Świetna wystawa obrazów Olpińskiego

  Świetna wystawa obrazów Olpińskiego

  Marianna Lach

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Minęło sto lat od chwili, gdy w Żywcu po raz pierwszy zorganizowano dużą wystawę prac Jana Kazimierza Olpińskiego. Wtedy można było oglądać jego dzieła w budynku obecnego starostwa powiatowego.
  Na 40 obrazów patrzył właściciel dóbr żywieckich, książę Karol Stefan Habsburg, miłośnik malarstwa i znawca sztuki. Olpiński, z dorobkiem cenionym w kraju i poza jego granicami, część życia spędził w Żywcu.

  Zorganizowana przez Muzeum Miejskie w Żywcu wystawa jego obrazów, szkiców i pamiątek, którą można oglądać w Starym Zamku do końca roku, robi ogromne wrażenie. Jej wernisaż był okazją do spotkania po latach krewnych Olpińskiego, tych z Polski i tych mieszkających poza granicami kraju, w Niemczech, Kanadzie, Republice Południowej Afryki.


  W auli, w której kiedyś prof. Olpiński uczył rysunku w Cesarsko-Królewskiej Szkole Realnej, odsłonięta została tablica pamiątkowa. Ufundowali ją wnuk Piotr Olpiński z żoną Ewą. W Muzeum odbyła się natomiast sesja naukowa poświęcona jego życiu i twórczości.

  Olpiński we Lwowie się urodził i tam zmarł. Nie podjął jednak kariery urzędniczej, która była tradycją w jego rodzinie. Jan Kazimierz, najstarszy syn radcy Wydziału Krajowego, Filipa Olpińskiego i Amalii z Franzów, 11 lat dorosłego życia (jak twierdzą jego krewni, szczęśliwych) spędził w Żywcu. Tu urodzili się jego synowie Jan i Jacek.

  Jakim był artystą? Odważnym - twierdzi jego wnuczka Lucyna Olpińska-Kollozek, mieszkająca w Monachium. Musiał być też ciekawy świata, znanego w jego rodzinnym Lwowie tylko z gazet i rozmów. Mając 18 lat, wyjechał na studia do Monachium, mekki ówczesnych artystów, z gotówką w kieszeni, teką prac przygotowanych do przedstawienia egzaminatorom, walizką ubrań i głową pełną pomysłów.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama