Uczniowie wyremontowali sobie szkołę. Teraz mają się z niej...

  Uczniowie wyremontowali sobie szkołę. Teraz mają się z niej wynosić

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uczniowie wyremontowali sobie szkołę. Teraz mają się z niej wynosić

  ©arc.

  Łączenie i likwidacja szkół budzą w naszym regionie wiele emocji. Zwłaszcza jeśli planowane są wyprowadzki z zajmowanych dotąd gmachów. A to właśnie grozi budowlance przy ul. Techników 7 w Katowicach-Dąbrówce. Uczniowie dowiedzieli się niedawno, że budynek ich szkoły zostanie oddany innej, a oni będą musieli się wynieść. Problem w tym, że chodzi o bardzo zadbany obiekt.
  Uczniowie wyremontowali sobie szkołę. Teraz mają się z niej wynosić

  ©arc.

  - Wyprowadzają nasze dzieci byle gdzie po to, żeby zdobyć siedzibę dla tworzonej właśnie mistrzowskiej szkoły sportowej, prestiżowej dla miasta - mówi Jarosław Dejneka, przedstawiciel Rady Rodziców Zasadniczej Szkoły Budowlanej w Katowicach.

  - Nic ich nie obchodzi, że uczniowie sami remontowali i fachowo dbali o budynek, dlatego jest w tak dobrym stanie. Co mamy teraz im powiedzieć?

  Niektórzy rodzice podejrzewają, że uczniów budowlanki wyprowadza się do zaniedbanego gmachu po to, żeby wyremontowali go w ramach praktyk.

  - W ten sposób miasto odnowi sobie tanio kolejny zrujnowany szkolny budynek - denerwuje się jeden z ojców.

  Ponad 100 szkół do zamknięcia w woj. śląskim [RAPORT DZ]

  Gmach katowickiej ZSB robi wrażenie. Nie w każdej szkole są tynki szlachetne, lamperie wykonane z żywic syntetycznych, panele i płytki podłogowe w większości pomieszczeń, ocieplenia posadzek itp. Nauka jest tu przyjemna. Miasto jednak uznało, że budynek jest za duży jak na potrzeby ZSB. Dlatego budowlańcy muszą go opuścić.

  - Dlaczego nie wprowadzą innych szkół do nas? Miejsca jest dosyć - dodaje Jarosław Dejneka. - To byłby wyraz szacunku wobec tego, co szkoła zrobiła dla swojej siedziby. Nawiązała kontakty z firmami budowlanymi, które ją stale wspierają. Uczniowie nigdy nie żałowali czasu na prace społeczne. I takie podziękowanie?

  Rodzice zgadzają się z tym, że szkoły trzeba łączyć, skoro uczniów jest coraz mniej. Niech dojdzie do scalenia Zespołu Szkół Budowlanych im. Powstańców Śląskich, Zespołu Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. prof. Sylwestra Kaliskiego, chociaż tylko to je łączy, że sąsiadują ze sobą. Ale muszą być zachowane zasady elementarnej sprawiedliwości.

  - Stan budynku szkoły odzieżowej, do której mamy się wyprowadzić, jest fatalny, wymaga kapitalnego remontu - podkreślają rodzice uczniów z budowlanki. - Zniszczona jest instalacja elektryczna, ściany, a posadzki są popękane. Prawie cała stolarka drzwiowa i okienna nie nadaje się do niczego. Część obiektu przez długie lata nie była w ogóle używana. To prawdziwa ruina.

  - Nieprawda, że chodzi o jakąś ruinę - protestuje Dariusz Czapla z biura prasowego Urzędu Miasta w Katowicach. - Wystarczy tylko niewielki remont, żeby ten budynek spełniał swoją rolę. To są niedopuszczalne opinie.

  Rodzice uważają jednak, że miasto zmarnuje pieniądze, wyprowadzając uczniów budowlanki z ich siedziby.

  - Przecież wolny - po scaleniu szkół - budynek odzieżówki ma idealną wielkość do potrzeb nowej szkoły sportowej - mówią.

  Miasto powinno ten obiekt wyremontować, skoro i tak konieczny jest tu remont. Tym bardziej że przyszli sportowcy wymagają specjalnych sal gimnastycznych, a w budynku ZSB taka sala nie nadaje się nawet do gry w siatkówkę.
  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Smutna prawda

   rodzic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 95

   Pa Jarząbek nawet nie wie ile jest pomieszczeń w budynku, do którego chcą przenieść wszystkie szkoły. Ot cała prawda o Urzędzie Miasta Katowice! Jaki Pan taki kram!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama