Katowice: Zabytkowy tramwaj-muzeum wyruszy w trasę...

  Katowice: Zabytkowy tramwaj-muzeum wyruszy w trasę [ROZKŁAD JAZDY]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Zabytkowy tramwaj-muzeum wyruszy w trasę [ROZKŁAD JAZDY]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©muzeumslaskie.pl

  Palmy wielkanocne, barwne kostiumy obrzędowe, rzeźby ludowe będzie można obejrzeć w muzealnym tramwaju przygotowanym przez Muzeum Śląskie w Katowicach. Tramwaj wyruszy w trasę we wtorek. Pasażerowie dostaną w ramach świątecznego upominku nasiona rzeżuchy.
  W ramach projektu "Świąteczna jazda" pasażerowie tego jedynego świątecznego tramwaju na Śląsku będą mogli zobaczyć kolekcję eksponatów związanych z wiosenną symboliką życia, obyczajowością, historią i zwyczajami Wielkiej Nocy.

  - Przygotowana w tramwaju wystawa zaprezentuje zwyczaje wielkanocne charakterystyczne dla Śląska i Zagłębia, pokaże, które tradycje są wspólne, a które nas różnią. Poznamy zarówno obyczaje charakterystyczne dla konkretnego regionu, jak palenie Judasza w Skoczowie, a także przybliżymy obrzędy święcenia palm celebrowane na całym Śląsku - poinformowało MuzeumŚląskie w Katowicach.

  Na mobilnej wystawie będzie można obejrzeć palmy wielkanocne, archiwalne fotografie i pocztówki przedstawiające symbolikę świąteczną, rzeźby współczesnych artystów ludowych - np. Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej, a także kostiumy członków specjalnej honorowej straży stojącej przy grobie Chrystusa. W gminie Koziegłowy członków takiej straży nazywa się Turkami. Zwykle są ubrani w kolorowe stroje oraz maski, uczestniczą także w procesji rezurekcyjnej.

  Muzealny tramwaj będzie kursował po Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Sosnowcu, Będzinie, Czeladzi i Dąbrowie Górniczej. Będzie można odbyć przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów lub zwiedzać wystawę na wybranych przystankach.

  Pasażerowie dostaną w ramach świątecznego upominku nasiona rzeżuchy z instrukcją hodowli.

  Rozkład jazdy świątecznego tramwaju znajduje się na stronie www.muzeumslaskie.pl

  W dotychczasowych siedmiu edycjach "Świątecznej jazdy" przybliżano w ten sposób tradycje świętowania związane z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem.

  Podczas pierwszej akcji świątecznej tramwajową wystawę zwiedziło 1,6 tys. osób, podczas ostatniej - ok. 5 tys. Tramwaj w ramach ósmej edycji "Świątecznej jazdy" będzie jeździł od wtorku do 10 kwietnia. PAP


  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama