Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie zaapelowały o przekazywanie pamiątek z budowy kopca

Redakcja
Twój pradziadek sypał kopiec? Zgłoś się do urzędu - zaapelował do mieszkańców Urząd Miasta w Piekarach Śląskich. W tym roku mija 75. rocznica usypania Kopca Wyzwolenia, dlatego władze miasta proszą o dostarczanie wszelkich pamiątek dokumentujących jego budowę.

Władze Piekar Śląskich zaapelowały we wtorek do wszystkich osób, które mogą dysponować pamiątkami dokumentującymi powstawanie Kopca Wyzwolenia - jednego z symboli miasta - o ich przekazanie. Mogą to być fotografie, pisma, listy, mapy.

W 75. rocznicę powstania kopca Urząd Miasta zamierza przypomnieć jego historię poprzez wydanie jubileuszowej publikacji. "Z tej okazji wydamy specjalną publikację na temat historii jego powstawania. Składać się będzie między innymi z materiałów będących w posiadaniu potomków tych, którzy kopiec sypali własnymi rękami (w latach trzydziestych XX wieku)" - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta.

Jak uznał w rozmowie z rzecznik magistratu Artur Madaliński, można się spodziewać, że materiałów do książki nie zabraknie, ponieważ w pracach przy budowie kopca brało udział wiele osób.

Najbardziej zaangażowaną grupą w pracach nad Kopcem Wyzwolenia byli weterani powstań śląskich, w tym byli dowódcy oddziałów powstańczych. Ponadto w pracach uczestniczyli m.in. żołnierze, policjanci, celnicy, uczniowie, działacze społeczni, przedstawiciele organizacji młodzieżowych, delegacje wielu miast i wsi, m.in. z Radomia, Gdyni, Krakowa, Częstochowy, Kalisza, Włocławka, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca.

Kopiec Wyzwolenia został usypany w latach 1933-1937, ma wysokość 356 m n.p.m. (jego wysokość od podstawy wynosi 20 m).

Z pierwszą inicjatywą usypania kopca w Piekarach Śląskich wystąpił w 1883 roku niewidomy poeta Wawrzyniec Hajda, który w wieku 27 lat stracił wzrok w wyniku eksplozji dynamitu w kopalni. Hajda chciał w ten sposób uczcić przypadającą wówczas dwusetną rocznicę przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń. Pomysł jednak upadł.

Odrodził się ponownie w latach 30. XX wieku, a dokładnie 20 sierpnia 1930 roku - w 10. rocznicę II powstania śląskiego. Podczas zjazdu powstańców padła propozycja, aby usypać kopiec na pamiątkę tego zrywu. Akcja usypywania kopca rozpoczęła się trzy lata później, co z kolei zbiegło się z 250. rocznicą przemarszu husarii Jana III Sobieskiego.

Budowa trwała do 20 czerwca 1937 roku, wtedy świeżo usypany Kopiec Wyzwolenia został uroczyście poświęcony.

Osoby, które mają pamiątki związane z budową Kopca Wyzwolenia, mogą się zgłaszać do Wydziału Promocji, Rozwoju i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich. PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!