W Chorzowie dodatkowe sygnały przy przejściach dla pieszych...

  W Chorzowie dodatkowe sygnały przy przejściach dla pieszych [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prezentację urządzeń zorganizowali we wtorek, z udziałem policji, przedstawiciele Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie. Zainstalowano je na dwóch przejściach dla pieszych w chorzowskiej dzielnicy Batory - uzupełniają standardowe oznakowanie przejść, wynikające z przepisów ruchu drogowego.

  Urządzenia składają się z detektorów ruchu oraz sygnalizatorów z białymi i niebieskimi diodami. Gdy pieszy zbliża się do przejścia, detektor wykrywa jego obecność i uruchamia diody zainstalowane po obu stronach ulicy, które zaczynają migać w kierunku nadjeżdżających samochodów białym i niebieskim światłem.


  Światło to ma być widziane przez kierowców z odległości od 50 m w warunkach ograniczonej widoczności - do ponad 200 m.

  Producentem urządzenia o nazwie Välkky jest wytwórca z Finlandii. Według przytaczanych przez niego badań firmy konsultingowej Destia, instalacja ogranicza prędkość jazdy o średnio 4-5 proc., co skutkuje zmniejszeniem liczby zdarzeń drogowych na przejściach dla pieszych.

  Z kolei, według badań firmy Andersson&Nilsson, ograniczenie prędkości rzędu 5 proc. obniża wskaźnik wypadków śmiertelnych o 20 proc., a liczbę wypadków skutkujących obrażeniami u pieszych - o 10 proc.

  Reakcje kierowców na działanie zainstalowanych w Chorzowie urządzeń mają być obserwowane przez najbliższe dwa miesiące. Po tym czasie zapadanie decyzja o ich ew. zastosowaniu.

  Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie zainstalował zestawy Välkky w ramach prowadzonego projektu "Bezpieczne przejście dla pieszych". Projekt opiera się m.in. na nowym oznakowaniu okolic przejść dla pieszych i skrzyżowań, w których obowiązuje zakaz parkowania, oraz na dodatkowym oświetlaniu białym światłem diodowym przejść dla pieszych. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak z ciekawości....

   Reden (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 53

   Tak z ciekawości, może ktoś wie ile było wypadków na przejściach dla pieszych, w tym śmiertelnych, w ostatnim roku w Chorzowie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama