Zygmunt Broniarek - dziennikarz, pisarz, poliglota - nie...

  Zygmunt Broniarek - dziennikarz, pisarz, poliglota - nie żyje

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Dziennikarz i publicysta, autor kilkunastu książek, były korespondent "Trybuny Ludu" i felietonista "Trybuny" Zbigniew Broniarek zmarł w piątek nad ranem w Warszawie. Miał 87 lat.
  Informację o śmierci Broniarka potwierdził rzecznik prasowy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie płk dr Piotr Dąbrowiecki. Dodał, że redaktor był leczony w tym szpitalu od ok. tygodnia.

  Zygmunt Broniarek urodził się w 1925 roku na warszawskiej Pradze. Studiował ekonomię na SGH. Dziennikarzem został w 1944 r. Po wyzwoleniu stolicy zaczął pracować w "Życiu Warszawy". Od 1950 r. w "Rzeczpospolitej" był redaktorem działu zagranicznego, później przeszedł do "Trybuny Ludu".
  Z .ramienia tej redakcji był korespondentem w USA, Ameryce Łacińskiej, Azji, Paryżu i Sztokholmie. W latach 80. był członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL (powołanego po rozwiązaniu przez władze stanu wojennego SDP). Po 1989 r. był publicystą "Trybuny".

  Broniarek w 1975 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W latach 80. dostawał liczne nagrody dziennikarskie m.in. nagrodę główną SDP, Złoty Ekran i Wiktora. W 2002 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski "za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i osiągnięcia w działalności publicystycznej" przyznał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą OOP.

  Napisał kilkanaście książek, w tym "Kulisy polityki" i "Broniarek uczy języków - 365 dni z angielskim". PAP

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chinka

   Chinka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 24

   Towarzysz, piewca tak ktoś pisze, ale niech mi powie taki "mądrala" czy zna tyle jezyków obcych, czy potrafi tak barwnie i mądrze mówić, pisać, mieć taką wiedzę? Chyba do pięt nie sięga Broniarkowi!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Towarzysz

   Olek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 24

   czerwony piewca cześć jego pamięci

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama