15 chętnych na budowę obwodnicy Pszczyny

  15 chętnych na budowę obwodnicy Pszczyny

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  W przetargu na wykonawcę drugiego etapu budowy północnej obwodnicy Pszczyny wpłynęło 15 ofert - poinformował w środę koordynujący inwestycję Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.
  To jedna z największych inwestycji drogowych samorządu regionu w ostatnich latach. Ułatwi ominięcie Pszczyny kierowcom, którzy chcą jechać z Pszczyny drogą nr 935 w stronę Żor, Rybnika i Raciborza. W grudniu ub. roku podpisano umowę na pierwszy etap tej inwestycji - budowę węzła przyszłej obwodnicy z drogą krajową nr 1.

  W trwającym właśnie przetargu wybrany zostanie wykonawca mniej więcej 4,25 km właściwej obwodnicy - od "jedynki" do skrzyżowania z drogą nr 935 na granicy Pszczyny i sąsiedniego Suszca.
  Łącznie powstaną tam dwa skrzyżowania ze światłami (z drogą nr 935 i z ul. Batalionów Chłopskich) i cztery wiadukty (nad ul. Doświadczalną, Strzelecką i Łowiecką oraz dla ul. Leśnej, która przejdzie nad obwodnicą).

  Najtańszą ofertę w postępowaniu - na niespełna 53,9 mln zł brutto - złożyła spółka Strabag. Kolejne oferty - 56,1 mln zł oraz 58,7 mln zł - zaproponowały spółki Eurovia Polska oraz Bogl & Krysl Polska. Najdroższa oferta opiewa na 92 mln zł.

  Jak wynika z informacji inwestora, w jego kosztorysie oszacowano koszt budowy tej części obwodnicy na nieco ponad 117,4 mln zł brutto. W najbliższym czasie wszystkie oferty będą sprawdzone pod względem formalnym. Dokumentacja trafi też do Urzędu Zamówień Publicznych, który dokona tzw. kontroli uprzedniej - wymaganej przy dofinansowaniu unijnym.

  Na podstawie podpisanej w grudniu ub. roku umowy firma Mota-Engil Central Europe do jesieni 2013 r. zbuduje za 52 mln zł bezkolizyjne połączenie drogi nr 1 i obwodnicy. Węzeł powstanie w rejonie skrzyżowania "jedynki" z ul. Katowicką - jego budowa będzie skutkowała zwężeniami jezdni tranzytowej trasy, okresowo można spodziewać się również ruchu wahadłowego.

  Północna obwodnica Pszczyny miała być zbudowana już w 2002 r. Były pieniądze i projekt, jednak wobec protestów części mieszkańców droga nie powstała. Ponad dwa lata temu udało się pozyskać większość potrzebnych gruntów, projekt został zaktualizowany i skierowany do realizacji.

  Droga nr 935 to jedna z najruchliwszych regionalnych tras w regionie, przyczynia się do długich korków w godzinach szczytu w Pszczynie. Nowa obwodnica ma odciążyć zabytkowe śródmieście Pszczyny - to na nią zostanie przeniesiony ruch ciężkich pojazdów z centrum. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  *ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama