Rodzice eurosierot ruszą do notariuszy

  Rodzice eurosierot ruszą do notariuszy

  Mirosława Książek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zmiany w prawie tak, by rodzice wyjeżdżający do pracy za granicą musieli wyznaczyć opiekuna prawnego dla nieletnich dzieci postuluje poseł z Pszowa, Adam Gawęda. Lada dzień złoży w tej sprawie wniosek do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Wyznaczenie przez rodziców opiekuna mogłoby się odbywać nie tylko przed sądem rodzinnym, ale też u notariusza.
  - Tak naprawdę nie wiemy ile jest eurosierot. Nie da się tego ustalić, ale zdajemy sobie sprawę z faktu, że nasze rozeznanie problemu dotyczy zaledwie wierzchołka góry lodowej - mówi Gawęda.

  Ostatnie badania, przeprowadzone w szkołach mówią o tym, że na Śląsku co najmniej 4,5 tys. dzieci nie ma w domu jednego z rodziców, bo pracuje za granicą. Wstrząsające historie znają nauczyciele i pracownicy poradni pedagogicznych, którzy najczęściej spotykają się z eurosierotami.


  - Siedmioletni chłopiec z Rybnika został w domu zupełnie sam, bo jego matka wyjechała do pracy do Holandii. Obiady gotowała dziecku sąsiadka. To, że jest pozostawione samo sobie, wyszło na jaw dopiero po kilku miesiącach, gdy w szkole był potrzebny podpis matki na jakimś dokumencie - podaje przykład Mariola Kujańska z Pracowni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku.

  - Dzieci często pozostawiane są pod opieką nieodpowiedzialnych lub nie radzących sobie z sytuacją dziadków, rodzeństwa lub znajomych - mówi Irena Obiegły, szefowa Powiatowego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim. Jest też cała masa problemów "technicznych". Na przykład, gdy trzeba chore dziecko zarejestrować u lekarza albo przenieść do innej szkoły. W takim przypadku potrzebny jest podpis dorosłego, prawnego opiekuna.

  - Według obowiązującego prawa poza rodzicami nikt nie jest upoważniony do rozmowy z nauczycielem na temat postępów dziecka w nauce, jego zachowania w szkole, do podejmowania decyzji o leczeniu w przypadku choroby, czy też do ingerencji, gdy małoletni popada konflikt z prawem - przyznaje Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. - Tymczasem ktoś za małoletnie dzieci pozostawione w kraju przez rodziców odpowiadać musi. Taką osobą może być ustanowiony opiekun prawny - dodaje.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama