Głos ze Śląska w Sejmie [RANKING NAJAKTYWNIEJSZYCH POSŁÓW]

  Głos ze Śląska w Sejmie [RANKING NAJAKTYWNIEJSZYCH POSŁÓW]

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Głos ze Śląska w Sejmie [RANKING NAJAKTYWNIEJSZYCH POSŁÓW]
  1/5
  przejdź do galerii

  ©arc DZ

  Który poseł najczęściej zabiera głos w sprawach Śląska? Który ma na swoim koncie największą liczbę merytorycznych wystąpień? Zobaczcie ranking parlamentarzystów.
  I tu niespodzianka - pierwsze miejsce zajął debiutant, poseł Piotr Chmielowski z Rybnika, reprezentujący Ruch Palikota. Druga pod względem aktywności jest doświadczona posłanka PiS Maria Nowak z Chorzowa, zaś trzecie miejsce zdobył katowicki poseł SLD Zbyszek Zaborowski, który po czterech latach przerwy w tej kadencji wrócił na Wiejską. Aktywność posłów sprawdził serwis "Pracują dla Ciebie", monitorujący pracę Sejmu.


  Drużynowo w rankingu portalu "Pracują dla Ciebie" wygrywa rządząca Platforma Obywatelska (ok. 45 proc. wypowiedzi zawiązanych ze sprawami regionu), przed PiS (23 proc.), Ruchem Palikota (16 proc.) i SLD (13 proc.). Najmniej Śląsk interesował parlamentarzystów PSL (3 proc. wypowiedzi), ale ludowcy nie mają w naszym województwie żadnego posła!
  Najczęściej posłowie mówią o ochronie zdrowia oraz edukacji (w kontekście likwidacji szkół). Nie zabrakło też tematów szczegółowych, jak brak kontraktu dla okulistyki w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie, czy ponadczasowego motywu wielu kadencji, a więc problemów z budową zbiornika Dolny Racibórz.

  Czy jednak ilość wystąpień przekłada się na jakość i czy posłowie rzeczywiście coś mogą, skoro Sejm stał się raczej maszynką do głosowania, zależną od woli partyjnych liderów?

  - Generalnie posłowie z naszego województwa nie mają pomysłu, jak mówić o regionie i nie podejmują wspólnych wysiłków, by przekaz poszedł w Polskę, czego sztandarowym przykładem jest ustawa metropolitalna - ocenia dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. Zaskakuje go, że w pierwszej trójce nie ma przedstawiciela Platformy, ale z drugiej strony zdecydowanie łatwiej jest posłom opozycji, którzy nie muszą się liczyć z np. finansowymi konsekwencjami swoich pomysłów i mogą bezkarnie walić w rząd i premiera.

  Jednak bez względu na partyjne i koalicyjne zależności, śląska reprezentacja powinna być bardziej widoczna. Jest pewien problem... - Nie mamy samodzielnych polityków, którzy narzucaliby dyskurs we własnych partiach. Oni tam tworzą nawet nie pierwsze, ale drugie tło - mówi bez ogródek dr Marcin Gacek, socjolog polityki z Uniwersytetu Śląskiego. - Śląsk będzie wtedy widoczny i będzie coś znaczył, jak będzie miał takich liderów jak Dolny Śląsk i Pomorze.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Pełna lista posłów z woj. śląskiego
  Zobacz oświadczenia majątkowe posłów
  Najbogatsi i najbiedniejsi posłowie z woj. śląskiego ZOBACZ


  Gackowi wtóruje Słupik. - W zeszłej kadencji, z racji pełnienia funkcji szefa klubu, stale w mediach był obecny Tomasz Tomczykiewicz. Mógł wiele rzeczy przemycić. Teraz nie ma nawet takiego medialnego lidera regionu, bo Tomczykiewicz został wiceministrem gospodarki. Śląscy posłowie nie występują w sztandarowych programach publicystycznych, co też ma znaczenie dla promowania spraw regionalnych. Nie chodzi mi jednak o taką celebrycką obecność, ale merytoryczną - wyjaśnia.

  Co na to sami posłowie? - Przedstawicieli koalicji paraliżuje dyscyplina partyjna - twierdzi poseł Zaborowski i dodaje: Jak można mówić o promowaniu śląskich spraw, skoro nie powstała jeszcze Śląska Grupa Parlamentarna, a inicjatywa w tej sprawie należy przecież do PO.

  W klasyfikacji regionalnej województwem, którego sprawy najczęściej podnoszono w ławach sejmowych, jest Wielkopolska. Aktywnością popisali się też posłowie z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy są na drugim miejscu pod względem lokalnej aktywności, zaś nasi zajęli trzecią lokatę. Najmniej własnymi sprawami zaprzątali innych parlamentarzyści z województwa zachodniopomorskiego (1 proc. głosów).

  Kto najczęściej mówi o Śląsku w Sejmie? Oto pierwszy taki ranking

  1. Piotr Chmielowski, poseł Ruchu Palikota z Rybnika - 46 wypowiedzi, 41 interpelacji na temat Śląskiego
  2. Maria Nowak, posłanka PiS z Chorzowa, na temat województwa śląskiego miała 18 wypowiedzi i 29 interpelacji
  3. Zbyszek Zaborowski, poseł SLD z Katowic. W sprawach Śląskiego zabierał głos 11 razy i złożył 5 interpelacji

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  *ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poseł Chmielowski rozesłał jedną interpelację do wszystkich ministerstw i "nabił" sobie konto.

   jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

   Poseł Chmielowski rozesłał jedną interpelację do wszystkich ministerstw i "nabił" sobie konto. Gdyby dziennikarz zajrzał do treści a nie tylko policzył sztuki, to ranking wyglądałby inaczej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląska grupa parlamentarna ponadpartyjna.

   Jo Gość . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

   Ona niema szans powstać ze względu na Śląską dupowatość ( Kutz ) posłów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To wszystko pokazuje

   orzeł biały (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 32

   w, ktorym szeregu stoją ślascy posłowie.Chcieliscie PO no to macie a śni wam się Paligłup lub RAS/ludzie cyniczni do bólu z niewiadomym finansowaniem/.Ludzie myśleć!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ranking wart tyle co sondaż wyborczy gazety wyborczej ...

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 22

   Kto umożliwia, a kto uniemożliwia pracę posłom ? Gdzie ulubieniec raśistów pan poseł Marek "nic nie mogę" Plura ? Gdzie pani Izabela Kloc ? Dlaczego pan poseł Plura ma nieograniczony dostęp do łam...rozwiń całość

   Kto umożliwia, a kto uniemożliwia pracę posłom ? Gdzie ulubieniec raśistów pan poseł Marek "nic nie mogę" Plura ? Gdzie pani Izabela Kloc ? Dlaczego pan poseł Plura ma nieograniczony dostęp do łam tego szanownego Dziennika Zachodniego, a pani Kloc i wielu innych nie ? Pani Izabelo, proszę dalej pracować i bronić Górnego Śląska i Polski.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POLSKA

   smrod (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 16

   jako jedyna w Europie nie podpisala ustawy ekologicznej. Tzn. nadal chce kopcic i smrodzic jak dotad.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak już Śląsk będzie "autonomiczny" w 2020 roku :)

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 23

   to Herr Gorcelik wszystko podpisze co mu podsuną do podpisu, a potem wygaszą wszystkie piece na Górnym Śląsku, zamkną kopalnie i żaden komin z Górnego Śląska nie będzie już zanieczyszczał...rozwiń całość

   to Herr Gorcelik wszystko podpisze co mu podsuną do podpisu, a potem wygaszą wszystkie piece na Górnym Śląsku, zamkną kopalnie i żaden komin z Górnego Śląska nie będzie już zanieczyszczał europejskiego i światowego powietrza, a potem ostatni zgasi światło... Póki co, to Polska jako 38 milionowy naród (pomijam Niepolakówi Nieniemców:)) skutecznie walczy o swoje interesy. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkodnik jesteś ale na kości łonowej

   dziadzio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 19

   synku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a pisu

   fred (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 16

   z tego regionu nie ma.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama