Ważne
  Górnicy z RPA zbudują nowy szyb w Dębieńsku

  Górnicy z RPA zbudują nowy szyb w Dębieńsku

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W środę na terenie zlikwidowanej w 2000 roku kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach mają się pojawić inżynierowie z Republiki Południowej Afryki. Są to pracownicy firmy Karbonia.pl, która wchodzi w skład czeskiego koncernu węglowego OKD. To właśnie ta firma w lipcu tego roku otrzymała od Ministerstwa Środowiska koncesję na wydobywanie węgla ze złóż zalegających pod gminą Czerwionka-Leszczyny.
  W środę fachowcy z RPA rozpoczynają prace przy budowie pierwszego kopalnianego szybu. Za sobą mają już próbne odwierty. Przedstawiciele czeskiego potentata węglowego nie chcą na razie zdradzać szczegółów dotyczących inwestycji. Znacznie bardziej rozmowni są jednak urzędnicy z Czerwionki.- Podczas jednego z ostatnich spotkań roboczych, które co kilka tygodni odbywamy z przedstawicielami Karbonii, inwestor poinformował nas, że przy budowie nowych szybów w kopalni zatrudnieni będą fachowcy z Republiki Południowej Afryki. Czesi chcą korzystać z ich wiedzy i doświadczenia, bo to najlepsi znawcy w kwestii budowy szybów sięgających 1400 metrów pod ziemią. W Europie niewiele firm specjalizuje się w budowie zakładów górniczych, które fedrowałyby na takich głębokościach, a fachowcy z RPA są specami w tej dziedzinie, bo mają doświadczenie wyniesione z kopalń złota w Afryce - mówi Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyn.


  To właśnie w Republice Południowej Afryki istnieją kopalnie złota, gdzie cennego kruszcu szuka się nawet 4 kilometry pod ziemią, a najgłębsze wiercenia dochodzą do 10-12 kilometrów. Wiedzę wyniesioną z afrykańskich kopalń inżynierowie mają teraz przenieść na polski grunt. Inwestor deklaruje, że kopalnia w Dębieńsku będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie. Aby tak się stało, Karbonia musi jednak wyłożyć na inwestycję 5 miliardów złotych.

  Pod względem powierzchni nowa kopalnia, tak zwane Dębieńsko I, będzie obejmowała tereny, które przed ośmiu laty wchodziły w skład starego zakładu. Inny będzie natomiast poziom wydobycia. Polscy górnicy w Dębieńsku najgłębiej fedrowali na głębokości 800 metrów. Czesi będą eksploatować złoża dostępne na poziomie od 1000 do 1400 metrów. - Nie będziemy wykorzystywać starej infrastruktury Dębieńska. Musimy budować nowe szyby i korytarze. Chcemy zejść głębiej, gdzie znajdują się bogate pokłady węgla - mówią przedstawiciele czeskiego koncernu.- Z przeprowadzonych badań wynika, że to, co zostało po starej kopalni do niczego się już nie nadaje. Zupełnie inne są już dziś wymogi bezpieczeństwa, technologie i sprzęt. Dębieńsko budowano ponad 100 lat temu i dlatego Czesi nie będą korzystali na przykład z szybu Jan, który przy likwidacji kopalni przed laty jako jedyny nie został zasypany - podkreśla burmistrz.

  Fedrunek na poziomie 1400 metrów sprawi, że Dębieńsko będzie najgłębszą kopalnią w Polsce. Zdaniem naukowców w naszych warunkach i przy obecnym zaawansowaniu technologicznym nie da się zejść niżej. - Już prowadzenie wydobycia na poziomie 1400 będzie trudne. Na takiej głębokości trzeba się liczyć ze wzrostem zagrożeń. Wzrasta poziom metanu, znacznie większe jest także ryzyko występowania tąpnieć, a temperatura pod ziemią sięga ponad30 stopni Celsjusza - mówi profesor Stanisław Piechota z Katedry Górnictwa Podziemnego krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.
  Pracę w nowej kopalni znajdzie ponad 3 tysiące mieszkańców regionu. Kilkuset kolejnych zostanie na pewno zaangażowanych przy budowie zakładu.

  - Do tej pory nie wierzyliśmy w zapewnienia urzędników, że znowu otworzą naszą kopalnię, bo mówiło się o tym od lat, a tymczasem na terenie zakładu praktycznie nic się nie działo. Teraz jednak widzę, że te obietnice są powoli realizowane. To dobrze, że mój 17-letni syn zdecydował się uczyć w szkole górniczej, bo może za kilka lat dostanie na Dębieńsku robotę - mówi Krzysztof Fojcik, mieszkaniec Czerwionki-Leszczyn.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama