Urzędnicy wygrali wojnę o wyższe płace

  Urzędnicy wygrali wojnę o wyższe płace

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Do tej pory na Śląsku o wyższe pensje upominali się górnicy, kolejarze i pracownicy służby zdrowia. Natomiast w Rybniku o wyższe zarobki upomnieli się urzędnicy.
  Prezydent miasta mając przed oczami widmo sporu zbiorowego, ugiął się pod żądaniami przedstawicieli aż dziewięciu związków zawodowych i przyznał wszystkim pracownikom jednostek miejskich podwyżkę w wysokości 150 złotych na etat. Negocjacje płacowe trwały trzy dni.

  - Każdy z 750 pracowników dostanie podwyżkę. Początkowo prezydent proponował nam dodatek w wysokości zaledwie 70 złotych, co stanowiłoby podwyżkę rzędu niecałych czterech procent, a my wywalczyliśmy 12 procent - cieszy się Andrzej Kopka, szef związku Magistrat, działającego w urzędzie miejskim. - Myślę, że szalę zwycięstwa na naszą stronę przeważył fakt, że po raz pierwszy wszystkie organizacje związkowe mówiły jednym głosem - dodaje.

  Oprócz 150 zł, wszyscy dostaną też dwie nagrody: z okazji dnia pracownika socjalnego 150 złotych i tyle samo premii świątecznej. Nie oznacza to jednak, że wszyscy pracownicy w styczniu dostaną wypłatę wyższą o równe 150 złotych. Kryteria i sposób podziału podwyżki będzie ustalany dopiero pod koniec roku. - Pieniądze będą rozdzielane według tego, na ile dana osoba jest przydatna dla zakładu i jak angażuje się w pracę. Chciałbym, żeby więcej dostali na przykład operatorzy ciężkiego sprzętu zatrudnieni w ZGM, bo na odpływ takich pracowników nie możemy sobie pozwolić - tłumaczy prezydent. O tym, kto ile dostanie, zdecydują kierownicy poszczególnych jednostek. Podwyżka dla pracowników wszystkich rybnickich jednostek miejskich będzie kosztować władze miasta około 15 milionów złotych.

  Czy brak akceptacji podwyżek ze strony władz miasta oznaczałby strajk? Nie, bo zgodnie z ustawą o pracownikach służby cywilnej urzędnicy podobnie jak policjanci i strażacy strajkować nie mogą. Gdyby jednak chcieli, to potrafiliby skutecznie sparaliżować pracę urzędu, wprowadzając tak zwany strajk włoski. Pomysłów na zmuszenie władz do podniesienia pensji polskim urzędnikom do tej pory nie brakowało. W maju tego roku pracownicy łódzkiej administracji w ramach protestu chcieli przychodzić do pracy w swetrach, zamiast w garniturach i garsonkach.

  Dla prezydenta Fudalego kwestia podwyżek to wyjątkowo gorzka pigułka do przełknięcia. Jeszcze w czerwcu zapowiadał, że o podwyżce nie ma mowy, bo średnia pensja pracownika UM wynosi około 2700 złotych. Ze statystycznych danych wynika, że na tle pracowników innych urzędów, Rybnik nie wypada wcale tak blado. Mniej więcej tyle samo zarabiają w Jastrzębiu Zdroju i Sosnowcu. Na 300 złotych więcej może liczyć referent zatrudniony w Urzędzie Miasta w Bielsku-Białej.

  - Średnia pensja na stanowisku referenta wynosi 2090 złotych brutto. W tym roku w urzędzie nie było podwyżek wynagrodzeń. O każdej podwyżce u nas decyduje prezydent miasta - mówi Dorota Fąferko, z biura prasowego bielskiego magistratu. Prawie 3200 złotych brutto dostaje natomiast bielski inspektor.

  O 10 procent wzrosły w tym roku wynagrodzenia katowickich pracowników jednostek miejskich. - Pierwszą podwyżkę dostaliśmy w styczniu i wyniosła 2,3 procenta, druga była w maju i kształtowała się na poziomie 7,7 proc. Obecnie referent w naszym urzędzie zarabia średnio 1755 złotych, a inspektor 3019 zł - mówi Waldemar Bojarun, rzecznik katowickiego magistratu.

  Ostatnią podwyżkę jastrzębscy urzędnicy otrzymali w lipcu tego roku i wynosiła średnio 150 zł brutto. Średnia zasadnicza płaca brutto bez wysługi lat na stanowisku referenta wynosi 1642 złote. 500 złotych więcej zarabia podinspektor, a 2716 złotych to średnie wynagrodzenie inspektora w jednym z wydziałów w jastrzębskim urzędzie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama