Teza 6 Dama widzi indygo, dla faceta to wciąż niebieski

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Brzoskwinia, morela - to owoce. Łosoś - ryba. Proste? Wie o tym każdy facet. Ale zaraz, zaraz, dlaczego kobieta nazywa tak kolory? A jeśli nawet, to przecież wszystkie z wymienionych po prostu są pomarańczowe! Od innego egzotycznego owocu, który jak ulał pasuje do tej palety.
  Teza 6 Dama widzi indygo, dla faceta to wciąż niebieski
  Trudno więc nie zadać pytania: czy kobiety rzeczywiście widzą więcej barw, czy też to zwyczajna ściema, mająca na celu zdołować mężczyzn? A jeśli rzeczywiście świat jest bardziej kolorowy, niż wydaje się nam, facetom, to dlaczego jesteśmy w tym zakresie od natury gorzej wyposażeni? A może przeciwnie. Faceci widzą mniej kolorowo ale za to mają lepiej wykształcone inne struktury tego zmysłu?

  - Na początek muszę potwierdzić, że świat widziany oczami kobiety jest bardziej kolorowy. Mężczyźni często nie mają pojęcia jak wygląda kolor łososiowy, cyklamenowy, burgundowy, indygo, czy antracytowy - mówi lekarz okulista Marzena Tłuchowska-Grygierczyk i dodaje: z mojej praktyki wynika, że zaburzenia rozróżniania kolorów występują u 3-4 mężczyzn na 10 badanych. U kobiet ten odsetek jest zdecydowanie mniejszy. - Zdarza się nie częściej niż dwa przypadki na dwadzieścia badanych kobiet - mówi.

  Najłatwiej sprawdzić czy poprawnie rozróżniamy barwy korzystając z testów Ishihary. To Japończyk który wymyślił prosty sprawdzian, układając z kulek w różnych odcieniach liczby na tle z kulek innych kolorów. Każdy kandydat na kierowcę przechodzi taki test rutynowo podczas badania lekarskiego.

  Skąd częstsze zaburzenia rozróżniania kolorów u mężczyzn? Okazuje się, że panie mogą być nosicielkami wady genetycznej, ale nie chorują z tego powodu lub zdarza się to niezwykle rzadko.

  SPRAWDŹ, JAKIE MITY O KOBIETACH UDAŁO NAM SIĘ OBALIĆ

  - Przykładem może być daltonizm czyli choroba polegająca na nierozpoznawaniu barwy zielonej (lub myleniu jej z barwą czerwoną). W swojej karierze nie spotkałam tej wady u kobiety - kończy dr Tłuchowska-Grygierczyk.

  Odpowiedzialne za rozróżnianie kolorów są specjalne komórki oka, które według genetyków z kolei są zależne od chromosomu X. Kobiety mając dwa takie chromosomy wyposażone w znacznie bardziej wyspecjalizowane komórki odpowiedzialne za postrzeganie barw. Ponadto jak udowodniły testy połowa populacji kobiet jest tetrachromatyczna, co oznacza, że posiadają one nie 3 rodzaje komórek odpowiedzialnych za widzenie kolorów rozbierając je na składowe: czerwony, żółty i zielony jak u większości ludzi, ale w... 4 różne rodzaje!

  Oko wyposażone w taką aparaturę każdy z kolorów rozbiera na cztery składowe. Liczba kombinacji odcieni danego koloru wzrasta więc do kolejnej potęgi. Zakładając, że rozdzielczość każdego z rodzajów komórek (czopków) to około stu możliwych odcieni, tetrachromatyczki są w stanie rozpoznać efektywnie 1004 odcienie, czyli 100 mln barw. Podobno tęcza oglądana tetrachromatycznym okiem kobiety, ma nie siedem kolorów takich jak: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy, ale dziesięć. Widzi ją w ten sposób od 2 do 3 proc. pań. I nie pytajcie jakim cudem tęcza może być jeszcze bardziej kolorowa, bo jako facet nie mam o tym, nomen omen, zielonego pojęcia.

  Biolog, Jacek Francikowski mówi, że trudno jednoznacznie stwierdzić, na jakim etapie ewolucji doszło do specjalizacji widzenia.
  - Być może mężczyźnie przy polowaniu bardziej potrzebna była wysoka spostrzegawczość, szybkie dostrzeganie ruchu, lepsze odnajdywanie w ciemności? Być może kobieta, chroniąca potomstwo potrzebowała szerszego spektrum widzenia także barw by szybciej dojrzeć niebezpieczeństwo - mówi.

  Bez względu na powód różnic, kobiety przywiązują większą od nas wagę do koloru, a dobrze rozwinięty ośrodek mowy (o czym piszemy na stronie obok) pozwala im precyzyjniej te barwy opisywać.

  I na koniec obalimy mit, że ulubionym kolorem kobiet jest różowy. Według badań, to niebieski jest kolorem preferowanym zarówno przez mężczyzn (57%), jak i przez kobiety (35%). Najmniej lubiane przez kobiety są: pomarańczowy, brązowy, szary i żółty. Różowy znalazł się dopiero na 9 miejscu.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  *ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama