Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filmowy szlak Kutza: My też byliśmy paciorkami tego różańca [FILM]

Marcin Zasada
W tym domu, częściowo zburzonym, rodzice Henryka Pusza trwali tak długo, jak było to możliwe
W tym domu, częściowo zburzonym, rodzice Henryka Pusza trwali tak długo, jak było to możliwe ARC
Historia rodziny Habryków z "Paciorków jednego różańca" Kazimierza Kutza to moja historia. Niemal identycznie potoczyły się losy moich rodziców, przesiedlonych z Giszowca do bloku - pisze do nas katowiczanin Henryk Pusz.

"Paciorki jednego różańca" na zawsze utkwiły w mojej pamięci. Ten film odzwierciedla przeżycia moich rodziców i moje. Mieszkaliśmy przy ul. Pszczyńskiej 4, tam się urodziłem i wychowałem. Pamiętam dni, kiedy machina burzenia kochanego Giszowca zaczęła się zbliżać w naszym kierunku. Patrzyliśmy na równane z ziemią sąsiednie domki i wznoszone bloki, tuż za naszym ogrodem. Z drugiej modernizowano drogę Katowice-Tychy, a my w pośrodku tego wszystkiego.

Wkrótce ja wyprowadziłem się na Osiedle Tysiąclecia, a rodzicom obiecano mieszkanie przy ul. Wojciecha. Pokój z kuchnią - tyle nie mogli otrzymać. W domku mieli trzy pokoje, kuchnię i pokój na poddaszu. Przeprowadzka? Jak przenieść cały dobytek do małego mieszkanka? Niemożliwe! Wiedzieli o tym handlarze i jak sępy odwiedzali mieszkańców, chcąc za bezcen odkupić elementy wyposażenia domu czy cenne bibeloty. Zdesperowani rodzice pozbywali się swoich przedmiotów, które towarzyszyły im przez całe życie.

Ojcu nie podobały się nowe bloki, nazywał je koszarami. Trudno dziwić się człowiekowi, który przez latami po pracy spędzał życie na łonie natury. Dwa podwórka , duży ogród i "chlewik", a w nim: kury, gołębie i króliki oraz dwa psy. Co z tym wszystkim zrobić? Widziałem jak ojciec traci wiarę w przyszłość. Rodzice długo zwlekali z przeprowadzką. W pewnym momencie, zupełnie jak pan Habryka w filmie, mieszkali w domu częściowo już wyburzonym. Kiedy w końcu we wrześniu 1977 roku przeprowadzili się do bloku, ojciec całymi dniami siedział przed oknem, jakby nie mogąc odżałować tego wszystkiego, co musiał zostawić za sobą. Popadł w depresję i trzy miesiące później zmarł na zawał w wieku 71 lat. Pisząc o tym też znowu przeżywam tamte chwile, dlatego ten film będzie mi o tym zawsze przypominał. Na pewno niejedna rodzina również tego zaznała.

Pamiętam swoje odczucia po pierwszym obejrzeniu "Paciorków": wzruszenie i żal, że taki los spotkał piękny Giszowiec. Pan Kazimierz oddał w filmie niesamowity realizm tych wydarzeń. Mógłbym nawet powiedzieć, ze film zasługuje na miano dokumentu. To dzięki niemu odkryłem co naprawdę musieli czuć moi rodzice. Mam film na taśmie VHS i za każdym razem kiedy go oglądam, mam wilgotne oczy, a później ogarnia mnie wściekłość, że tak potraktowano żywy organizm. Zrozumiałbym potrzebę wyższą np. budowę zbiornika retencyjnego. Ale żeby tak burzyć zabytek i tak przesadzać ludzi, którzy w tamtym miejscu przez dziesiątki lat zapuszczali korzenie? Nigdy tego nie zrozumiem. Przytoczę słowa Małgorzaty Szejnert, autorki "Czarnego Ogrodu": "A przy tym było widać, że to miejsce było kiedyś cudowne, że na piękne stare zostało nałożone obrzydliwe nowe. W reakcji rodził się we mnie żal i bunt. Chciało mi płakać i chciało mi się kląć". To właśnie to, co my mieszkańcy mogliśmy wtedy czuć.
Opr. MZ

Filmowy szlak Kutza
Śląskie filmy Kazimierza Kutza wyzwalają ogrom wspomnień związanych z miejscami, w których były kręcone i o których opowiadały. Wielu tych zakątków już nie ma, część z nich utraciła dawne oblicze, w niektórych nic się nie zmieniło. Właśnie dlatego przygotowujemy przewodnik po Śląsku inspirowany dziełami Mistrza. I czekamy na Państwa wspomnienia. Fundacja Filmowa Kazimierza Kutza ma świetny pomysł. My też mamy świetny pomysł, dlatego połączyliśmy siły.

Na pytanie o niezapomniane krajobrazy przywodzące na myśl dzieła pana Kazimierza, większość z nas odpowie bez namysłu: Nikiszowiec, Giszowiec, kopalnia Wujek. Ale kto pamięta, którędy przed Niemcami uciekali śląscy powstańcy w "Soli ziemi czarnej"? Albo którędy sunął kondukt pogrzebowy w "Paciorkach jednego różańca"? Na te i wiele innych pytań odpowie "Filmowy szlak Kutza". Państwa przeżycia związane z zakątkami Śląska uwiecznionymi w filmach Mistrza ślijcie na adres [email protected].

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
*Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo