Połączenie kolejowe z Czechami jednak przetrwa

  Połączenie kolejowe z Czechami jednak przetrwa

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pociągi nadal będą kursować do Chałupek. Od Wodzisławia pociąg będzie pędził ... 30 km/h
  Połączenie kolejowe z Czechami jednak przetrwa
  Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców regionu rybnickiego. Linia kolejowa nr 158, na odcinku Chałupki-Wodzisław Śląski-Rybnik, mimo zapowiedzi nie będzie zlikwidowana! Widać głos pasażerów, którzy na naszych łamach apelowali o pozostawienie linii, czy protesty radnych miejskich i powiatowych z Wodzisławia, apele lokalnych posłów, przyniosły skutek.

  - Uprzejmie informuję, że PKP PLK nie planuje zamknięcia tej linii dla ruchu pociągów. Taka ewentualność może nastąpić jedynie w trybie awaryjnym, tzn. w przypadku nagłego pogorszenia się infrastruktury - wyjaśniła w piśmie do senatora Adama Zdziebło Józefa Majerczak, członek zarządu i jednocześnie dyrektor ds. utrzymania infrastruktury PKP PLK SA.

  Pani dyrektor przyznaje, że stan torów, szczególnie na odcinku Wodzisław-Chałupki, jest dramatyczny. I przypomina, że w nowym rozkładzie przyjęto założenia konstrukcji z ograniczeniem prędkości do 30 kilometrów na godzinę. Ile pociągów pozostanie po 1 czerwca? Na trasie Rybnik-Wodzisław kursować będzie 19 zamiast obecnych 21 składów. Natomiast na trasie od Chałupek pozostanie osiem kursów, zamiast 10 obecnych. To dobra wiadomość dla pasażerów, bo mimo tych problemów czas przejazdu obecnie na odcinku Rybnik-Chałupki wynosi 56,5 minuty, a alternatywny kurs Rybnik-Racibórz-Chałupki wynosi aż 79 minut. W 2009 roku wyremontowano tor z Rybnika do Wodzisławia, by zwiększyć prędkość do 60 km, ale z uwagi na brak pieniędzy, nie kontynuowano robót do Chałupek. Ze względu na zużycie szyn i podkładów, a także 28-letni okres ich eksploatacji, koszt remontu wyniósłby 45 milionów złotych. Bez wsparcia samorządów nie ma pieniędzy na remont. Ale obecnie są wykonywane bieżące roboty naprawczo-utrzy-maniowe, aby ruch pociągów był bezpieczny.

  Zmiany w PKP komplikują życie. Czytaj o innych zmianach w kursie pociągów w Rybniku i okolicach

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  *ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe

   . . . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 37

   Czy do lotniska w Ostrawie można dojechać koleją?Pewnie tak.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szwele i szyny są wieczne

   doktor fizyki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 39

   szwele u mnie na placu w płocie stoją już 40 lot, abyły robole za wilusia( cesarza Wilchelma II) i miały 70 lot jak je kolej wymontowała bo szyny remontowali, a na górach ( Tarnowskie Góry)...rozwiń całość

   szwele u mnie na placu w płocie stoją już 40 lot, abyły robole za wilusia( cesarza Wilchelma II) i miały 70 lot jak je kolej wymontowała bo szyny remontowali, a na górach ( Tarnowskie Góry) woskotorówka na adolszacht( szyb Staszic ujęcie wody) stoła przez ponad 100 lot, aż je porwali złodzieje i stoły w ziemi.
   teraz to produkują szmelc, bo momy tekie normy od 7 boleścizwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama