Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chiński Smok nadciąga! Inwestuje w handel, szuka też miejsca w węglu

Aldona Minorczyk-Cichy
Otwarcie chińskiego centrum handlu w Jaworznie
Otwarcie chińskiego centrum handlu w Jaworznie Marzena Bugała
Chińczycy w śląskich kopalniach? Tak to możliwe! Choć póki co tylko jako goście.

Najpierw 6 marca przedstawiciele firmy IMM, jednego z większych producentów kombajnów ścianowych w Chinach gościli w kopalni Murcki - Staszic. Następnego dnia w Mysłowicach - Wesołej zjechali niemal pół kilometra pod ziemię. Interesowali się pracą kombajnu oraz różnicami między ich urządzeniami, a tymi, które eksploatowane są w śląskich kopalniach.

Dzisiaj chińska delegacja przedsiębiorców z prowincji Heo-longjiang odwiedza Częstochowę. Z kolei w maju marszałek województwa śląskiego podpisuje umowę o współpracy z gubernatorem prowincji Liaoning. Zabiegi o to trwały kilka lat i były poprzedzone wieloma wizytami.

CHIŃCZYCY W POLSCE
[b]Chiończycy otwarli kolejną halę handlową w Jaworznie
Chińczycy wybudują drogę do Pyrzowic na lotnisko
Częstochowa chińskim przyczółkiem w Polsce[/b]

Co jest potrzebne w kontaktach z Chińczykami?

- Trzy rzeczy: cierpliwość, cierpliwość i cierpliwość, no i osobiste kontakty, znajomości. Nasi goście z Chin przywiązują do tego bardzo dużą wagę - podkreśla Tomasz Stemplewski, dyrektor wydziału gospodarki, promocji i współpracy międzynarodowej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Wizyty, rewizyty, kontakty z polecenia, udział w EXPO w Szanghaju, forum gospodarcze w Pekinie. Łatwo nie było. Ale w końcu po trzech latach starań w maju w Chinach województwo śląskie podpisze umowę o współpracy gospodarczej, kulturalnej i edukacyjnej.

- To pomoże w nawiązaniu kontaktów naszym przedsiębiorcom z chińskimi inwestorami. Listę zainteresowanych firm prześlemy do Chin, by tamtejsze władze pomogły w znalezieniu ewentualnych partnerów w biznesie - podkreśla dyr Stemplewski.

Współpraca dotyczyć będzie też kultury. Chińczycy kochają nasz zespół Śląsk. Współpracę nawiążą uczelnie wyższe. Spod Wielkiego Muru na studia przyjechać mogą do nas tysiące młodych ludzi. W Katowicach chcą na zasadach komercyjnych poznawać tajniki medycyny i biznesu. Są zainteresowani także studiami politechnicznymi. Nic dziwnego, że np. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach od dwóch lat jest lektorat języka chińskiego.

- Wcale się temu nie dziwię obserwując jak rozwija się chińska gospodarka - mówi Wojciech Jaros, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego, którego firmę w ubiegłym tygodniu odwiedziła delegacja z IMM, jednego z większych producentów kombajnów ścianowych w Chinach. Firma , eksportuje urządzenia do kopalń w Australii, Pakistanie, Indiach, Rosji. Czy ma chrapkę także na nasz rynek?
* CZYTAJ KONIECZNIE:

*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
*Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

- Chińczycy po prostu chcieli zobaczyć nasz sprzęt i warunki w jakich pracuje - podkreśla Jaros. Dodaje, że KHW także interesuje się dalekowschodnim rynkiem: - Bo tam po prostu tworzy się obecnie światowe centrum górnictwa.
Czy zapowiadana od wielu lat chińska inwazja na Śląskie dojdzie do skutku? Pierwsze próby i to całkiem udane już mamy: centrum handlu w Jaworznie, chińskie restauracje. Tylko z budową dróg Chińczykom nie wyszło. Do czasu jednak, do czasu.

Instrukcja obsługi gościa z Chin

  • Delegacje przyjeżdżające z Chin są w Śląskiem witane zgodnie z surowym protokołem. Każde uchybienie może zostać potraktowane jako obraza. Oto kilka rad jak rozmawiać z chińskimi inwestorami:
  • Jeśli z Chin przyjeżdża szef firmy lub gubernator, w naszym kraju musi powitać go i prowadzić rozmowy urzędnik lub przedsiębiorca tej samej rangi.
  • Chińskie delegacje są liczne (nawet po kilkanaście osób). Goście spodziewają się, że zostaną powitani w podobnie licznym składzie.
  • Więcej niż przy stole obrad można załatwić przy... stole obiadowym. Lunch jedzą wcześnie (12-13) i lepiej tych godzin pilnować, bo zaczną się niecierpliwić i będą... niebezpiecznie głodni.
  • Goście z Chin najbardziej lubią nasze pierogi z różnym nadzieniem: kapustą, grzybami, mięsem, jagodami. Nie pogardzą też (mniam...) pieczoną golonką.
  • Ważne jest by pamiętać o rozrywce. Chińczycy kochają śpiew i taniec. Zaś pasjami uwielbiają nasz zespół Śląsk. Obejrzenie jego występu to żelazny punkt każdej wizyty.
  • Goście z Dalekiego Wschodu lubią zwiedzać i oczekują wycieczki. Pokazywać im należy zabytki murowane. Zachwycą się Jasną Górą, Wawelem, zamkiem w Pszczynie (zwłaszcza kolekcję chińską).
  • Nie należy pokazywać im zabytków drewnianych. Nic bowiem nie przebije tego, co mogą zobaczyć... u siebie
  • Nie zachwycą się też naszymi zabytkami poprzemysłowymi, bo... urządzenia, które mamy w muzeach - w Chinach zwykle nadal pracują. AMC

W Częstochowie też bywają

Dzisiaj Częstochowę odwiedzi kilkudziesięciu przedsiębiorców z chińskiej prowincji Heilongjiang. Spotkają się z przedstawicielami częstochowskich firm niemal wszystkich branż m.in. samochodowej, turystycznej, rolniczej, spożywczej i petrochemicznej.

Władze Częstochowy chcą przedstawić Azjatom najciekawsze tereny inwestycyjne m.in. centrum kongresowo-wystawiennicze czy Park Lisiniec. - Przyjazd Chińczyków to efekt misji mojego udziału w grudniowej misji gospodarczej Prezydenta RP. Chińczycy odwiedzą także Warszawę i Katowice. To duże aglomeracje, ale wierzę, że my także jesteśmy w stanie zachęcić ich do inwestycji u nas. Inaczej nie podejmowalibyśmy tych działań - tłumaczy prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Trudno już dzisiaj spodziewać się podpisania umów lub ustalenia szczegółów inwestycji. - To pierwsza wizyta przedstawicieli tej prowincji w Polsce. Spotkanie zapoznawcze, nawiązanie kontaktów - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik częstochowskiego Urzędu. BR

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
*Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chiński Smok nadciąga! Inwestuje w handel, szuka też miejsca w węglu - Dziennik Zachodni