Posypały się mandaty, bo Ślązak kasy fiskalnej nie lubi

  Posypały się mandaty, bo Ślązak kasy fiskalnej nie lubi

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niemal co dziesiąty z 6000 przedsiębiorców, do których drzwi od początku roku zapukali inspektorzy kontroli skarbowej - zaniżał swoje dochody przed fiskusem.
  Z tego powodu wystawiono aż 507 mandatów na kwotę niemal 90 tys. zł. Najwięcej w Cieszynie, Bielsku Białej, Katowicach, Częstochowie. Kłopotów z fiskusem nie uniknęły też firmy z Chorzowa i Dąbrowy Górniczej. W tych miastach nadal wiele firm nie zawraca sobie głowy obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej.

  Joanna Kruz, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach podkreśla, że pod lupę kontrolerów trafili nie tylko przedsiębiorcy prowadzący całoroczną działalność, ale też ci sezonowi, którzy prowadzą sprzedaż w barach, sklepach, dyskotekach, na wyciągach narciarskich.


  - Sprawdzaliśmy, czy sprzedaż jest przez nich nabijana na kasę fiskalną, a także czy osoby do tego zobowiązane posiadają w miejscu sprzedaży urządzenie rejestrujące - mówi Joanna Kruz.

  Okazało się, że naszym przedsiębiorcom nadal bardzo często zdarza się zapominać, że kasa fiskalna powinna być w każdym punkcie sprzedaży. Zdarzało się, że kontroler słyszał od sprzedawcy ze stoiska z przekąskami i piwem, że kasa oczywiście jest, ale... w siedzibie firmy.

  Swoistym rekordzistą był właściciel piekarni oraz 19 punktów sprzedaży chleba i wyrobów cukierniczych. Na 19 skontrolowanych sklepów, aż w dziewięciu stwierdzono brak kas fiskalnych.

  - Za nieewidencjonowanie sprzedaży nałożono na tego przedsiębiorcę dziewięć mandatów na łączną kwotę 1410 zł. Zgodnie z Kodeksem Karnym Skarbowym każda osoba, która sprzeda towar z pominięciem kasy fiskalnej, albo nie wyda paragonu potwierdzającego sprzedaż, popełnia czyn zabroniony. Do odpowiedzialności karnej może być pociągnięty również właściciel lub kierownik sklepu, który nie dopełnił obowiązku nadzoru. I tak właśnie będzie w tym przypadku - informuje Joanna Kruz.

  Dodaje, że o swoich obowiązkach także nie zawsze pamiętają taksówkarze i kierowcy busów. "Zawsze pytam pasażera czy będzie potrzebował paragon, jeśli nie chce to jest taniej" - powiedział kontrolerowi jeden z kierowców.

  Z kolei kierujący busem, który miał uszkodzoną kasę fiskalną nie widział potrzeby, żeby ją naprawić. Po prostu odłożył to na później. Za swoją niefrasobliwość został ukarany mandatem karnym w wysokości 300 zł.

  W czasie ferii inspektorzy kontrolowali także restauracje i dyskoteki. Wspólnie z policjantami pojawili się w jednej z dyskotek.
  - Na miejscu okazało się, że właściciel po prostu nie dopuszcza możliwości pojawienia się kontrolerów skarbowych o tak późnej godzinie. Tak więc, ewidencjonowanie sprzedaży alkoholu, czy też serwowanych dań było tam rzadkością. Zaskoczeni kelnerzy nawet nie próbowali się tłumaczyć inspektorom - relacjonuje Joanna Kruz.

  Dodaje, że w innym z większych klubów także nie widziano najmniejszej potrzeby rejestrowania opłaty za wejście. Tylko podczas dwóch takich akcji inspektorzy nałożyli 8 mandatów na kwotę 2750 zł ! Oprócz mandatów wobec właściciela za brak należytego nadzoru wszczęto postępowanie karne skarbowe.

  - Warto wspomnieć, że do naszego urzędu wciąż napływają informacje od mieszkańców regionu o zauważonych nieprawidłowościach. Każdą z takich informacji sprawdzamy podkreśla rzeczniczka UKS w Katowicach.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  *ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kasy fiskalne!

   Hern (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 51

   DO KOSCIOŁÓW!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   Reden (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 48

   Urzedy skarbowe w służbie producentów kas

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo