Ważne
  Częstochowa ma pieniądze na in vitro, ale nie może ich...

  Częstochowa ma pieniądze na in vitro, ale nie może ich wydać!

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zabieg in vitro

  Zabieg in vitro ©Karina Trojok

  Częstochowa jest coraz bliżej porażki w walce o dofinansowanie zabiegów in vitro. Rada Miasta po burzliwych obradach pod koniec ubiegłego roku przyjęła budżet, w którym znalazł się zapis o zarezerwowaniu na ten cel 110 tysięcy złotych, ale wszystko wskazuje, że z powodu braku stosownej ustawy miasto nie będzie mogło ich uruchomić.
  Zabieg in vitro

  Zabieg in vitro ©Karina Trojok

  Problem wychwyciła w lutym Regionalna Izba Obrachunkowa, która zakwestionowała uchwałę częstochowskiej rady. - W budżecie mogą się znaleźć środki zarezerwowane na in vitro, ale miasto nie może ich wydać, bo nie ma na to żadnej ustawy - mówi January Wójcik z RIO.

  In vitro w Częstochowie: PiS razem z Kurią częstochowską przeciwko finansowaniu

  Sprawą zajęli się prawnicy, którzy mieli się zastanowić, jak rozwiązać legislacyjny pat. Wszystko wskazuje jednak na to, że Częstochowa będzie musiała poczekać na uchwałę Sejmu w sprawie in vitro.

  Władze miasta twierdzą wciąż, że szukają rozwiązania i nawet wyślą do Sejmu projekt nowelizacji ustawy, ale szanse na to, że same uporają się z tym problemem sama są coraz mniejsze.

  - Trwają prace nad stroną prawną całego przedsięwzięcia. W chwili obecnej trudno ocenić kiedy otrzymamy interpretację prawną zgłoszonych przez nas wątpliwości - twierdzi Grażyna Stramska-Świerczynska, naczelniczka Wydziału Zdrowia.
  Jednym z rozwiązań mogłoby być napisanie specjalnego programu medycznego takiego, jak w przypadku szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy (HPV).

  Sprawa najbardziej interesuje pary, które zamierzały się starać o dofinansowanie na zabieg in vitro. Tym bardziej, że specjalny zespół ds. in vitro opracował już regulamin dofinansowania. Pomoc w wysokości 3 tysięcy złotych miała objąć w sumie 36 par, które przynajmniej od roku mieszkają w Częstochowie. Do zabiegów kwalifikowałyby się tylko kobiety między 25 a 37 rokiem życia. Wieku mężczyzn nie określono. Pary musiałyby z własnej kieszeni pokryć resztę kosztów. Zabieg in vitro w zależności od kliniki kosztuje od 6 do 9 tysięcy zł.

  Samorząd Częstochowy chce dopłacać 110 tys. zł do zabiegów in vitro

  Częstochowa najprawdopodobniej będzie musiała poczekać na ustawę o in vitro, ale ta raczej szybko nie zostanie przegłosowana. W Sejmie jest kilka projektów ustaw i wszystkim towarzyszą kontrowersje. Najwięcej dyskusji budzą dwie kwestie: zamrażania zarodków i postępowania z zamrożonymi zarodkami oraz dostępności do usług. Niektórzy jak Małgorzata Kidawa-Błońska proponują, żeby in vitro mogły stosować nie tylko małżeństwa, ale też pary i kobiety samotne.

  Jak udało się nam ustalić Sejm szybko nie zajmie się ustawą o in vitro. - Teraz najważniejsze są kwestie reformy emerytalnej i funduszu kościelnego. In vitro zajmiemy się później. Działania prezydenta Matyjaszczyka są sprawnym marketingiem. Dzięki in vitro o Częstochowie zrobiło się głośno, a od początku było wiadomo, że wyjdą z tego nici - mówi Izabela Leszczyna, posłanka PO.

  Najgłośniej przeciwko in vitro protestowała Unia Laikatu Katolickiego. Mieszczące się w Częstochowie stowarzyszenie napisało w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Krzysztof Janus, wiceprezes Unii Laikatu Katolickiego (ULK) w Częstochowie dołączył do skargi 1800 podpisów popierających ją mieszkańców miasta, ale zapewniał, że może być ich więcej. - Gmina nie może wykonywać zadań z zakresu właściwości rządu lub państwa, bez zlecenia jej tych zadań - twierdzi Janus.

  CZYTAJ WIĘCEJ o proteście Unii Laikatu Katolickiego

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  *ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   in vitro

   zbulwersowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 12

   najlepiej byłoby dla tych tak naprawdę "pseudokatolików" którymi są bez wątpienia ludzie z Unii Laikatu Katolickiego aby te pieniądze trafiły wręcz do nich, zamówili by sobie pewnie z kilka...rozwiń całość

   najlepiej byłoby dla tych tak naprawdę "pseudokatolików" którymi są bez wątpienia ludzie z Unii Laikatu Katolickiego aby te pieniądze trafiły wręcz do nich, zamówili by sobie pewnie z kilka tysięcy nowych paciorków i mocherowych berecików, Oni maja to głeboko w d.....e ,,,, ze niektórzy ludzie pragną mieć dziecko a jedyna szansą na to jest in vitro. Ciekawe jest jeszcze to ze osoby które najgłośniej krzyczą aby nie wspomagać in vitro to są osoby które maja swoje dzieci i nie rozumieją za grosz tego problemu. Dla mnie te osoby sa osobiście upośledzone psychicznie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama