Powstało Centrum Pomocy Rodzinie dla komandosów z...

  Powstało Centrum Pomocy Rodzinie dla komandosów z Bielska-Białej

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Okres rozłąki dla żołnierzy i ich bliskich to trudny czas

  Okres rozłąki dla żołnierzy i ich bliskich to trudny czas ©© Arkadiusz Ławrywianiec

  Trudy udziału w misjach wojskowych potrafią mocno odbić się na psychice żołnierza, o czym świadczy przypadek znalezionego w lutym w Tatrach Włodzimierza N., który bez odpowiedniego ubrania i sprzętu, w stanie skrajnego wyczerpania, został znaleziony przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego.
  Okres rozłąki dla żołnierzy i ich bliskich to trudny czas

  Okres rozłąki dla żołnierzy i ich bliskich to trudny czas ©© Arkadiusz Ławrywianiec

  Ale wyjazd na misję stabilizacyjną nie zostaje bez wpływu na rodzinę żołnierza. Dlatego w 18. Batalionie Powietrznodesantowym w Bielsku-Białej zostało powołane Centrum Pomocy Rodzinie żołnierzy, którzy biorą udział w XI zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

  - To wynika z potrzeb, jakie zrodziły się z pierwszych wyjazdów i doświadczeń zdobytych na misjach - wyjaśnia por. Ireneusz Stasiński, szef sekcji wychowawczej w Centrum Pomocy Rodzinie bielskiego batalionu.
  - Bywa że ktoś pochodzi z odległego miasta, nie ma w Bielsku-Białej ani okolicy rodziny ani znajomych. A gdy wyjeżdża mąż, ojciec na misję, kobieta zostaje sama. Czasem proste zdarzenia losowe, jak pęknięta rura w mieszkaniu czy awaria samochodu, są problemem - argumentuje.

  Dlatego właśnie zadaniem Centrum jest nie tylko utrzymanie kontaktów z rodzinami, ale przede wszystkim udzielanie im pomocy w nagłych sytuacjach codziennego życia. W razie potrzeby można zadzwonić do wybranego przedstawiciela zespołu lub oficera dyżurnego, który takie zgłoszenia zapisuje w specjalnym zeszycie i przekazuje do realizacji.

  W każdy ostatni poniedziałek miesiąca, począwszy od 26 marca, w Domu Żołnierza będą odbywały się spotkania z rodzinami. Por. Ireneusz Stasiński przyznaje, że przy okazji pierwszych misji w spotkaniach brało udział nawet dwieście osób. Teraz zainteresowanie jest mniejsze, bo każdy z tych żołnierzy był na misji nawet trzy lub cztery razy. I ich bliscy wiedzą, czego się spodziewać. A jeśli jest potrzeba kontaktu z Afganistanem, w Domu Żołnierza rodziny mogą skorzystać z bezpośredniego połączenia telefonicznego lub internetowego. Podobnie w znajdującym się na terenie jednostki klubie 18. Batalionu, który dla żon żołnierzy organizuje wiele różnych zajęć antystresowych.

  - Dzięki takim spotkaniom mamy z wieloma paniami stały kontakt. Niektóre wsiąkły na stałe - przyznaje Ewa Sokół, kierowniczka klubu. - Biorą udział w warsztatach decoupage, zajęciach jogi, organizowane są wycieczki. Do klubu mogą przyjść razem z dziećmi i spędzić wspólnie czas. Nawzajem się wspierają, a taka pomoc jest najbardziej wymierna - uważa.

  Por. Stasiński dodaje, że skład zespołu Centrum Pomocy Rodzinie jest "aktualizowany" przed każdą misją i składa się z ludzi, którzy w tym czasie zostają na terenie batalionu.

  Spotkania bliskich żołnierzy to świetna okazja do wsparcia


  Rozmowa z Agnieszką Zielińską, psychologiem pracującym w jednostce wojskowej
  Mąż, nieraz także ojciec, wyjeżdża na misję wojskową. A w domu zostaje jego żona. Jakie emocje jej towarzyszą w takiej chwili, z czym musi się zmagać?

  Wchodzimy w kwestię rozłąki. Ale trudno określić konkretne emocje, bo to są indywidualne sprawy. Jedne osoby z rozłąką radzą sobie lepiej, inne gorzej. Z reguły w naszym batalionie żołnierze wyjeżdżają na misję po raz kolejny i ich żony wiedzą, jak radzić sobie z rozłąką. A mają jeszcze możliwość korzystania z pomocy i wsparcia. Przede wszystkim od siebie nawzajem.

  Jak wyglądają spotkania w Centrum Pomocy Rodzinie?
  Na spotkaniach omawiane są sytuacje, które miały u nich miejsce. Jest okazja do skorzystania z rozmowy indywidualnej z psychologiem lub rozmowy grupowej, gdzie kobiety dzielą się swoimi przeżyciami. To fajna grupa wsparcia.

  W marcu rusza kolejny cykl spotkań. Będzie różnił się od poprzednich?
  Wszystko zależy od spraw, z jakimi do nas będą zgłaszały się rodziny żołnierzy. Bliscy będą mieli okazję do rozmów z osobami tworzącymi centrum pomocy rodzinie. Będzie możliwość skorzystania z łączności komputerowej, która jest na miejscu, a także omówienia indywidualnie swoich spraw.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama