Gowin: Na razie nic mnie w rządzie nie uwiera. Mój plan to...

  Gowin: Na razie nic mnie w rządzie nie uwiera. Mój plan to "Wilczek"

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Gowin: Premiera nie można zmuszać, ale każde grono ze Schetyną jest mocniejsze

  Gowin: Premiera nie można zmuszać, ale każde grono ze Schetyną jest mocniejsze ©Marcin Obara/Polskapresse

  Fundusz Kościelny nie zostanie raczej zlikwidowany, a Tusk za cztery lata powie: "Nie chcę, ale muszę" - mówi minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w rozmowie z Anną Wojciechowską. I zdradza, dlaczego nie gra w piłkę z premierem i woli ostatnio spacery od taksówek.
  Gowin: Premiera nie można zmuszać, ale każde grono ze Schetyną jest mocniejsze

  Gowin: Premiera nie można zmuszać, ale każde grono ze Schetyną jest mocniejsze ©Marcin Obara/Polskapresse

  Po stu dniach rządu ta Pana pozytywna szajba, o której mówił premier, nie osłabła już trochę?
  Przeciwnie. Im więcej wiem o poziomie przeregulowania polskiej gospodarki, tym bardziej jestem przekonany, że potrzebna jest wolnościowa rewolucja. Na razie wyjmujemy jedną cegiełkę z tego muru, ale zamierzamy ten mur zburzyć zupełnie. Gdybym miał zawrzeć mój plan w prostej formule, to brzmiałby on: Wilczek plus minimum tego, co niezbędne z dyrektyw unijnych.


  Czyli nie nastąpiło jeszcze to zderzenie się z rządową rzeczywistością, niemocą?
  Pierwszy pakiet deregulacji zawodów jest skromniejszy, niż planowałem. Ale to nie zmienia istoty: wciąż mam poczucie, że gdy się ma silną determinację i zdecydowane wsparcie ze strony szefa rządu - a ja je mam - to ma się też moc sprawczą. To nie jest tak, że państwo polskie jest całkowicie niesterowne. Musi być tylko klarowany projekt reform poparty odpowiednią siłą polityczną. My dziś mamy realną możliwość przeprowadzenia tych reform. Czy będziemy potrafili? Wierzę, że tak. Zgadzam się jednak z Jarosławem Kaczyńskim, że istnieje w Polsce coś takiego jak imposybilizm prawny. Tyle że on jest tylko w głowach urzędników i polityków. Jak się te głowy przewietrzy, to się da wszystko.

  Palma nam nie odbiła, ale dostaliśmy lekcję pokory. Nie ma żadnego antykościelnego przechyłu w PO. Likwidacja Funduszu Kościelnego to kwestia sporna, sądzę, że nie zostanie zrealizowana. I nie powinna
  A te ostatnie problemy PO, rządu to nie efekt szajby, jaka wam odbiła po wyborach?
  Mam świadomość, że początki były trudne i nie uniknęliśmy błędów. Dostaliśmy lekcję pokory, ale nie zauważyłem, by odbijała nam palma. Jeśli któryś z ministrów miał skłonność do samozadowolenia po wyborach, to najwyżej do momentu wysłuchania exposé premiera. Kiedy usłyszeliśmy, jakie zadania postawił przed nami premier, nikt z nas nie miał już wątpliwości, że to będzie trudny czas. Nie przewidzieliśmy tylko, że pojawią się dodatkowe trudności, w tym zawinione przez nas samych, jak np. w sprawie ACTA.

  Czyli nie szajba, tylko zwykła nieudolność z Platformy zaczęła wychodzić?
  Nie. Błędy. Proste błędy.

  A nie miał Pan poczucia, że wychodzą jednak przede wszystkim zaniechania z poprzedniej kadencji?
  W poprzedniej kadencji miałem poczucie, że pewne rzeczy można zrobić szybciej i odważniej.

  Tak zwana polityka małych kroków czy ciepłej wody w kranie odbija się dziś właśnie czkawką?
  Ostatni spadek sondaży to splot paru czynników: błędów obecnego rządu albo błędów popełnionych przez nas w okresie przejściowym między starym a nowym gabinetem, społecznej fali obaw w związku z zapowiedzianymi przez premiera niepopularnymi, ale niezbędnymi reformami, no i wreszcie ataku ze strony grup, których interesy naruszamy tymi reformami.


  Czytaj też:

  * Palikot: Tusk od zawsze nienawidzi kleru. A Miller wysługuje się Platformie
  * Mocny list abp. Michalika: Kościół jest planowo atakowany przez masonów...
  * Co dalej z emeryturami dla duchownych? "Jak by zwrócono majątki, to nie trzeba by na tacę wrzucać"

  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O co chodzi z tym Wilczkiem?

   niepatriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 12

   O ile mi wiadomo pan Mieczysław Wilczek był ministrem przemysłu, prywatnym przedsiębiorcą, z wykształcenia chemikiem i prawnikiem, autorem wielu wynalazków. A pan Jarosław Gowin jest ministrem...rozwiń całość

   O ile mi wiadomo pan Mieczysław Wilczek był ministrem przemysłu, prywatnym przedsiębiorcą, z wykształcenia chemikiem i prawnikiem, autorem wielu wynalazków. A pan Jarosław Gowin jest ministrem sprawiedliwości, z wykształcenia historykiem filozofii, z zawodu (no właśnie?) politykiem lub publicystą. O co chodzi panu Gowinowi z tym Wilczkiem nie rozumiem! Wygląda mi to na próbę zatrudnienia słonia w charakterze subiekta w sklepie z porcelaną.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale obciach, jak Tusk nic nie robił przed wyborami, to nie było problemów.

   POparzony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 44

   Teraz za co się nie weźmie, to spieprzy. Co następne do spieprzenia panie premierze?

   Obciach z refundacja leków już był, obciach z akcyzą na węgiel już był, obciach z prokuraturą co strzela do...rozwiń całość

   Teraz za co się nie weźmie, to spieprzy. Co następne do spieprzenia panie premierze?

   Obciach z refundacja leków już był, obciach z akcyzą na węgiel już był, obciach z prokuraturą co strzela do swoich już był. Obciach z ACTA, obciach systemem opłat za drogi Viatol, obciach budową autostrad co je trzeba remontować przed oddaniem, a teraz jeszcze katastrofa na kolei, co nie chce się jej remontować za kasę z UNI, bo nie ma na nią koncesji.
   Do tego pozorowana reforma emerytur mundurowych - gdzie Tusk gwarantuje utrzymanie przywilejów dla tych co dziś na służbie.

   Jaki nowy obciach nam premier Tusk szykuje?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ziemkiewicz: Odnowa PO a la PZPR

   Lotto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 32


   Donald Tusk już przed wyborami zorientował się, że grozi mu inny wariant. Mianowicie – wariant socjalistycznej odnowy, z tym, że zamiast słowa „socjalistyczna” dajmy...rozwiń całość


   Donald Tusk już przed wyborami zorientował się, że grozi mu inny wariant. Mianowicie – wariant socjalistycznej odnowy, z tym, że zamiast słowa „socjalistyczna” dajmy „europejska”, ale to dokładnie to, o co chodziło w PRL.

   Część aparatu Platformy może zrobić przewrót pałacowy, a ten przewrót zostanie poparty przez media. Jeśli Komorowski porozumie się ze Schetyną, a jeszcze dobiorą sobie Palikota, to taka ekipa z dnia na dzień będzie miała pełne poparcie wszystkich mediów.

   TVN-y i „Gazety Wyborcze” zaczną pokazywać Tuska wściekającego się, rzucającego się, wszystkie Wołki i Kuczyńskie będą deliberować, jaki to premier wypalony i, że musi odejść, bo dopuścił do zbyt wielu błędów i wypaczeń, zaś nowa ekipa Platformy poprowadzi wszystko dobrze.

   To jest rzecz, której Tusk się boi, stąd zajęty jest głównie rozwijaniem swojego zaplecza, żeby nikt nie był w stanie takiej siurpryzy mu zgotować. Dlatego otacza się ignorantami, czego kosztem ubocznym jest beznadziejny stan państwa i aparatu rządowego.

   Media też chcą odzyskać nieco wiarygodności, a robią to w taki sposób, że uderzają w ekipę premiera – Tuska krytykować nie wypada, ale już Muchę można wkręcać. To jest wyraźnym znakiem, że szykują się do – jak to ujął pan premier – przestawienia wajchy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mamy już na kogo głosować Panie Gowin

   Realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 24

   Panie Gowin jeśli Tusk zostawi Fundusz Kościelny i religie w szkołach to zjedziecie w nastepnych wyborach ponieżej 10% bo juz teraz mamy na kogo głosować.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jawny antyklerykalizm tuskowego rzadu tez nie uwiera?

   Myśli niepoprawnie nieuczesane (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 23

   A jego antypatriotyczne nastawienie. działanie na szkodę kraju i eurokołchozowe skłonności? Panie Gowin, co pan jeszcze robisz w tej Platformie? Nie wstyd w lustro spojrzeć?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Antypanstwowo, to Ty jestes nastawiony,

   belfer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 28

   Jesli KOSCIOL,za komuny byl gnebiony, to KSIEZA OPOZYCJONISCI dostaja takie same dodatki finansowe jak cywile,zas nie moge sie zgodzic, by ''prawnuki, wnuki, dzieci'' dostawaly ulgi za ojcow.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama