Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzeż się ochroniarza. Teraz każdy będzie mógł nim zostać

MIW, CIS
arc. DZ
Od decyzji psychiatrów zależy, czy ochroniarz, który 7 grudnia strzelał po pijaku do ludzi w Silesia City Center stanie przed sądem. Zdenerwowany brakiem obsługi na stoisku mężczyzna sięgnął po pistolet i opróżnił cały magazynek. Cudem nikt nie ucierpiał. Jak się okazało ochroniarz miał we krwi ponad 2 promile alkoholu, a sam pistolet był tzw. bronią obiektową czyli taką, której legalne stosowanie jest ograniczone wyłącznie do chronionego obiektu.

Choć 52-letni mężczyzna dzień po zdarzeniu usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (obecnie przebywa w areszcie tymczasowym), to wcale nie jest przesądzone, że zostanie za ten czyn ukarany.

Urszula Noras - Cema, szefowa prowadzącej postępowanie w tej sprawie Prokuratury Katowice Północ stawia sprawę jasno: - Jeśli biegli uznają, że w chwili zdarzenia mężczyzna był poczytalny, to skierujemy do sądu akt oskarżenia. Jeśli jednak stwierdzą, że było inaczej, to raczej wystąpimy o umorzenie postępowania i umieszczenie mężczyzny w zakładzie celem leczenia - zapowiada Urszula Noras - Cema. Decyzję psychiatrów powinniśmy poznać najdalej na początku kwietnia. Jak przyznaje szefowa katowickiej prokuratury kierowanie podejrzanych o usiłowanie zabójstwa bynajmniej nie jest rutynową procedurą.

- W tym przypadku uznaliśmy jednak, że zachodzi uzasadnione podejrzenie co do poczytalności tej osoby - mówi Urszula Noras - Cema.

O co konkretnie chodzi? Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna w przeszłości leczył się psychiatrycznie i zażywał leki psychotropowe. Pytanie zatem, jakim cudem uzyskał ochroniarską licencję? Mimo zapewnień policjantów system weryfikacji kandydatów oraz samych pracowników ochrony najwyraźniej nie jest zatem zbyt szczelny. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że dostęp do tej profesji niebawem będzie jeszcze łatwiejszy. Znalazła się ona bowiem w ogłoszonym kilka dni temu przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina projekcie ustawy deregulacyjnej. Dokument ten ma ułatwić dostęp do 49 zawodów. Zdaniem jego twórców wymusi to zwiększoną konkurencję w tych profesjach i ułatwi rozpoczęcie pracy przez młodych ludzi.

Uwolnienie zawodów prawniczych

Istnieje powszechne przekonanie, że zawody prawnicze są zbyt reglamentowane a co za tym idzie, usługi świadczone przez prawników niewspółmiernie drogie do nakładu pracy. Nie nam to oceniać, jednak jednym z powodów uwolnienia tej grupy zawodów jest wprowadzenie konkurencji na rynku.

  • Adwokat: Do 3 lat ustawa skraca wymagane okresy dopuszczenia do egzaminu adwokackiego. Likwidacji ma ulec część testowa egzaminu adwokackiego. Podobne zmiany czekają też radców prawnych.
  • Notariusz: Osoby wykonujące zawód komornika przez okres 3 lat (o ile posiadają wykształcenie prawnicze) zwolnione zostaną z wymogu odbycia aplikacji notarialnej, złożenia egzaminu notarialnego i minimalnego okresu 2 lat pracy w charakterze asesora notarialnego. W przypadku adwokatów i radców, zniesiony zostaje wymóg trzyletniej praktyki.
  • Komornik: Skrócono czas trwania aplikacji i zakres eg-zaminu a także zrezygnowano z obowiązkowych badań psychologicznych kandydatów na komorników.

Uwolnienia, które budzą kontrowersje

Wiele zawodów wpisanych na listę do uwolnienia budzi kontrowersje zarówno wśród klientów jak i uprawiających je ludzi. Obawiamy się, że na rynku dojdzie do swoistej wolnej amerykanki i fali oszustw.

  • Detektyw: Zniesiony zostaje obowiązek złożenia egzaminu, wystarczy odbycie obowiązkowego szkolenia.
  • Instruktor nauki jazdy: Instruktor nie będzie już musiał mieć wykształcenia średniego. Okres posiadania uprawnienia do kierowania pojazdami rodzaju objętego szkoleniem został skrócony z 3 do 2 lat.
  • Taksówkarz: Przyszli taksówkarze nie będą mieli obowiązku odbycia kursu i zdania egzaminu z topografii miasta oraz przepisów porządkowych i z prawa pracy.
  • Zarządca nieruchomości: Jedynym wymogiem do wykonywania tego zawodu będzie pełna zdolność do czynności prawnych oraz niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw. Zlikwidowany zostanie wymów posiadania licencji, wykształcenia, studiów podyplomowych i praktyki zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami. Zarządcy nie będą ponosili odpowiedzialności innej niż sądowa.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
*Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!