Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie centrum nauki powstanie w... Decyzja w tym roku

Łukasz Respondek
Bartek Syta
Na warszawską konferencję "Interakcja - Integracja" w Centrum Nauki Kopernik pojechali przedstawiciele Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Czy to dowód na przewagę Chorzowa nad Katowicami i Bytomiem w wyścigu o prestiżową inwestycję? Niekoniecznie.

- Rozstrzygnięcie ostatecznej lokalizacji, jak deklaruje marszałek, nastąpi w drugiej połowie roku - tłumaczy Jerzy Gorzelik, lider RAŚ i wicemarszałek województwa, który jest za budową centrum na terenie Elektrociepłowni Szombierki.

CZYTAJ:
* Gorzelik: Bytom jest najlepszy na centrum nauki
* Dwie koncepcje RAŚ: Centrum nauki w elektrociepłowni albo walcowni
* Czytaj treść petycji w sprawie centrum nauki

Na konferencji rozmawiano o społecznej roli, jaką mają pełnić centra nauki oraz możliwościach sfinansowania ich budowy. Jednym z punktów było powołanie roboczej grupy, która ma wypracować formalne ramy współdziałania wszystkich centrów nauki, które powstają w Polsce. A chętnych na ich utworzenie jest kilkudziesięciu.

- Żadne miasto ani instytucja nie zbliża się jednak do etapu, na którym my obecnie jesteśmy - zapewnia Arkadiusz Godlewski, prezes WPKiW.

Przygotowanie inwestycji ruszyło tam już pełną parą: obecnie zespół projektowy pod kierownictwem profesora Janusza Janeczka pracuje nad założeniami programowym śląskiego centrum na terenie po ogródkach działkowych przy ul. Agnieszki, a niemiecka firma SMG Science Centre Services do końca kwietnia ma przygotować dokumentację wstępnego studium wykonalności projektu. Park zapłaci za nią 13 tysięcy euro. - W maju planujemy rozpisanie konkursu na koncepcję architektoniczną, a na przełomie tego i przyszłego roku jego rozstrzygnięcie - zapowiada Godlewski.

Z bardzo wstępnego kosztorysu wynika, że centrum w WPKiW miałoby kosztować około 60 milionów euro. Przetarg na jego wykonanie mógłby zostać ogłoszony najwcześniej za trzy lata. Pieniądze miałby pochodzić z m.in. z budżetu województwa, funduszy unijnych i konkursu ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego. - Będzie to średniej wielkości centrum. Ważne, aby zaprojektować je w taki sposób, żeby umiało na siebie zarobić - tłumaczy Godlewski.
W Katowicach jednak obawiają się, że centrum nauki w ogóle nie powstanie. Miejska Komisja Urbanistyczno - Architektoniczna wydała tam w lipcu ubiegłego roku pozytywną opinię dotyczącą ulokowania obiektu między ulicami Dudy Gracza i Markiefki, a prezydent zaoferował marszałkowi 20 milionów zł na rozpoczęcie inwestycji. Zdaniem katowickich samorządowców atut tej lokalizacji to m.in. najlepsza możliwa komunikacja.

Centrum nauki w Katowicach jednak nie powstanie?

- Pojawianie się kolejnych to natomiast dowód, że na Śląsku znów nie ma jedności. I znów cały region może na tym stracić - uważa Michał Luty wiceprezydent Katowic.. I dodaje, że przez spory polityczne centrum może zostać wybudowane na dużo mniejszą skalę lub wcale. - Zwłaszcza, że jeszcze rok temu w ogóle nie mówiło się o podobnym obiekcie w Krakowie. A teraz wszystkie krakowskie środowiska są za tym, aby tam również powstał taki obiekt. A to przecież zaledwie 80 kilometrów od nas.

- Teren w parku jest już gotowy i wymaga tylko doprowadzenia drogi - twierdzi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. I przypomina, że działania na rzecz ulokowania centrum w parku zostały podjęte już w 2009 roku. - Dlaczego tam? Bo pieniądze na inwestycję będą pochodziły z województwa. Obiekt powinien więc powstać na terenie, który do niego należy.

Tak o centrum nauki walczą Katowice i Chorzów

Budowę centrum nauki w Bytomiu nadal forsują władze tego miasta oraz Ruch Autonomii Śląska. O konferencji w Warszawie w Bytomiu jednak nie wiedzieli. Zgłosili natomiast w urzędzie marszałkowskim adaptację elektrociepłowni na centrum nauki na listę kluczowych projektów w województwa, które mają być realizowane w kolejnym okresie finansowania ze środków unijnych.

Jerzy Gorzelik uważa, że przygotowywana przez park dokumentacja może być wykorzystana też w innej przestrzeni.
- A badania dotyczące oczekiwań mieszkańców odnośnie WPKiW wyraźnie pokazują, że to miejsce nie potrzebuje zupełnie nowych inwestycji tylko stworzenia przyjaznej przestrzeni rekreacyjnej i remontu infrastruktury, która już tam funkcjonuje-mówi.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
*Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śląskie centrum nauki powstanie w... Decyzja w tym roku - Dziennik Zachodni