Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podaruj 1 procent: Pomoc od serca bez podatku

Mariusz Urbanke
Setki organizacji pożytku publicznego otrzymują od nas wsparcie w ramach odpisu 1 proc. podatku. Część tych przekazów jest dokładnie adresowana - osoba przekazująca 1 proc. określa, że chce, by pieniądze trafiły do konkretnego podopiecznego. Tu jednak rodzi się pytanie: czy osoba, która otrzymuje pomoc od stowarzyszenia lub fundacji, powinna zapłacić podatek?

- W pierwszych latach obowiązywania przepisów pozwalających przekazać 1 procent podatku na cel charytatywny (przypomnijmy: taka możliwość istnieje od 2004 roku), zdarzały się interpretacje organów podatkowych, które uznawały, że wpłata 1 proc. podatku na subkonto to darowizna, a ściślej mówiąc - polecenie darczyńcy - mówi Katarzyna Rola-Stężycka z Tax Care. - Pogląd ten został jednak wyparty przez zasadniczy argument - podatek, jaki wynika z zeznania, nie jest majątkiem podatnika, chociaż z jego środków musi być zapłacony. Jest to należność publicznoprawna. Podatnik ma jedynie możliwość decydowania o sposobie jego wykorzystania, w tej właśnie niewielkiej części - 1 proc. - dodaje.

Obecnie można więc spać spokojnie i nie obawiać się o konieczność zapłaty podatku dochodowego od otrzymanych kwot czy refundowanych wydatków na leczenie lub rehabilitację.

- Jeśli bowiem organizacja działa jako pomoc społeczna, to znaczy jej statut przewiduje tego rodzaju działalność, wówczas podopieczny korzysta ze zwolnienia i podatku nie trzeba płacić - podkreśla Katarzyna Rola-Stężycka.

Jak znaleźć KRS

Gdzie szukać organizacji pożytku publicznego, której chcemy podarować 1 procent podatku?

Najlepiej oprzeć się na wykazach i numerach KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), które są na oficjalnych stronach resortu pracy oraz finansów.

www.e-deklaracje.gov.pl - to strona Ministerstwa Finansów, na której znajdziemy użyteczną wyszukiwarkę organizacji pożytku publicznego.

www.pozytek.gov.pl - na tej stronie znajdziemy wykaz organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawnionych do otrzymania
1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. wraz z numerami rachunków bankowych przygotowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Tam też dostępna jest baza sprawozdań organizacji pożytku publicznego.

Bardzo ważne jest właściwe podanie danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS organizacji, spowoduje, że pieniądze nie będą przekazane na rzecz organizacji (korekta tych danych może okazać się niemożliwa).

Uwaga! Na liście OPP umieszczonych jest kilka tysięcy organizacji, ale możemy obdarować tylko jedną z nich.
Wypełnienie wniosku jest proste i polega wyłącznie na podaniu numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego jednej wybranej organizacji oraz wysokości kwoty na jej rzecz nieprzekraczającej 1 proc. należnego podatku.

W 2011 r. wniosek o przekazanie 1 proc. podatku znalazł się w ponad połowie wszystkich zeznań złożonych w województwie śląskim, a łączna kwota przekazana organizacjom przekroczyła 52 mln złotych.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
*Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!