Podaruj 1 procent: Pomoc od serca bez podatku

  Podaruj 1 procent: Pomoc od serca bez podatku

  Mariusz Urbanke

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Setki organizacji pożytku publicznego otrzymują od nas wsparcie w ramach odpisu 1 proc. podatku. Część tych przekazów jest dokładnie adresowana - osoba przekazująca 1 proc. określa, że chce, by pieniądze trafiły do konkretnego podopiecznego. Tu jednak rodzi się pytanie: czy osoba, która otrzymuje pomoc od stowarzyszenia lub fundacji, powinna zapłacić podatek?
  - W pierwszych latach obowiązywania przepisów pozwalających przekazać 1 procent podatku na cel charytatywny (przypomnijmy: taka możliwość istnieje od 2004 roku), zdarzały się interpretacje organów podatkowych, które uznawały, że wpłata 1 proc. podatku na subkonto to darowizna, a ściślej mówiąc - polecenie darczyńcy - mówi Katarzyna Rola-Stężycka z Tax Care. - Pogląd ten został jednak wyparty przez zasadniczy argument - podatek, jaki wynika z zeznania, nie jest majątkiem podatnika, chociaż z jego środków musi być zapłacony. Jest to należność publicznoprawna. Podatnik ma jedynie możliwość decydowania o sposobie jego wykorzystania, w tej właśnie niewielkiej części - 1 proc. - dodaje.

  Obecnie można więc spać spokojnie i nie obawiać się o konieczność zapłaty podatku dochodowego od otrzymanych kwot czy refundowanych wydatków na leczenie lub rehabilitację.

  - Jeśli bowiem organizacja działa jako pomoc społeczna, to znaczy jej statut przewiduje tego rodzaju działalność, wówczas podopieczny korzysta ze zwolnienia i podatku nie trzeba płacić - podkreśla Katarzyna Rola-Stężycka.

  Jak znaleźć KRS  Gdzie szukać organizacji pożytku publicznego, której chcemy podarować 1 procent podatku?

  Najlepiej oprzeć się na wykazach i numerach KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), które są na oficjalnych stronach resortu pracy oraz finansów.

  www.e-deklaracje.gov.pl - to strona Ministerstwa Finansów, na której znajdziemy użyteczną wyszukiwarkę organizacji pożytku publicznego.

  www.pozytek.gov.pl - na tej stronie znajdziemy wykaz organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawnionych do otrzymania
  1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. wraz z numerami rachunków bankowych przygotowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

  Tam też dostępna jest baza sprawozdań organizacji pożytku publicznego.

  Bardzo ważne jest właściwe podanie danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS organizacji, spowoduje, że pieniądze nie będą przekazane na rzecz organizacji (korekta tych danych może okazać się niemożliwa).

  Uwaga! Na liście OPP umieszczonych jest kilka tysięcy organizacji, ale możemy obdarować tylko jedną z nich.
  Wypełnienie wniosku jest proste i polega wyłącznie na podaniu numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego jednej wybranej organizacji oraz wysokości kwoty na jej rzecz nieprzekraczającej 1 proc. należnego podatku.

  W 2011 r. wniosek o przekazanie 1 proc. podatku znalazł się w ponad połowie wszystkich zeznań złożonych w województwie śląskim, a łączna kwota przekazana organizacjom przekroczyła 52 mln złotych.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uczciwa OPP dla której oddaję 1%

   Frania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kiedy zapytacie mnie jak pomagać chorym dzieciom? Odpowiem wam, że można to zrobić nie wychodząc z domu, a jednocześnie doraźnie wesprzeć tego typu działania. Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom...rozwiń całość

   Kiedy zapytacie mnie jak pomagać chorym dzieciom? Odpowiem wam, że można to zrobić nie wychodząc z domu, a jednocześnie doraźnie wesprzeć tego typu działania. Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom dzięki twojemu 1% podatku może pomóc niejednemu dziecku w Polsce. Wpisz KRS 0000140007 i nie bądź obojętny!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo