.
  - Jeżeli mama siedzi z dzieckiem w domu, nie ma szans na rynku pracy. Jeżeli będzie miała miejsce w żłobku, jej sytuacja się poprawi - uważa Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.
  Miejski żłobek zapewnia miejsca dla 202 dzieci, ale aż 140 czeka na liście rezerwowej. Urzędnicy liczą, że dzięki opłatom w mieście wzrośnie liczba placówek niepublicznych.
  Na razie, w tych żłobkach, które są zapisane w miejskich rejestrach, przebywać może 37 dzieciaków. Być może, niebawem pojawią się też dodatkowe miejsca w placówce miejsce. Miasto stara się pozyskać na ten cel środki ministerialne. - Jeśli otrzymamy dotację z ministerstwa, w żłobku miejskim uruchomimy dodatkowe 20 miejsc - prognozuje Małgorzata Ochęduszko-Ludwik.

  Sosnowiecka Rada Miejska na jednej z ostatnich sesji podjęła decyzję w sprawie wysokości dopłat do pobytu dziecka w niepublicznym żłobku lub klubie dziecięcym. Do pobytu naszej pociechy w tej pierwszej placówce nad Brynicą dopłaci 400 zł, a tej drugiej - połowę tej kwoty. Dopłatę, po spełnieniu wszystkich wymogów, będzie można uzyskać dla każdego dziecka. Urzędnicy nie będą brali pod uwagę kryterium rodzinnego czy finansowego.

  Nie ma miejsca w żłobku? Dostaniez dopłatę


  Czy inne miasta też pomagają mamom, by w ten sposób szybko wrócić mogły na rynek pracy? Sprawdziliśmy.
  W Katowicach dotacji na razie nie ma, ale nie jest wykluczone, że pojawią się jeszcze w tym roku. Miasto ma też zamiar uruchomić specjalną elektroniczną platformę, na której będą rejestrować się rodzice, chcący oddać swoje pociechy do żłobka. Dopiero, gdy zapotrzebowanie będzie duże i przekroczy możliwości miejskiego żłobka, urzędnicy rozważą, czy miasto przyzna dotacje prywatnym placówkom. - Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, chcemy sprawdzić, jaka jest sytuacja - mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Katowicach.

  W Rybniku Urząd Miejski dotacji nie udziela. Płaci jednak prywatnej firmie za prowadzenie jednego żłobka w ramach zadania publicznego. - Opłata za usługę na jedno dziecko wynosi 620 złotych. Dzieci w tym żłobku jest 122 - informuje Krzysztof Jaroch, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku.

  Ciekawa sytuacja jest w Łazach, gdzie co prawda, nie z miejskiej kasy, ale dla klubu dziecięcego jednemu ze stowarzyszeń udało się uzyskać unijną dotację. Dokonało tego Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Łazach, które prowadzi już Przyzakładowe Centrum Zabawy - Rodzic pracujący nie mniej kochający. Klub ma ruszyć dopiero w maju, po planowanym remoncie. Na realizację tego przedsięwzięcia pozyskano blisko 800 tys. zł z funduszy unijnych. W klubie będzie przebywać 30 dzieci.

  W Będzinie zamiast dotować prywatne placówki, urzędnicy zamierzają wybudować żłobek miejski (w dwóch innych żłobkach opiekę znajduje tylko 65 dzieci). Żłobek powstanie na Górkach Małobądzkich. Miasto w marcu złoży ofertę na konkurs w ramach programu rządowego "Maluch 2012". Miejsce w żłobku ma znaleźć 60 dzieci.

  W Dąbrowie Górniczej w miejskim żłobku przebywa jednocześnie 160 dzieci - 136 przy ul. Jaworowej i 24 w filii w Gołonogu. Zarejestrowany jest też jeden żłobek niepubliczny "Miś Uszatek". Pobyt w placówce miejskiej kosztuje 120 zł. W żłobku niepublicznym dofinansowaniu miasta podlega 15 miejsc. Kwota dopłaty dla każdego dziecka to 200 zł. Współp. ZM, PAS

  Kto dopłaca do żłobków?


  Ruda Śląska: Przeciętne koszty związane z pobytem dziecka w żłobku w Rudzie Śląskiej wynoszą ok. 1 200 złotych, z tego rodzice ponoszą koszty w wysokości około 300 złotych, a miasto około 900 złotych, tak więc pobyt w żłobku każdego dziecka jest dotowany z budżetu gminy.

  W żłobku w Mikołowie dotacja do jednego dziecka wynosi 975 zł miesięcznie, a w łaziskim żłobku 1140 złotych.

  Rodzice płacą za żłobek miejski w Zabrzu w zależności od dochodów
  do 700 zł netto na osobę w rodzinie - 120 zł
  od 700,01 zł do 1000 zł - 150 zł
  od 1000,01 do 1300 zł - 200 zł
  od 1300,01 do 1600 zł - 300 zł
  powyżej 1600 zł - 400 zł
  Resztę finansuje gmina. Do tego rodzice płacą 6 zł na dzień za wyżywienie dziecka. Miejsc w żłobku miejskim jest 140.

  W Pszczynie jest jeden żłobek miejski, kosztuje on miasto 79,8 tys zł na miesiąc. Bo za każde dziecko płaci 1050 zł, a dzieci jest 76.
  Rodzic płaci średnio 156 zł na miesiąc za swojego dzieciaka

  W Bytomiu jest jeden Żłobek Miejski nr 1 przy ul. Łużyckiej 6a, finansowany przez Gminę jak inne jednostki. Poza tym jest jeszcze Żłobek Niepubliczny prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Utrzymania Żłobka w Bytomiu - Łagiewnikach, przy ul. Świętochłowickiej 3a, który w ramach rozstrzygnięcia konkursu na organizację w 2012 r. opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 sprawowanej w formie żłobka na terenie miasta Bytomia, otrzyma w br. 384.000,00 zł w transzach zgodnie z zawartą umową, wg kalkulacji zawartej w ofercie ww. Stowarzyszenia, tj. 50 dzieci * 640 zł * 12 miesięcy = 384.000 zł.

  Na rok 2012 budżet Żłobka Miejskiego nr 1 wynosi 928.200,00 zł, przy czym 250.000 zł z łącznej kwoty przeznaczone będzie na przebudowę i remont skrzydła Żłobka celem uzyskania dodatkowych 30 miejsc. Bedzie to przeprowadzone raczej w drugim półroczu bo teraz tą część wynajmuje przychodnia i ma umowę do 30 czerwca 2012 r. Podsumowując budżet podstawowy to 928.200 - 250.000 na remont = 678.200 na rzeczywiste utrzymanie placówki. Na dzień dzisiejszy Żłobek jest przeznaczony na 45 dzieci, po remoncie bedzie łącznie 75 miejsc.

  W tyskim żłobku miejskim rodzice płacą za dziecko 200 zł, a miasto dopłaca 811 zł Ponieważ dzieci jest 150, to wychodzi, że rocznie z budżetu miasta idzie na ten cel 120 tys. zł.

  Jeśli idzie o żłobki niepubliczne, to nowa uchwała z października 2011 roku zakłada, że pomoc finansowa obejmuje 50% kosztów miesięcznego pobytu dziecka w żłobku, jednak nie więcej niż 400 zł na każde dziecko.

  Żłobek miejski w Bielsku-Białej dopiero od kwietnia 2011 roku jest samodzielną instytucją (wcześniej podległa pod MOPS). Dotacja, jaką wyłożyło miasto na jego utrzymanie od kwietnia 2011 do grudnia 2011 to 1,17 mln zł.
  W przypadku klubów dziecięcych to dofinansowanie może wynieść maksymalnie 250 złotych na dziecko.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  *ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a BIeruń

   edo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Bieruń dopłaca 100zł rodzice 900

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama