Chińskie żelki działają na dzieci jak dopalacze

  Chińskie żelki działają na dzieci jak dopalacze

  Łukasz Respondek, Joanna Oreł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Chińskie żelki działają na dzieci jak dopalacze

  ©arc

  Napady histerii, problemy z koncentracją i nadpobudliwość? Jeśli Twoje dziecko tak się zachowuje, może to oznaczać, że... w szkole zjadło za dużo żelków. Chińskich żelków. To nie żart. W sklepikach dziewięciu chorzowskich szkół pojawiło się czternaście produktów - m.in. żelków, lizaków i cukierków - które były sprzedawane niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Po kontroli sanepidu niebezpieczne słodycze, barwione sztucznymi substancjami, wycofano ze sprzedaży, ale czy rzeczywiście problem zniknął?
  Chińskie żelki działają na dzieci jak dopalacze

  ©arc

  W naszym województwie skontrolowano w sumie 308 bufetów i sklepików w 214 szkołach. Sprawdzono 1507 produktów, w tym 120 chińskich. Okazało się, że 81 jest sprzedawanych niezgodnie z przepisami. - Głównie były to lizaki, żelki i cukierki, które nie miały informacji o tym, że zawierają barwnik mogący powodować u dzieci nadmierną aktywność i problemy ze skupieniem - wyjaśnia Józef Lipa ze śląskiego sanepidu. - W dwóch przypadkach, poza brakiem właściwych oznaczeń, ustalono też przekroczenie dozwolonej ilości barwnika - dodaje.

  Oprócz sanepidu, zaalarmowano również środowisko lekarzy. - W wyniku kontroli wykryto kilkanaście szkodliwych substancji - mówi Wiesław Więckowski, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. - Nie były to wprawdzie trujące toksyny, ale w przypadku dzieci mogły spowodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe - tłumaczy.

  Nieodpowiednio oznakowane produkty zostały wycofane z półek. Tak było na przykład w Chorzowie, gdzie niebezpieczne słodycze znalazły się między innymi w sklepiku w Szkole Podstawowej nr 17. - W tym wypadku najwięcej zależy od rodziców. Co z tego, że w naszym sklepiku wycofamy jakieś słodycze, jeżeli będzie można je kupić gdzie indziej? - zastanawia się Stanisław Gmyrek, dyrektor SP 17.

  Czy zagrożenie nadal istnieje? Sprawdziliśmy w kilku hurtowniach, m.in. w Katowicach i Rybniku. Ich właściciele twierdzą, że handlują tylko produktami krajowymi. - Producenci coraz częściej odchodzą od sztucznych barwników na rzecz naturalnych - mówi Andrzej Mieszkowski z hurtowni Smakosz w Świętochłowicach. - Słodyczami ze sztucznymi substancjami handlują już tylko nieliczni. Ostatnio z rynku zniknęły miodowe cukierki, bo producent miał problem właśnie z uzyskaniem naturalnego barwnika.

  Skąd zatem takie słodycze w szkołach? I jak bardzo są szkodliwe? - Wszystko zależy od ilości. To tak jakby wypić naraz 1,5 litra kawy i użyć zbyt dużo soli - tłumaczy Lipa. - Dlatego odpowiedzialni powinni być i rodzice i osoby prowadzące szkolne sklepiki.

  Ubiegłoroczne kontrole sanitarno - epidemiologiczne bufetów i sklepików szkolnych pod kątem sztucznych barwników zakończyły się na Śląsku wycofaniem z półek kilkudziesięciu produktów. Szkodliwymi lizakami, żelkami i cukierkami w naszym kraju można jednak nadal handlować. Wystarczy je odpowiednio oznaczyć.

  - Przeprowadziliśmy kontrole w dziesięciu sklepikach szkolnych. Wykryliśmy jeden taki przypadek. To były lizaki z gumą do żucia produkcji kolumbijskiej - Hanna Nabrdalik, zastępca dyrektora gliwickiego sanepidu. - W tym roku również zamierzamy to sprawdzić.

  Jak wykazały kontrole sanitarno - epidemiologiczne niewłaściwie oznakowane były nie tylko chińskie produkty, ale również tureckie, a nawet krajowe.

  Szkodliwe barwniki należą do tzw. grupy Southhampton.
  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  *ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do bzybzy

   bombon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 26

   mieszkam w niemczech,duzo niemieckich marek jest produkowanych w polsce- efekt, katastrofalna jakosc.Ta produkcja oczywiscie zostaje w polsce dla polakow.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zelki

   bombon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 59

   Kto sie za takie chinskie swinstwo bierze, apropo: Te chinskie zelki sa produkowane w polsce.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skad wiesz ze w polsce

   bzybzy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 39

   ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A skąd wiesz, że w chinach

   sarlof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 71

   ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no prosze

   kuku ruku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 102 / 63

   a zelkow na polskim rynku jest multum...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama