Ważne
  Jutro wielkie sprzątanie ulicy Mariackiej w Katowicach

  Jutro wielkie sprzątanie ulicy Mariackiej w Katowicach

  Wioleta Niziołek/Echo Miasta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ulica Mariacka, rozrywkowy deptak Katowic, przejdzie gruntowne odświeżanie na wiosnę. Zakład Usługowy EZT z Sosnowca, chce wyszorować ulicę za darmo. Co więcej, do wspólnej pracy zaprasza właścicieli klubów i bywalców ulicy. Powołuje się też na akcje, w których firmy sprzątające i mieszkańcy wspólnie sprzątają deptaki, organizowane m.in. w Hiszpanii i Holandii.
  Wielkie sprzątanie zaplanowano na jutro, czyli na dzień przed początkiem kalendarzowej wiosny. Jak zapowiada firma EZT, która na co dzień dba m.in. o czystość w warszawskich tramwajach, tego dnia po Mariackiej spłynie 1500 litrów wody, na deptak wjadą maszyny sprzątające, a także kilkunastoosobowa ekipa profesjonalnych pracowników ze specjalnymi środkami i sprzętem m.in. do usuwania gum do żucia. Znikać będzie graffiti, ale także pozostałości soli, piasku i kurzu po roztopach.
  Za miotłę będzie mógł chwycić każdy. - Takiej imprezy, z mopem w ręce jeszcze tutaj nie było - żartuje Aleksandra Sawa-Świstak z Zakładów Usługowych EZT. Nie ma wątpliwości, że to zabieg PR - owy.

  Do wyszorowania jest ponad 370 metrów ulicy, która w sezonie tętni życiem. To miejsce imprez, koncertów i wydarzeń kulturalnych, nie wszyscy goście potrafią się jednak kulturalnie zachować. Ze sprzątaniem deptaka od początku były problemy.

  Po remoncie, na nowiutkich jeszcze, granitowych płytach, pojawiły się tłuste plamy. Najpierw plamiły samochody, z czasem bywalcy imprez, którzy bawią się nie tylko w ogródkach klubów, ale też na okolicznych ławkach. Ostatnie wielkie sprzątanie było we wrześniu. Miasto testowało nawet specjalne urządzenie do szorowania granitowych płyt. Tym jednak nic nie przywróci już pierwszej świeżości. Taki materiał. Maciej Biskupski, rzecznik prezydenta Katowic, o akcji dowiedział się od nas i był zdziwiony.

  - Mariacka nie wymaga teraz szorowania. Zespół z MPGK codziennie zbiera tam tylko jakieś papierki, ale jej stan nie zmienił się specjalnie od września - zapewnia. To samo mówi Dominik Tokarski, właściciel Kato Baru, który w sezonie sam myje karcherem swój ogródek.

  Mimo to, jeśli ktoś chce się przyłączyć do sprzątania, ma szansę jutro od godz. 10 do 13.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama