Betonowa Kostka i Superjednostka: Pałac ślubów i plac PTG...

  Betonowa Kostka i Superjednostka: Pałac ślubów i plac PTG [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Betonowa Kostka i Superjednostka: Pałac ślubów i plac PTG [ZDJĘCIA]
  1/11
  przejdź do galerii
  Betonowa Kostka, antynagroda za najgorszą realizację w przestrzeni publicznej dla katowickiego magistratu za wyburzenie pałacu ślubów przy alei Korfantego w Katowicach. Superjednostka, nagroda za najlepszą realizację - także dla katowickich urzędników za katowickim urzędnikom za modernizację placu przed Pomnikiem Trudu Górniczego.
  Oba plebiscyty organizowane przez Stowarzyszenie Moje Miasto rozstrzygnięto wczoraj. Nominacje do antynagrody i nagrody przez ostatni miesiąc nadsyłali internauci. Decydowało jury, zasada jest taka, że SMM powołuje w jego skład osoby nie związane zawodowo z architekturą. I tak w tym roku jurorami byli wykładowca Akademii Sztuk Pięknych Szymon Kobylarz, muzyk Mietek Waluś, Grzegorz Wójkowski, prezes Stowarzyszenia Bona Fides, Paweł Wyszomirski z Inicjatywy Napraw Sobie Miasto i dziennikarz Marek Omelan.


  ZOBACZ WSZYSTKIE NOMINOWANE REALIZACJE ARCHITEKTONICZNE DO BETONOWEJ KOSTKI I SUPERJEDNOSTKI

  Kostka za architektoniczny bubel 2011 r. została przyznana jednogłośnie. Parking w miejscu zaprojektowanego przez Mieczysława Króla ma być realizacją tymczasową, do czasu aż znajdzie się inwestor zainteresowany wybudowaniem w tym miejscu wysokościowca. Co nie zmienia faktu, że rozbiórka i wyrównanie terenu pod parking pochłonęło ok. 300 tys. zł z kasy Katowic. A inwestora jak nie było, tak nie ma. - I każdy kolejny miesiąc to potwierdza - komentował Wójkowski. - To architektura PRL, która wywołuje pewne kontrowersje - tłumaczył nominację Łukasz Brzenczek z SMM. - Tak, ale jest pomnikiem tych czasów - odpowiadał Waluś. Członkowie jury zgodnie przyznali, że z wyburzeniem można było poczekać, aż znajdzie się inwestor, a do tego czasu budynek przeznaczyć na cele związane z kulturą. - Była propozycja, aby udostępnić go organizacjom pozarządowym - przypomniał Wójkowski. Pałacem była też zainteresowana Instytucja Kultury Miasto Ogrodów.

  Zgodnie chwalili też nominację do Superjednostki - modernizację pomnika PTG. Ale już zgody, czy za realizację nagroda się należy nie było. Ostatecznie przy trzech głosach "za" nominacja zwyciężyła. Przypomnijmy, że pomnik oczyszczono, a plac, który jest mekką deskorolkarzy zmodernizowano przy okazji budując na nim skate park. - To sygnał, że warto słuchać ludzi - ocenił Wójkowski. Ludzi posłuchały władze Katowic. Kilka lat temu urzędnicy planowali pomnik przenieść, a jego dotychczasowe miejsce przeznaczyć na inwestycję - np. hotel, albo biurowiec. Zaprotestowali deskorolkarze z całego kraju, protest odbił się też szerokim echem za granicą. W efekcie urzędnicy ustąpili, a do projektowania modernizacji zaprosili przedstawicieli skaterów.

  W sumie nominacji do Superjednostki było pięć - oprócz PTG - biurowiec FIS-SST w Gliwicach (dwa głosy "za"), który powstał pomiędzy odnowionymi budynkami kopalni a wyrobiskową hałdą, gmach biblioteki akademickiej uniwersytetów Śląskiego i Ekonomicznego - CINiBA w Katowicach, modernizacja elewacji Spodka i przebudowa domu jednorodzinnego w Świętochłowicach. Z kolei o Betonową Kostkę rywalizowały - oprócz wyburzenia USC - "Wieża Eiffla", czyli ogromny słup wysokiego napięcia postawiony przy Spodku, błotnisty parking przy biurowcu Graniczna 56 na os. Paderewskiego oraz dobudówka do zabytkowego pawilonu dawnego rentgena w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  *ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama