Jarzy Szmajda, prezes katowickiego ZNP: Belfer pracuje ok....

  Jarzy Szmajda, prezes katowickiego ZNP: Belfer pracuje ok. 50 godz. tygodniowo

  KD

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ile pracuje nauczyciel? Odpowiedź na to pytanie większości z naszych czytelników podnosi ciśnienie do granic wytrzymałości. Nie wierzycie? Dowód poniżej:
  Jarzy Szmajda, prezes katowickiego ZNP: Belfer pracuje ok. 50 godz. tygodniowo

  ©Karina Trojok

  "Nauczyciele się nie przemęczają, świadczy o tym wynik matur wstępnych - 3/4 uczniów nie wykazało się żadną wiedzą. Poza tym 18 godz. tygodniowo to już limit. Z czego to zmęczenie. I tak mają wolne, bo rekolekcje, bo ferie, a to świąteczne, a to zimowe, później wakacje i znowu przerwa zimowa. I tak w nieskończoność. I jeszcze urlop zdrowotny, najlepiej rok".

  To tylko jeden z lawiny komentarzy, jakie posypały się na stronie dziennikzachodni.pl pod zeszłotygodniowym tekście na temat zmian, jakie w Karcie Nauczyciela chce wprowadzić Śląskim Związek Gmin i Powiatów. Co, o czasie pracy, mają do powiedzenia sami nauczyciele zapytaliśmy ich przedstawiciela.


  Rozmowa z Jerzym Szmajdą, prezesem katowickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego

  W Polsce nauczyciele spędzają przy tablicy najmniej czasu w Europie. Tak wynika z najnowszych badań agendy Komisji Europejskiej Eurydice, które przedstawiliśmy na łamach DZ w zeszłym tygodniu. Pan się z nimi nie zgadza. Wyniki są nieprawdziwe?
  Nie, są prawdziwe, ale tylko w jednym przypadku - jeśli dotyczą jednego kraju, a nie porównują czas pracy nauczycieli w całej Europie. Chodzi o to, że godziny pracy belfrów w zależności od kraju zostały podane w różny sposób. My podawaliśmy godziny zegarowe, zaś na Łotwie, gdzie lekcja trwa 40 minut, zliczono godziny lekcyjne. W efekcie w Polsce godzina oznacza 60 minut pracy nauczyciela, zaś na Łotwie godzina oznacza 40 minut. Dlatego Łotwa znalazła się w czołówce państw, zaś Polska na końcu listy czasu pracy przy tablicy nauczycieli. Już zwróciliśmy się do Ministerstwa Edukacji Narodowej, by wyjaśnili tę sprawę.

  Co chcecie uzyskać?
  By w przyszłości Komisja Europejska zwróciła uwagę, aby wszystkie państwa, które biorą udział w podobnych badaniach stosowały jeden i ten sam schemat podawania czasu pracy nauczycieli. Dzięki temu badanie będzie w pełni wiarygodne.

  To ile godzin pracuje nauczyciel w naszym kraju?
  Najkrótsze tygodniowe pensum nauczyciela (praca z uczniem przy tablicy - przyp. red.) wynosi 19 godzin, są i tacy, którzy pracują po 25 godzin. Natomiast nie ma tu wliczonych dodatkowych obowiązków, na przykład sprawdzania testów czy pracy w kółkach zainteresowań. Jeśli zliczyć cały czas, jaki nauczyciel poświęca na pracę, to w tygodniu wyjdzie średnio 50 godzin, czyli za jeden dodatkowy dzień pracy nikt nam nie płaci.

  Większość ludzi, szczególnie tych niezwiązanych z oświatą, uważa, że macie więcej dni wolnych niż pracy, do tego wycieczki, wyjazdy do kina. Ten pogląd musi mieć swoje źródło.
  To efekt nagłaśniania niefortunnych wypowiedzi nauczycieli. Któryś z nich powie, że w południe skończył pracę w szkole. To może być prawdą, jednak już nie doda, że wychodzi z niej z pełną siatką prac do sprawdzenia. A to już robi w domu. Mam wrażenie, że jeśli coś takiego usłyszą ludzie, którzy pracują pięć dni w tygodniu po osiem godzin od 7 do 15, po prostu zazdroszczą. Różnica jest jedna, nawet jeśli nauczyciel pracuje krócej, to zawsze musi dać z siebie 100 procent. Do tego ludzie nie pamiętają, że wyjazd na zieloną szkołę, to 24 godziny pracy na okrągło, za które nie dostajemy pieniędzy. Nikt nie pomyśli też, że za uczniów odpowiadamy zarówno przed rzecznikiem dyscyplinarnym jak i prokuraturą.

  Pod koniec roku poznamy wyniki pierwszego, przeprowadzonego na tak dużą skalę, badania czasu pracy nauczycieli w Polsce. Jednak już słychać zdania, że wyniki są z góry przesądzone, że mają potwierdzić tezę zapracowanego belfra.
  Oczekuję, że wyniki tych badań w końcu otworzą ludziom oczy, na to jak rzeczywiście wygląda praca nauczycieli. Liczę, że metodologia wybrana przez Instytut Badań Edukacyjnych pozwoli na pełny obiektywizm.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieroby!

   xxx2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 23

   Ja mam 4 nauczycieli w rodzinie i zaden sie nie przemecza. Wakacje, znizki, urlopy zdrowotne... jak oni tacy biedni, to niech pracuja w soboty i niedziele. Gady!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gad gad

   profesor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Gad i czarna owca w rodzinie to ty. Z nauczycielskiej rodziny pochodzisz, a oczerniasz jakby cie cale zycie lali w szkole - gad pasozyt. Pozdrowienia dla pajacy co nie znaja belfra pracy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan prezes

   kot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 13

   Jeszcze 2 lata temu pan prezes wyrzucal spoleczne pieniadze zakupujac komputery,ktore do dzis stoja nieuzywane.Dlaczego nikt tego pana nie rozliczyl?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan prezes

   kot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

   Jeszcze 2 lata temu pan prezes wyrzucal spoleczne pieniadze zakupujac komputery,ktore do dzis stoja nieuzywane.Dlaczego nikt tego pana nie rozliczyl?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   praca nauczyciela

   Agnieszka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 34

   mam dziecko w 3 ciej klasie, pani wychowawczyni ma tylko z tą klasą zajęcia w sumie 18 godz tygodniowo i nie sadzę Panie prezesie że poprawienie ich wypracowań zajmuje jej 32 godziny w tygodniu ,...rozwiń całość

   mam dziecko w 3 ciej klasie, pani wychowawczyni ma tylko z tą klasą zajęcia w sumie 18 godz tygodniowo i nie sadzę Panie prezesie że poprawienie ich wypracowań zajmuje jej 32 godziny w tygodniu , sprawdzian dla grupy 24 uczni jest co najwyzej raz w miesiącu. Wniosek albo nieudolny prezes albo nauczycielzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szanowna Pani

   BLeF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 20

   Szanowna Pani,
   z całym szacunkiem, ale dlaczego jako rodzic nie domaga się Pani, aby sprawdzianów było więcej?
   Dlaczego nie wymaga Pani od nauczyciela rozliczenia się z 19-tej godziny?...rozwiń całość

   Szanowna Pani,
   z całym szacunkiem, ale dlaczego jako rodzic nie domaga się Pani, aby sprawdzianów było więcej?
   Dlaczego nie wymaga Pani od nauczyciela rozliczenia się z 19-tej godziny?
   Dlaczego nie wymaga Pani od nauczyciela zadawania dodatkowych zadań dla swojego dziecka? To Pani prawo i obowiązek jednocześnie. Posiadacie Państwo Radę Rodziców dlaczego nie zgłosi Pani do przewodniczącego prośby o wyjaśnienie sprawy "złego" w Pani odczuciu nauczyciela. Nie wspomnę już o poinformowaniu dyrekcji szkoły, przedstawiciela kuratorium Tak naprawdę akceptuje Pani taki stan rzeczy. Najrozsądniej jest narzekać a nie działać. To bardzo bezpieczne pozostawić sobie tzw. furtkę wyjścia. W razie niepowodzeń dziecka zawsze można zrzucić winę na nauczyciela. Oczywiście, ale gdzie jest i jaka jest Pani rola w życiu Pani dziecka?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   praca nauczyciela

   zz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 14

   Zapomina sie ze 40 godzin pracy to 40 x 60 minut=2400 minut.
   Tyle pracuje zwykly pracobiorca.
   Zas u nauczyciela 19x 45minut=855 minut
   Czyli praca nauczyciela w tygodniu to troche wiecej jak 1/3...rozwiń całość

   Zapomina sie ze 40 godzin pracy to 40 x 60 minut=2400 minut.
   Tyle pracuje zwykly pracobiorca.
   Zas u nauczyciela 19x 45minut=855 minut
   Czyli praca nauczyciela w tygodniu to troche wiecej jak 1/3 pracy zwyklego pracobiorcy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Praca nauczyciela

   Geo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

   Zapominasz o dyżurach na przerwach i przygotowaniu się do następnej lekcji. Tokarz też nie pracuje non stop. Musi przygotować narzędzia, maszynę i dopiero wtedy zaczyna toczyć. A aktor w teatrze,...rozwiń całość

   Zapominasz o dyżurach na przerwach i przygotowaniu się do następnej lekcji. Tokarz też nie pracuje non stop. Musi przygotować narzędzia, maszynę i dopiero wtedy zaczyna toczyć. A aktor w teatrze, czy nie musi się przygotować do przedstawienia, ubrać, ucharakteryzować. Więc nie pisz bzdur.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obluda

   tt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 35

   Gdyby nauczyciele tak pracowali w sektorze prywatnym jak" pracuja "w szkole,to by wlasciciel firmy ich juz dawno wywalil na zbty pysk.Pensum tygodniowe nauczyciela w Polsce to 19 godzin.Nauczyciel...rozwiń całość

   Gdyby nauczyciele tak pracowali w sektorze prywatnym jak" pracuja "w szkole,to by wlasciciel firmy ich juz dawno wywalil na zbty pysk.Pensum tygodniowe nauczyciela w Polsce to 19 godzin.Nauczyciel w Niemczech
   ma pensum 24-28 godzin tygodniowo,a na emeryture przechodzi w wieku 65 lat,obojetnie czy to kobieta czy mezszczyzna.Polski nauczyciel po "przepracowaniu" 30 lat idzie na emeryture.Taka jest prawda.A te bajeczki ze nauczyciele sprawdzaja prace uczni w domu to fikcja.Dlaczego nie robia to w szkole?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cienko gosciu

   profesor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Za takie kalumie takie globy jak ty powinniscie placic mi odszkodowanie. Jak sie zatrudniakem to po 30 latach bylbym na emeryturze. Ale prawo sie zmienilo i teraz musze do 67r.z. pracowac. Mam mase...rozwiń całość

   Za takie kalumie takie globy jak ty powinniscie placic mi odszkodowanie. Jak sie zatrudniakem to po 30 latach bylbym na emeryturze. Ale prawo sie zmienilo i teraz musze do 67r.z. pracowac. Mam mase obowiazkow ponad 20 godzinami obowiazkowymi. Nie narzekam ale jak czytam takie baranskie wypowiedzi to noz sie otwiera w kieszeni. Pozdrowienia dla pajacy co nie znaja belfrow pracy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nauczyciel pracuje ......... 50 godz/tyg ??? WIĘKSZYCH BZDUR NIE SŁYSZAŁEM od czsu .....

   krzyś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 33

   ...expose tuska !!!!!!!!!!
   a jeżeli "PRACUJA" po 50 to dlaczego nie zgadzaja się - jak chca gminy - cas prcy po 40 godz !!! (w szkole) WÓWCZAS NIC DO DOMU NIE MUSZĄ BRAĆ !!!...rozwiń całość

   ...expose tuska !!!!!!!!!!
   a jeżeli "PRACUJA" po 50 to dlaczego nie zgadzaja się - jak chca gminy - cas prcy po 40 godz !!! (w szkole) WÓWCZAS NIC DO DOMU NIE MUSZĄ BRAĆ !!!
   OBŁUDA , OBŁUDA i jeszcze raz OBŁUDA !!!!!!!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czas pracy nauczyciela

   Geo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Nie słyszałeś, bo nie pracujesz w szkole. Ja jestem nauczycielem w liceum. Uczę informatyki i prowadzę ogólnopolski serwis edukacyjny. Policzmy:
   lekcje - 20 godz.
   koło - 2 godz.
   przygotowanie...rozwiń całość

   Nie słyszałeś, bo nie pracujesz w szkole. Ja jestem nauczycielem w liceum. Uczę informatyki i prowadzę ogólnopolski serwis edukacyjny. Policzmy:
   lekcje - 20 godz.
   koło - 2 godz.
   przygotowanie do lekcji - 4 godz
   sprawdzanie prac - 2
   codziennie po 5-6 godzin przy serwisie łącznie z sobotami i niedzielami (pisanie artykułów, programów, tworzenie grafiki, słowników) - 7 x 5 = 35

   Razem 28 + 35 = 63 godzin (a przyjąłem wersję optymistyczną, zwykle jest dużo więcej, np. podczas egzaminów, wycieczek, rad i szkoleń). Proszę, zamień się ze mną, jeśli potrafisz.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czas pracy..

   PLB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 7

   Czyli czas pracy jako belfer masz na poziomie 28 godzin pracy, licząc, że lekcja to godzina zegarowa (a faktycznie to 45 minut).

   Czy prowadzenie ogólnopolskiego serwisu jest Twoim obowiązkiem...rozwiń całość

   Czyli czas pracy jako belfer masz na poziomie 28 godzin pracy, licząc, że lekcja to godzina zegarowa (a faktycznie to 45 minut).

   Czy prowadzenie ogólnopolskiego serwisu jest Twoim obowiązkiem zgodnym z etatem nauczyciela?

   28 godzin to jest faktyczny czas pracyzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama